ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Obowiązek ubezpieczeniowy

Pan M.S. zwrócił się do redakcji z następującym problemem: Prowadzę nieduży zakład produkcyjny. Chciałbym na wakacje zatrudnić dwóch studentów. Czy mogę zatrudnić ich na podstawie umowy o pracę na czas określony i nie odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne?

Nawiązanie stosunku pracy, choćby ze studentem i choćby tylko na okres wakacji, tak jak w opisanym przez Czytelnika przypadku, zrodzi obowiązek ubezpieczeniowy. Podstawą jest tu art. 6, ust. 1, pkt 1) ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.).

Możliwość nieodprowadzania składek ubezpieczeniowych przewiduje wprawdzie ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, ale tylko w przypadku zatrudnienia studenta na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu zgodnie z art. 750 Kc. Brak obowiązku ubezpieczeniowego wynika z wyłączenia jakie przewiduje art. 6 ust. 4 cytowanej ustawy ubezpieczeniowej. Ważnym warunkiem, którego trzeba przestrzegać aby nie złamać prawa w takim przypadku, jest wiek studenta; nie może on mieć ukończonych 26 lat. Gdyby urodziny wypadły w trakcie trwania umowy zlecenia, to choć ustawa nie mówi o tym wprost, należy od następnego dnia objąć owego studenta ubezpieczeniem obowiązkowym i odprowadzać składkę. Zgodnie z art. 7, pkt 4) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ubezpieczenie studentów jest dobrowolne, jeśli nie mają innego tytułu ubezpieczeniowego.

Jeśli stosunek prawny, jaki chce nawiązać nasz Czytelnik ze studentami może być skonstruowany tak, aby nie zawierał wszystkich elementów stosunku pracy, o jakich mowa w art. 22 kp to można zawrzeć umowę o świadczenie usług, do której stosować się będzie przepisy o zleceniu. Odradzam natomiast stosowanie umowy zlecenia tylko w celu uniknięcia składki na ZUS, jeśli de facto będzie to stosunek pracy. Takie omijanie prawa zagrożone jest grzywną, a stosunek prawny jest stosunkiem pracy bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy (por. art. 22 § 11 oraz 281 pkt 1) kp).

Redakcja


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2001

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58371220