ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Zła wiadomość dla palących nauczycieli

Dyskryminowany palacz zadał nam pytanie: Czy na terenie szkoły powinno być wyznaczone miejsce dla palących pracowników? Czy wolno zakazać palenia tytoniu bez wyznaczania do tego celu miejsca? Proszę o przesłanie stosownych dokumentów w celu poparcia praw pracowniczych palących nauczycieli.

Tak postawione pytanie powinno wywołać dyskusję na temat dyskryminacji palaczy, którą to zresztą dyskusję wywołuje każda wzmianka o ustawie z 9.11.1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. nr 10, poz. 55). Z tego powodu muszę zastrzec, że poniższa wypowiedź jest moją interpretacją zapisów ustawy, nie popartą, póki co, orzecznictwem czy bogatą praktyką, jako że przepisy są dość świeże.

Art. 5. ust 1, pkt 2) wymienionej ustawy wprowadza jednoznaczny zakaz palenia wyrobów tytoniowych poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych. Ani ten przepis, ani żaden inny w wymienionej ustawie nie wskazuje na obowiązek zapewnienia takiego wyodrębnionego i dostosowanego pomieszczenia. Wprost przeciwnie - ust. 1a w tym samym artykule wskazuje jedynie podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie zakazu palenia. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko to, że jeśli dyrektor szkoły nie może lub nie chce zorganizować wyodrębnionego i dostosowanego pomieszczenia dla palących nauczycieli, to nie musi tego robić.

MB (jeszcze niepalący)

PS Czy jest to zapisana w prawie dyskryminacja palaczy? Tak, myślę że tak. Jedyne wyjście to utworzyć silne lobby i naciskać na dyrektora szkoły, aby takie pomieszczenie wyznaczył. W przeciwnym razie pozostaje palić poza terenem szkoły, albo (łamiąc prawo) w szkolnej ubikacji, razem z uczniami...

Ustawa nie wyjaśnia również co rozumie się pod pojęciem "szkoła lub placówka oświatowa". Dlatego, na wszelki wypadek, paliłbym po drugiej stronie ulicy lub za ogrodzeniem szkolnego boiska.

Przykro mi, że odpowiedź rozczarowuje, ale myślę, że jest ona zgodna z obowiązującym porządkiem prawnym.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2001

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58076114