ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Kto może wykonywać dokumentacje oceny ryzyka zawodowego?

Pan M.G. zwrócił się do nas z pytaniem: Jestem absolwentem policealnego studium bhp, a obecnie inspektorem bhp. Chciałbym się dowiedzieć, czy mogę robić dokumentacje oceny ryzyka zawodowego?

Obowiązek dokumentowania ryzyka zawodowego określony jest przepisem § 39 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 129, poz. 844, ze zm.), stanowiącym: Pracodawca jest obowiązany oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe, występujące przy określonych pracach, oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko. Żaden przepis nie wymaga, aby osoba wykonująca te czynności posiadała jakieś formalne po temu kwalifikacje. Może je zatem wykonywać każdy, komu pracodawca zleci ich wykonanie. Jedynym - i to oczywistym - ograniczeniem jest konieczność posiadania określonej wiedzy w tym przedmiocie (art. 2373 § 1 kodeksu pracy - nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on (...) potrzebnych umiejętności.).

A.S

Dodaj swój komentarz


Wiarus: No , nie tylko wiedzy ...Także odwagi i umiejętności(2003-05-5)

Zgred: Szanowny kolego to pytanie pojawiło się na forum(2003-05-7)

MiYa: Pracodawca zoorganizował szkolenie, które miało ułatwić osobom wyznaczonym przeprowadzenie(2003-05-8)

niewierny : Ciekawe czy znajdzie się ktoś tak bezinteresowny ,wspaniałomyśny i(2003-05-8)

Bruno: Ocenę ryzyka zawodowego powinien przeprowadzić zawodowiec, mający doświadczenie w(2003-05-9)

Zgred: To ja ponownie Ocena ryzyka składa się z kilku(2003-05-9)

behapert J.K.: nie taki diabeł straszny, jak maluja go uczeni.Na pewno(2003-05-9)

Darek1234: Zgred ma rację, u mnie w zakładzie ocena ryzyka(2003-05-11)

atrama: Jakiś czas temu, na forum ATESTU, przyznałam się do(2003-05-11)

zgred: Praktyczna porada Mogę udzielić porady osobom zajmujązym się oceną(2003-05-13)

Melka: ZGRED.podaj proszę gdzie jest to(2003-05-15)

Elżbieta: www.ciop.pl Jednak wiąże się to z inwestowaniem środków ponieważ(2003-05-19)

Czytelnik dość częsty: Bywa tak z Państwowymi Instytutami które finasowane są .....?(2003-05-19)

Zg-ed: MELKA - Kalkulator ryzyka , jak i inne metody(2003-05-20)

gem!n: Witam całą behapowską brać...Popieram tych co popierają maluczkich...jakby na świecie wszystko robili sami fachowcy to tylko Hausner i Kwaśniewski by pracowali...Kto nie ryzykuje ten nie je..ja BHP zajmuje sie mniej niz pół roku i jakoś zagadnienia z zakresu ww. nie przerażają mnie... też jestem po kontroli i bez nakazów pokontrolnych czy wniosków...a dodam, że zakład liczy 700 osób na trzech obiektach, a mimo posiadania 4-ech współpracowników na kawałkach etatów jako behapowcy, sam wszystko robie...a mam niespełna 22 lata i dodatkowo jestem w trakcie studiów i mam bardzo napięty, żywot ale daje radę... (2005-02-08)

andrzej717: Witam Wszystkich. JAk już nadmienił behapert J.K musi być powołana komisja ds. oceny ryzyka!!!!!!! a w skład tej komisji musi się znajdować: pracodawca, mechanik-kierownik działu, behapowiec, społeczny inspektor pracy i przede wszystkim osoba lub przedstawiciel grupy pracowników w zależnosci czego ma się tyczyć ocena ryzyka, która pracuje na danym stanowisku. Nie ma takiego fachowca, który by znał się na wszystkim. Teoria teorią a praktyka praktyką. Uważam, że ocenę ryzyka zawodowego chcac ją zrobić zetelnie musi być przeprowadzona przez jak wyżej. Jeżeli ktos twierdzi, że behapowiec sam może ją zrobić bez udziału osób trzecich(patrz jak wyżej) to poprostu nie mam pytań. Chce zaznaczyć, iż nijednokrotnie wymusza się na behapowcach zrobienie takiej oceny, a pragnę zaznaczyć, że ów BHPowiec jest instytucją DORADCZĄ anie wykonawczą !!!!! Proszę sobie przeczytać rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy zakres działania służby bhp. Pozdrawiam. (2013-04-27)

sceptyk: Do Andrzeja: Tak to zespół analizuje i ocenia ryzyko zawodowe. Problem w tym, kto ma wykonać wersję papierową tej oceny. Jedynie behapowiec, który ma wiedzę w tym kierunku. I tak spada to wszystko na behapowca. (2013-04-28)

