ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Praca w soboty i niedziele

Czytelniczka M. Z. zwróciła się do redakcji z zapytaniem dotyczącym zatrudnienia w soboty i niedziele. Napisała, ...że te dni w zasadzie były wolne od pracy, ale ostatnio pracodawca nakazał pracę w niedziele i soboty. Pyta: Czy tak może być?

W liście jest nieco mało danych. Przede wszystkim trzeba sprawdzić w regulaminie pracy jakie systemy czy rozkłady czasu pracy stosowane są u danego pracodawcy, w tym jak długi obowiązuje okres rozliczeniowy czasu pracy. Polecenie pracy w soboty i niedziele w przypadku potrzeb pracodawcy może być potraktowane jako zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych. Struktura pracodawców, którzy legalnie mają prawo zatrudniać pracowników w niedziele jest bardzo szeroka (art. 139 kp). Bez znaczenia przy tym jest okoliczność, czy pracodawca dotychczas z tego uprawnienia korzystał, czy też nie. Z tytułu pracy w niedzielę, pracownikowi przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, przypadający w tygodniu sąsiadującym z przepracowaną niedzielą (art. 140 § 1 kp). Praca w wolną dotychczas sobotę może być rekompensowana innym dniem wolnym od pracy, udzielonym w ramach danego okresu rozliczeniowego czasu pracy, albo też dodatkowym wynagrodzeniem przysługującym z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, wypłacanym po upływie okresu rozliczeniowego czasu pracy, w którym miała miejsce praca w wolną sobotę.

Dodaj swój komentarz


Dariusz Lewczuk: pracując w ruchu ciągłym jak liczone są urlopy w dni które się pracuje czy tak jak wlicza nam pracodawca w każdenn dzień łącznie z sobotą i niedzielą nawet jeśli w tych dniach nie pracuje. jak naliczane są te urolopy kto ma racje jeśli ja gdzie mam zaskarżyć pracodawcę proszę o odpis (2003-06-19)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2002

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58495907