ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Przydział środków ochrony osobistej

Pan Dariusz J. napisał do nas: Mamy kłopot z ustaleniem norm przydziału środków higieny osobistej (nasza firma jest zakładem wodociągowo-kanalizacyjnym). Dotychczas opieraliśmy się na art. 222 Kodeksu pracy i wyjaśnieniu ministra gospodarki komunalnej z 01.07.1970 r. w sprawie zasad ustalania i zatwierdzania norm środków do mycia. Nie wiemy, czy przepisy te są nadal obowiązujące, a w dziennikach ustaw i urzędowych nie możemy znaleźć materiałów na ten temat.

Obowiązek zapewnienia pracownikom środków higieny osobistej wynika obecnie z art. 233 znowelizowanego Kodeksu pracy (dawniej art. 222), oraz z § 115 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 129 z 1997 r., poz. 844).

Są to przepisy o charakterze ius cogens i obowiązek ich przestrzegania nie budzi wątpliwości. Jednak przytoczone przepisy ani też żadne inne nie podają szczegółowych sposobów udostępniania środków higieny osobistej.

W odróżnieniu od przeszłych czasów, w których aż roiło się od zarządzeń, instrukcji, wyjaśnień, wytycznych, okólników itp., współczesny ustawodawca stara się ograniczać swoją ingerencję w sposoby organizowania pracy, regulując tylko to, co najważniejsze i niezbędne - resztę powierzając inwencji i pomysłowości adresatów ogólnie nakreślonych celów.

Także w tym przypadku, ustanawiając normy w przepisach art. 233 kp i § 115 powołanego wyżej rozporządzenia ustawodawca wymaga, aby środki higieny osobistej zostały pracownikom zapewnione. Natomiast jak obowiązek ten ma być zrealizowany, o tym powinien zadecydować pracodawca.

Nasuwają się dwa możliwe rozwiązania.
1. Bieżące wyposażanie w środki higieniczne znajdujących się w zakładzie pracy pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Stałe zapewnienie ręczników jednorazowych i pojemników dozujących płynne mydło zaspokaja wystarczająco wymagania higieniczno-sanitarne, tj. wypełnia w zupełności wymogi przytoczonego przepisu art. 233 kp. Takie rozwiązanie jest praktyczne i co ważniejsze zupełnie wystarczające w stosunku do pracowników biurowych.
2. Gdy ze względu na szczególną specyfikę pracy niektórych grup pracowniczych (np. praca hydraulika w terenie), wprowadzenie pierwszego sposobu niczego nie rozwiązuje, trzeba zdecydować się na zasadę indywidualnego przydziału środków higienicznych poszczególnym pracownikom, zgodnie z opracowanymi dla własnych potrzeb racjonalnymi normami.

Podstawową wskazówkę co do sposobu przydziału środków higienicznych stanowi § 115 przytoczonego rozporządzenia, dlatego pozwolę sobie zacytować go w całości: Pracodawca jest obowiązany zapewnić dostarczanie pracownikom środków higieny osobistej, których ilość i rodzaje powinny być dostosowane do rodzaju i stopnia zanieczyszczenia ciała przy określonych pracach.

Jest to precyzyjne i elastyczne sformułowanie, które pozwala pracodawcy znającemu warunki pracy w zakładzie i w oparciu o wynikające z tego faktu doświadczenie dostosować zarówno rodzaje, jak i ilość środków higienicznych dla pracowników na poszczególnych stanowiskach pracy.

Nie znam treści wyjaśnienia ministra gospodarki komunalnej z 01.07.1970 r. w przedmiotowej sprawie. Sądzę jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaczerpnąć stamtąd niektóre postanowienia, jeśli byłyby przydatne w zakładzie.

D.P.

Dodaj swój komentarz


Fala: Tak to jest, jak się Normy przydzialu ma w jednym egzemplarzu. Nie pomysleliście, że po jej 32 latach używania się zniszczy ? Nie szło przepisać póki coś było widać ?. A teraz musicie sie pytać ile czego tam było napisane. To jest po prostu zaniedbanie (2002-03-3)

Kantor05: Chyba Rozporządzenie MPiPS z dnia 26 wrzesnia 1997 r. 11 wrzesnia innego roku było zupełnie inne wydarzenie i to w USA. Pracujmy poważnie! Szanowna redakcjo jak się nie znamy to zatrudnijmy FACHOWCÓW, ludzie potrzebują pracy! Szanowni "redaktorzy" prawda jak to brzmi?! CZYTAJCIE TEMATY NA KTÓRE PISZECIE!!. A tak to tylko żałosne wypociny! (2005-05-10)

Redakcja: Poprawiliśmy. Dziękujemy za zwrócenie uwagi. (2005-05-10)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2002

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58062930