Główny specjalista: Ten sam problem dotyczy pisania instrukcji BHP...najczęściej zruca się to na barki behapowca, a powinien opracować instrukcję zespół (ktoś przecież pisze instrukcje, ktoś ją sprawdza, opiniuje i zatwierdza. Pozdrawiam ! (2018-03-13)

marko: Osoba kierująca pracownikami, w imieniu pracodawcy jest obowiązana wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy (art. 237 z indeksem 4, § 2 Kodeksu pracy). Może to być zespół wzespół. Formalnie instrukcje opracowuje osoba kierująca pracownikami, która tak organizuje, przygotowuje i prowadzi prace, uwzględniając zabezpieczenie pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi i innymi chorobami związanymi z warunkami środowiska pracy (art. 212 pkt Kodeksu pracy). Elementem owego organizowania i przygotowania jest sporządzenie instrukcji stanowiskowych uwzględniających … Instrukcja powinna zawierać treść, której schemat został określony w § 41 Rozp. MPiPS z dn.26.09.1997. Natomiast rola służby BHP została określona w Rozp. RM z dn. 02.09.1997, gdzie w zakresie działania (§ 2.1. pkt 10) zawarto sformułowanie: „opiniowanie szczegółowych instrukcji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na poszczególnych stanowiskach pracy”. Jak jest w życiu (zawodowym)? Komu możemy podrzucić kukułcze jajo? I tutaj w praktyce realizuje się temat spychologii, hierarchii i prestiżu uczestników tej gry. Warto wiedzieć i mieć na uwadze, jak daleko można uwzględnić tzw. poprawkę na wiatr. Pozdrawiam, też Główny specjalista. (2018-03-14)

literalny: No marko coś się chyba zagalopowałeś? Od kiedy to osoba kierująca pracownikami jest obowiązana w imieniu pracodawcy wydawać instrukcje? Kodeks pracy wyraźnie i literalnie określa kto wydaje i jest zobowiązany. Inną sprawą jest powierzenie tego obowiązku do wykonania np dla osób kierujących lub służby bhp (częsta praktyka) Chyba nie myślisz, że w razie "co ktoś" przypiszę winę dla osób kierujących lub służby bhp wobec obowiązku pracodawcy??? Dokonałeś nadinterpretacji literalnego przepisu. Pozdrawiam też gł. specjalista ;) (2018-03-14)

marko: Oczywiście, że przepis prawny jasno definiuje podmiot odpowiedzialny za stan bhp w zakładzie pracy i nie jest to osoba kierująca pracownikami ani tym bardziej służba bhp. Powierzenie obowiązków (osobie kierującej) również nie zwalnia owego podmiotu z odpowiedzialności. Mamy na uwadze osoby biorące udział w procesach pracy z punktu widzenia jej organizowania, nadzorowania i prowadzenia w sposób zgodny z obowiązującymi wymaganiami i przypisanych obowiązków, niejednokrotnie odległych od literalnego prawa. (2018-03-14)

literalny: Marko, jasno napisałem o obowiązku pracodawcy wydawania szczegółowych instrukcji. Ty znów wplątałeś odpowiedzialność podmiotu (pracodawcy) za stan bhp. Ja o niebie Ty o chlebie ;) Komentujemy obowiązek pracodawcy, a nie odpowiedzialność za stan. To dwie różne sprawy. (2018-03-14)

literalny: Oczywiście zgadzam się w 1000% z tym "kukułczym jajem" spychologią i całą resztą. Ale czy jest szansa, że to się zmieni? (2018-03-14)

marko: Dyskusja z gatunku dzielenia włosa na czworo. Czy przypadkiem obowiązek pracodawcy wydawania szczegółowych instrukcji nie mieści w kategorii odpowiedzialności za stan bhp? Odnośnie kukułczego jaja i ewentualnych zmian w przedmiocie wskazania palcem pt. kto to ma zrobić. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i zdolności nazwijmy to negocjacyjnych i wypracowanego osobistego autorytetu. Mało efektywne okazują się tutaj odgórnie zadekretowane zakresy zadań i rozdział kompetencji. (2018-03-14)

Tak przy okazji: Dwóch gównych specjalistów wdało się w dyskurs. Czy przypadkiem obowiązek pracodawcy wydawania szczegółowych instrukcji nie mieści się w kategorii odpowiedzialności za stan bhp? - Oczywiście, że tak, ale nigdzie wprost (literalnie ;)) nie jest napisane, że osoby kierujące zgodnie z 212 Kp. mają, jako element organizowania i przygotowania - pisanie i wydawanie instrukcji. (2018-03-14)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2003

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58377390