ATEST Ochrona Pracy

24 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Technik bhp a szkolenia

Pan M.K. zwrócił się do nas z pytaniem: Czy ukończenie policealnego studium zawodowego i uzyskanie tytułu technika bhp jest równoważne z ukończeniem szkolenia podstawowego lub okresowego dla pracowników służb bhp (posiadam ukończony kurs podstawowy, a zbliża się termin kursu okresowego)?

W myśl przepisów § 15 ust. 1 rozporządzenia MPiPS z 28 maja 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bhp (Dz.U. Nr 62, poz. 285) celem szkolenia okresowego jest aktualizacja i ugruntowanie wiadomości i umiejętności pracowników w dziedzinie bhp, nabytych w czasie szkolenia wstępnego, oraz zaznajomienie ich z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie. W myśl § 15 ust. 2 tegoż rozporządzenia szkolenie okresowe odbywają m.in. pracownicy służb bhp. Cel szkolenia okresowego dla służb bhp został uszczegółowiony w pkt XV załącznika do wyżej powołanego rozporządzenia - zaznajomienie uczestników ze zmianami przepisów prawnych, dotyczących bhp, oraz przekazanie najnowszych informacji z zakresu analizy i oceny zagrożeń oraz metod oceny ryzyka związanego z tymi zagrożeniami, a także z zakresu organizacji i metod kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Celem szkolenia okresowego jest zatem aktualizacja wiedzy i nie ma żadnych przesłanek - prawnych ani merytorycznych - do zwolnienia pracownika służb bhp z odbycia tego szkolenia, niezależnie od posiadanego wykształcenia i od czasu, w którym wykształcenie to uzyskał.

Natomiast odnośnie do szkolenia podstawowego (będącego elementem szkolenia wstępnego) pracowników służb bhp, należy zwrócić uwagę na przepis § 4 ust. 3. rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służb bhp (Dz.U. nr 109, poz. 704) stanowiący, że warunkiem zatrudnienia pracowników na stanowiskach inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów oraz głównych specjalistów do spraw bhp, poza spełnieniem wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w ust. 2, jest ukończenie szkolenia w dziedzinie bhp dla pracowników służb bhp, na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Z ust. 2, o którym mowa powyżej, wynika, że wymóg powyższy dotyczy również osób posiadających zawód technika bhp. "Odrębne przepisy" to oczywiście wyżej powołane rozporządzenie MPiPS w sprawie szczegółowych zasad szkolenia..., przewidujące w § 13 ust. 2 pkt 6 obowiązek odbycia szkolenia podstawowego przez pracowników służb bhp, ale jednocześnie - na podstawie § 14 - zwalniające z tego obowiązku m.in. osoby posiadające zawód technika bhp. Reasumując: rozporządzenie RM warunkuje zatrudnienie technika bhp na stanowisku pracownika służb bhp odbyciem szkolenia, którego zasady określone są w przepisach... zwalniających owego technika z tego obowiązku (zauważmy przy tym, że rozporządzenie RM jest późniejsze niż rozporządzenie MPiPS, zatem przepis § 14 musiał być Radzie Ministrów znany). Jest to trochę na bakier z logiką, ale mamy w tym przedmiocie taki a nie inny stan prawny. A.S.

A.S.

Dodaj swój komentarz


Fala: Można w tym przypadku zauważyć trzy prawdy: prawda, cała prawda i gó... prawda. To wszystko po prostu USTAWODAWCÓW przerasta i dlatego i dlatego jest taki zamęt (2002-05-23)

Fala: Pikador jest OK . Ale się Pan A.S przejechał po niewinnym pikadorze w tekście " Poznanski samorząd łamie przepisy bhp." Pikador posuwa wózkiem dwukołowym, a tego cytowane rozporzadzenie nie zabrania. Dla ustawodawców wózek musi mieć co najmnie 3 i 4 koła. Więc tym dwukołowym te 200 metrów może dymac na bezdechu. (2002-05-26)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2002

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58467333