ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Przesunięcie urlopu jest dopuszczalne

Napisała do nas pani I.Z.: Pragnęliśmy spędzić urlop wspólnie z całą rodziną. Wczasy opłacone. Tydzień przed wyjazdem okazuje się, że firma nie puści męża na wcześniej planowany urlop.

Obawiam się, że mam złe wiadomości. Mimo że prawo do urlopu jest jednym z podstawowych praw pracownika, bardzo silnie chronionym przez Konstytucję, Kodeks pracy i szereg przepisów wykonawczych, to pracodawca może przesunąć termin urlopu pracownika. Stanowi o tym jednoznacznie art. 164 § 2 Kp. Przesunięcie terminu urlopu jest dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia w toku pracy. Muszą być zatem spełnione obie przesłanki jednocześnie: potrzeba pracodawcy musi mieć charakter szczególny (tzn. wyjątkowy) oraz nieobecność pracownika musi zagrażać powstaniem poważnych zakłóceń w toku pracy.

Z pytania Czytelniczki nie wynika czy przesłanki te zostały spełnione, ale mało który pracodawca odważyłby się nadużyć uprawnień z art. 164 § 2 Kp. Musi się bowiem liczyć z kosztami swojej decyzji. Mimo, że w tym przypadku ustawa nie nakłada obowiązku zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika w związku z przesunięciem urlopu, to w literaturze przedmiotu panuje jednoznaczny pogląd, że pracownik może domagać się pokrycia strat z tego powodu, analogicznie do art. 167 § 2 kp. (por. A. Kolosa PiZS 1999/9/39). To oczywiście nie zrekompensuje zepsutych wakacji.

Jedyne niekonfliktowe rozwiązanie, jakie mogę Pani doradzić, to wykorzystanie uprawnienia pracownika z art. 164 § 1 Kp., który dopuszcza przesunięcie terminu urlopu na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Być może Pani pracodawca uzna przesunięcie terminu urlopu Pani męża za ważną przyczynę i pozwoli na przesunięcie terminu Pani urlopu na taki, w którym i mąż będzie mógł wykorzystać swój urlop. Szczerze odradzam natomiast załatwianie "lewego" zwolnienia przez męża i wyjazd w tym czasie na wakacje, bowiem pracodawca może skontrolować zasadność jego wydania oraz sposób wykorzystania i wyciągnąć najsurowsze konsekwencje, łącznie ze zwolnieniem dyscyplinarnym.

MB


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58393359