ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Oględziny linii energetycznych

Pan Józef R. S. skierował do nas następujące pytania:
1. Czy pracownik biorący (oprócz pilota) udział w oblotach linii elektroenergetycznych N.N. winien posiadać specjalistyczne badania lekarskie? Czy wystarczające są badania okresowe dla elektromonterów linii napowietrznych, na które w skierowaniu zaznaczona jest "możliwość lotu śmigłowcem"? Jeżeli konieczne są badania specjalistyczne - kto je może przeprowadzić?
2. Czy za czas lotu - pracownikowi należy się dopłata za warunki szkodliwe lub uciążliwe. Zaznaczam, że loty odbywają się sporadycznie, najwyżej kilka godzin w miesiącu.
3. Proszę o podanie aktów prawnych regulujących ww. kwestie.

1. Pracownik dokonujący oględzin linii energetycznych jest w tym przypadku pasażerem śmigłowca, nie jest zatem członkiem personelu lotniczego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo lotnicze (Dz.U. nr 32, poz. 153, ze zm.). Nie podlega zatem sprawdzaniu kwalifikacji sprawności fizycznej i psychicznej, o której mowa w art. 42 ust. 3. wyżej powołanej ustawy. Podlega natomiast - jak każdy pracownik - profilaktycznym badaniom lekarskim, przewidzianym przepisami art. 229 Kodeksu pracy. Zakres badań przewidziany dla elektromonterów linii napowietrznych będzie zatem wystarczający, przy czym celowe będzie - zgodnie z Pańską sugestią - zamieszczenie w skierowaniu informacji o locie śmigłowcem, ponieważ są osoby źle znoszące loty statkami powietrznymi. O ewentualnych badaniach dodatkowych zadecyduje lekarz sprawujący opiekę profilaktyczną nad pracownikami zakładu.

2. Kilkakrotnie już pisaliśmy w "Ateście", że nie ma ogólnie obowiązujących przepisów o dodatkach za pracę w warunkach szkodliwych lub uciążliwych. Jedynie dla pracowników niektórych państwowych jednostek sfery budżetowej Minister Pracy i Polityki Społecznej przewidział takie dodatki w przepisach płacowych wydanych na podstawie art. 773 Kodeksu pracy. W pozostałych zakładach pracy dodatki takie mogą (ale nie muszą) być przewidziane w układach zbiorowych pracy.

A.S.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2001

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58491140