ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Zasiłek wychowawczy

Pani M.B. napisała do redakcji: Jestem matką dwuletnich bliźniaków i przebywam obecnie na urlopie wychowawczym. Mam możliwość, od czasu do czasu, wykonania jakichś prac zleconych za wynagrodzeniem. Czy z tego powodu zostanę pozbawiona zasiłku wychowawczego?

Cel urlopu wychowawczego został bardzo jednoznacznie określony w art. 186 § 1 Kp. Jest nim sprawowanie opieki nad dzieckiem. Trzeba jednak tę instytucję oddzielić od zasiłku wychowawczego, który nie przysługuje wszystkim rodzicom korzystającym z urlopu wychowawczego. Jest to świadczenie finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którego przyznanie zależy od poziomu dochodów na jednego członka rodziny. Szczegółowe zasady przyznawania, ale i odbierania prawa do zasiłku wychowawczego ustaliła Rada Ministrów w Rozporządzeniu z 28.05.1996 r. w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych (Dz.U. nr 60, poz. 227 z późn. zm.).

Odpowiedź na pytanie Czytelniczki uzależniona będzie od wysokości dochodu osiągniętego z tytułu wynagrodzenia za wykonane prace zlecone. § 7, pkt. 4 Rozporządzenia stanowi, że zasiłek wychowawczy nie przysługuje m.in. w razie podjęcia w okresie urlopu wychowawczego pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie albo działalności zarobkowej (...) jeżeli łączny dochód przekracza miesięcznie kwotę stanowiącą 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Aby nie zostać pozbawionym zasiłku należy zatem uważać, aby miesięcznie kwoty takiej nie przekroczyć. Zasiłek przyznawany jest wprawdzie najczęściej na cały rok (od 1 czerwca do 31 maja) ale wypłacany jest co miesiąc, więc może zostać odebrany w miesiącu, w którym dochód przekroczył owe 60%.

Jest jednak jeszcze jedna granica dochodów, po przekroczeniu której wysokość zasiłku zmniejsza się, albo zostaje się pozbawionym prawa do zasiłku. Przekroczenie tej granicy może spowodować nie tylko zajęcie zarobkowe pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego, ale także podwyżka małżonka. W przypadku bowiem przekroczenia dochodu na jednego członka rodziny powyżej kwoty odpowiadającej 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, zasiłek wychowawczy wypłaca się w wysokości pomniejszonej o kwotę tego przekroczenia na jedną osobę.

Co ciekawe, obowiązek powiadomienia płatnika zasiłku (najczęściej - pracodawcy) o podjęciu pracy lub zajęcia zarobkowego, z którego dochód miesięczny przekroczył 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego z poprzedniego roku, spoczywa na osobie pobierającej zasiłek. W przypadku zajścia takiej okoliczności i niepowiadomienia płatnika, pobieramy świadczenie nienależne i możemy być zmuszeni do jego zwrotu (wraz z odsetkami). Podobnie będzie w przypadku, gdybyśmy nie podjęli żadnego zatrudnienia, ale zaprzestali sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, na przykład posyłając je do przedszkola.

Redakcja

Dodaj swój komentarz


Janusz: Dwie rzeczy pozostaj adla mnie niejasne: 1) ile wynosi "przeciętne wynagrodzenie miesięczne z poprzedniego roku" w tym roku (tzn. ile wynosilo w roku 2000). 2) Co oznacza dochód (z podatkiem czy bez, ze skladkami na ubezpieczenia czy bez)? Bylbym wdzeczny za wyjasnienie tych watpliwosci (2001-07-16)

Ika: osoba,która zaprzestała sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem traci prawo do zasiłku wychowawczego od dnia zaniechania sprawowania opieki - to oczywiste,ale " osoba taka nie jest pozbawiona prawa do zasiłku gdy dziecko przebywa w żłobku lub w prezedszkolu przez krótki okres w ciągu dnia zgodnie z zaleceniem lekarskim" (2003-02-5)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2001

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58065378