ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Sporządzanie protokołu powypadkowego

Pan Z.S. przedstawił następujący problem: Paragrafy kodeksu pracy 8-15 (2)(8) mówią m.in., że "Zespół powypadkowy sporządza protokół w ciągu 14 dni od uzyskania zawiadomienia o wypadku". Inspektor bhp wiadomość o wypadku uzyskał w tym samym dniu. Poszkodowany leżał 2 miesiące w szpitalu. I po tym okresie dopiero może przynieść "wniosek o stwierdzenie uszczerbku na zdrowiu przez lekarza orzecznika ZUS". Wniosek ten wchodzi przecież (jako ostatni dokument) do akt dochodzenia w sprawie wypadku przy pracy. W jaki sposób wobec tego sporządzić protokół w ciągu 14 dni, gdy zebranie kompletu dokumentacji powypadkowej zgodnie z procedurą postępowania możliwe jest po czasie dłuższym niż 14 dni?

Obowiązek sporządzenia protokołu powypadkowego w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku nie wynika z paragrafów kodeksu pracy 8-15 (2)(8), lecz w § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz.U. nr 115, poz. 744).

Przepisy § 8 ust. 2 wyżej powołanego rozporządzenia dopuszczają możliwość dokonania ustaleń w terminie późniejszym, wymaga to jednak podania przyczyn opóźnienia w treści protokołu powypadkowego.

Ten przypadek w opisanej sytuacji jednak nie zachodzi. Dokonanie ustaleń okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy przez zespół powypadkowy nie pozostaje w żadnym związku ze stwierdzeniem uszczerbku na zdrowiu przez lekarza orzecznika ZUS. Co więcej, najpierw musi być zakończone postępowanie powypadkowe, sporządzony, podpisany i zatwierdzony protokół, aby poszkodowany pracownik mógł w ogóle ubiegać się o świadczenia.

A.S.

Dodaj swój komentarz


Leon: Najpierw po otrzymaniu informacji o wypadku inspektor d/s bhp włącznie z komisją sporząda zgłoszenie o wypadku ,następnie protokół przesłuchania światków wypadku , protokuł poszkodowanego jak również protokół z miejscza wypadku . Dopiero na tej podstawie sporząda się protokół powypadkowy i po zatwierdzeniu przez kierownika zakładu i poszkodowanego - zakład pracy przekazuje do zus-u celem ustalenia uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli jest inaczej to prszę mnie poprawić (2003-03-20)

Bolo 1: Pan Leon Ocvzywiście że jest inaczej, komisje to były za komuny teraz są zespoły powypadkowe. (2003-03-24)

pracodawca niedouczony: A jak to jest jak wypadkowi ulegnie sam pracodawca wykonujacy pracę w swym zakładzie i nie ma watpliwoscize jest to wypadek przy pracy.Jake procedury z Zus- ? (2003-03-25)

dionizy: siema gazetka jest luzzzzio bo ja jestem klimatowy chłopak (2005-09-23)

zuza: panie bolo zespoły powypadkowe oczywiście sa ale jeżeli zakład zatrudnia powyżej 250 osób to w zakaładzie musi być komisja ds bhp (2009-03-20)

Maciej Ś.: Jest niewątpliwie związek między wiatrakiem, piernikiem i..."zuzą". (2009-03-20)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2001

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58365148