ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Urlop dla poratowania zdrowia, uznanie choroby zawodowej

Odpowiadając na pytanie Czytelniczki (nauczycielki), dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia i uznania za chorobę zawodową dolegliwości związanych z górnym odcinkiem kręgosłupa, redakcja nie może sugerować, co się lepiej opłaca: czy przejście na emeryturę, czy staranie się o urlop dla poratowania zdrowia. Poradę w tej sprawie oraz informacje dotyczące warunków udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia można uzyskać w Kuratorium Oświaty.

Uznanie danego schorzenia za chorobę zawodową jest możliwe, jeżeli dana choroba jest umieszczona w wykazie chorób zawodowych.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz.U. nr 132 poz. 1115) przy zgłaszaniu podejrzenia, rozpoznawaniu i stwierdzaniu chorób zawodowych uwzględnia się choroby ujęte w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że choroba została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy, albo w związku ze sposobem wykonywania pracy. Niestety, wskazane przez Czytelniczkę kłopoty zdrowotne z kręgosłupem nie są uwzględnione w wykazie chorób zawodowych.

B.Bieś

Dodaj swój komentarz


fokus: napiszcie cos jakie sa renty czy emerytury czy coś takiego napszykład inwalickie (2003-06-9)

jerzy: renty inwalickie są głodowe jestem inwalidom od 1996 r. na WZW ,,C'' po 3 kuracjach anty wirusowych które przerwano poniewasz nie przyniosły porządanego skutku a ZUS nadal chce uzdrawiac i daje renty na 1 r. chociasz wiedzą ze jest to choroba niewyleczalna (2006-01-27)

jerzy: Ruwniesz jestem chory od 1993r. na wzw ,,C'' i tesz jestem po trzech kuracjach a obecnie kaze mi sie czekac za postępem medycyny a zus mnie uzdrowił zabierając mi rętę twierdząc ze jak niebiore leków to dla zus jestem osobą zdrową zmuszony jestem chodzic po sądach bo niemam innego wyboru lekaze z zus są chorzy to uzdrowiciele a nie lekaze i nikt niejest zainteresowany aby ustawowo pomusz chorym na wzw ,,C' w innych krajach ludzie chorzy na tą chorobę mają renty na stałe !!!! (2008-04-22)

Maria STANULEWICZ: Maria:od lutego 2009 roku lekarz medycyny pracy z Białegostoku pozbawiły mnie wykonywania zawodu , twierdząc że jestem chora psychicznie ( ponieważ zgłosiłam do dyrekcji ,że zaraziłam się półpaścem od dziecka chorego w przedszkolu na ospę pozbywając ,mnie zawodu i pracy , co przyczyniło się ,że w marcu 2009 załamałam się psychicznie ,następstwem tego jest przyjmowanie leków psychotropowych i pogorszenie stanu zdrowia a co za tym idzie pozbawienie mnie zawodu ,pracy że jestem niepoczytalna ,każdy dementuje na swoją korzyść ,a ja do tej potory zostałam pozbawiona wykonywania swojego wyuczonego zawodu - nauczyciela, nie otrzymałam żadnego odszkodowania z firm ubezpieczeniowych ,gdzie byłam ubezpieczona od ryzyka zawodowego , z dwuletniej renty 70% muszę na własny koszt dojeżdżać na komisję lekarską , w trakcie ,gdy stał mi się przykry wypadek - skręcenie nogi karze mi się odwoływać od komisji w Białymstoku do Ośrodków medycyny pracyw Łodzi bądź Sosnowcu , twierdząc że choroby dysfonii,półpaśca i psychicznego załamania nie ma , a mój stan finansowy jest tak duży ,że mogę z chorą nogą i w gipsie jeżdzić z Łomży po Łodziach i Sosnowcach,że ja nie mam prawa pracować w swoim zawodzie jako nauczyciel , nie mam też po 20 dziestu latach pracy do stałej renty i odszkodowania od pracodowcy ,który z lekarzem wysyłali mnie na badania wariograficzne dodając sobie animuszu wbrew wszelkim zasadom karty praw człowieka i etyki lekarskiej ,jak również że po 2 latach winnam przekwalifikować się - 2010 roku szukać sobie nowego pracodawcy ,tak są zabezpieczenia państwowej instytucji wBiałymstoku : ,, po trupach ",wbrew wszelkim zasadam Konstytucji i Prawom Pacjenta. mariastanulewicz@vp.pl (2010-03-26)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2003

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58487125