ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Skład zespołu powypadkowego

Pan W.K. zwrócił się do nas z pytaniem: Jaki powinien być skład zespołu powypadkowego, gdy wypadkowi ulegnie:
a) dyrektor naczelny lub jego zastępca,
b) jedyny w zakładzie pracy społeczny inspektor pracy,
c) jedyny w zakładzie pracy pracownik służby bhp.

Skład zespołu powypadkowego, jeżeli wypadkowi ulegnie:
a) Dyrektor lub jego zastępca. Jeśli są pracownikami, skład zespołu jest taki sam, jak w przypadku każdego innego poszkodowanego pracownika, tzn. przedstawiciel służby bhp i społeczny inspektor pracy, a gdy w zakładzie nie działa sip, przedstawiciel pracowników przeszkolony w zakresie bhp.
b) Społeczny Inspektor Pracy. Zgodnie z § 4 ust. 4 rozporządzenia RM z 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy... (Dz. U. Nr 115, poz. 744), u pracodawcy, u którego nie działa społeczna inspekcja pracy, w skład zespołu powypadkowego zamiast sip, jako członek zespołu, wchodzi przedstawiciel pracowników przeszkolony w zakresie bhp. Prawodawca nie przewidział sytuacji, w której społeczny inspektor pracy istnieje, ale w danym momencie nie może działać, gdyż sam uległ wypadkowi lub z jakiegoś innego powodu jest dłużej nieobecny w pracy (urlop, choroba). Moim zdaniem należy w takim przypadku postąpić tak, jakby społeczna inspekcja pracy w zakładzie nie działała, tj. powołać w skład zespołu przedstawiciela pracowników przeszkolonego w zakresie bhp, przy czym celowe będzie uczynić to w porozumieniu z zakładową organizację związkową.
c) Inspektor bhp (jedyny w zakładzie). Mamy tu sytuację analogiczną, jak w pkt b) - prawodawca nie przewidział takiej sytuacji (choć przewidział cztery inne - patrz § 4 ust. 1, 2, 3 i 5 wyżej powołanego rozporządzenia RM). Uważam, że w takim przypadku należy postąpić tak, jakby służby bhp w zakładzie w ogóle nie było, tj. w myśl przepisu § 4 ust. 1 ww rozporządzenia RM, w skład zespołu wszedłby sam pracodawca lub wyznaczony przez niego pracownik albo specjalista spoza zakładu pracy.

A.S.

Dodaj swój komentarz


insp. J.Kluczek: Nie do końca zgadzam się z odpowiedziami A.Sna zadane przez czytelnika pytania. Pracodawcy zawsze przysługuje prawo zatwierdzenia lub nie protokołu powypadkowego, dlatego nigdy nie powinien występować w roli członka zespołu powypadkowego.Jeżeli wypadkowi uległ pracodawca protokół powypadkowy powinien podlegać zatwierdzeniu przez organ nadrzędny pracodawcy np. przewodniczacego walnego zgromadzenia. rady nadzorczej, organu prowadzącego itp w zależności od struktury przedsiębiorstwa lub instytucji. Dwa pozostałe przypadki zawsze znajdą sensowne i nie zabronione przez prawo rozwiązania. Myślę, że nie wszystko musi być regulowane przepisami, bo nigdy prawo nie wyprzedzi życia niosącego różne sytuacje. (2001-10-26)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2001

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58483911