ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Szkolenie pracowników

Pan J.K. pyta: Czy pracownik z wyższym wykształceniem i przygotowaniem pedagogicznym oraz czteroletnim stażem jako inspektor bhp może prowadzić szkolenia okresowe pracowników?

Bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w przepisach prawa pracy. Kwestię szkoleń w dziedzinie bhp regulują przepisy rozdziału VIII w dziale X (art. 237-2 do 237-5 Kp.). Ich rozwinięciem jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28.05.1996 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 62, poz. 285). Ani Kodeks, ani Rozporządzenie nie stawiają formalnych wymagań co do kwalifikacji osób prowadzących szkolenia. Pewną wskazówką jest § 1 wspomnianego Rozporządzenia, który przewiduje możliwość organizacji szkolenia bądź przez samego pracodawcę, bądź też przez jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia takiej działalności na podstawie odrębnych przepisów. Jedynie w przypadku szkolenia osób będących pracodawcami, pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki bhp, § 1, ust. 2 wymaga przeprowadzenia takiego szkolenia przez uprawnioną instytucję. Warto zaznaczyć, że do prowadzenia szkoleń przez jednostkę organizacyjną nie jest już wymagana zgoda właściwego kuratora oświaty (było tak do 1991 r.). Obecnie wystarczy wpis do ewidencji działalności gospodarczej i można prowadzić szkolenia. Rozsądnym chyba postępowaniem pracodawców jest, póki co, rozglądanie się za instytucjami renomowanymi, które pod reżimem poprzednich przepisów uzyskały zgodę na prowadzenie działalności szkoleniowej.

Zgodnie z § 2 Rozporządzenia, organizatorzy szkoleń powinni zapewnić m.in. wykładowców i instruktorów o wysokich kwalifikacjach, odpowiednich do realizowanych programów szkolenia (pkt. 3). Odpowiedź na pytanie postawione przez Czytelnika zależy więc od konkretnej sytuacji. Można bowiem nie mieć tych wszystkich kwalifikacji, które wymieniono w pytaniu i spełniać wymóg § 2 pkt. 3, lub też je mieć i nie nadawać się do prowadzenia szkoleń dla określonej grupy zawodowej, czy w określonej branży.

Podsumowując, organizator szkolenia (czy jest nim sam pracodawca, czy uprawniona jednostka organizacyjna) ma obowiązek dopasować program szkolenia, wykładowcę do potrzeb konkretnej grupy pracowników. Ustawodawca nie nałożył szczegółowych wymogów formalnych co do kwalifikacji szkolącego, ponieważ chciał wyrazić przekonanie (być może niesłusznie) o rozumieniu przez pracodawcę konieczności i celowości szkoleń z dziedziny bhp. Nie chodzi nam przecież o odbębnienie obowiązku ustawowego, lecz o poprawienie stanu bezpieczeństwa pracy, zmniejszenie liczby wypadków, zagrożenia tymi wypadkami i tak dalej.

Redakcja

Dodaj swój komentarz


amst: myślę że niemal w każdym zakładzie pojawia się temat przeprowadzania przez pracowników służby bhp szkoleń okresowych . Do tej pory sądziłam, przekazywano mi informacje, że pracownik bhp nie może być obciążany innymi obowiązkami niż wymienione w ustawie. Jak powinniśmy interpretować punkt "współpraca z właściwymi komórkami...., w szczególności w zakresie organizowania i zapewnienia odpowiedniego poziomu szkoleń bhp....." - czy można uznać że chodzi tu także o prowadzenie szkoleń przez bhp-owca? (2003-10-9)

szkolący: Z tym innymi obowiązkami pracowników bhp - to już przebrzmiała historia teraz dokładają wiele , ochronę srodowiska, gospodarkę odpadami, sprawy p.poż. Chba szkolenie to jedna z milszych rzeczy tym bardziej ze pracownik bhp najlepiej zna zagrozenia w zakładze pracy i tematykę ludzi interesującą. A przy okazji egzaminu można wiele sie dowiedzieć o tym co najbardziej doskwiera pracownikom. (2004-02-10)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58389585