ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Badania lekarskie w branży budowlanej

Pani A.C. zwróciła się z pytaniem: Jakim badaniom wstępnym i badaniom okresowym winni poddać się pracownicy z branży budowlanej? Czy zakres tych badań różni się od zakresu badań, np. pracowników administracyjnych, czy badania okresowe w przypadku branży budowlanej uzależnione są od stanu zdrowia, czy też pracownik co jakiś czas, np. co 5 miesięcy, powinien poddać się badaniom okresowym?

Zgodnie z przepisami art. 229 § 4 kodeksu pracy, pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Orzeczenie takie wydaje się po przeprowadzeniu badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. Badaniom wstępnym podlega osoba przyjmowana do pracy (art. 229 § 1 kp), badaniom okresowym każdy pracownik (art. 229, § 2 kp), natomiast kontrolnym - pracownik, który był z powodu jakiejkolwiek choroby niezdolny do pracy w okresie powyżej 30 dni (art. 229 § 2 kp). Tryb i zakres badań lekarskich jest określony przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332, ze zm.). Załącznik nr 1 do rozporządzenia zawiera wskazówki metodyczne określające zakres i częstotliwość badań, ale - zgodnie z przepisami § 2 ust. 2 rozporządzenia - lekarz przeprowadzający badanie może poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badanie konsultacyjne oraz badania dodatkowe, a także wyznaczyć krótszy termin następnego badania niż to określono we wskazówkach metodycznych, jeżeli stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia osoby przyjmowanej do pracy lub pracownika. Zatem badaniom okresowym podlega każdy, bez wyjątku, pracownik, a od stanu jego zdrowia może być jedynie uzależniony zakres i częstotliwość badań, ustalone indywidualnie przez lekarza. Wskazówki metodyczne nie zawierają listy stanowisk pracy ani branż, określono w nich natomiast zagrożenia i uciążliwości wynikające z występujących na stanowiskach pracy czynników szkodliwych lub uciążliwych (np. hałas, drgania mechaniczne, promieniowanie, zapylenie, czynniki chemiczne itp.) lub z warunków wykonywania pracy (np. praca na wysokości, praca wymagająca pełnej sprawności psychoruchowej, praca w wymuszonej pozycji itp.) Zatem zakres badań pracownika zatrudnionego w budownictwie na stanowisku np. murarza będzie zupełnie inny od zakresu badań pracownika administracyjnego w tejże branży. Badania przeprowadza się na podstawie wydanego przez pracodawcę skierowania, w którym określa się m.in. stanowisko pracy oraz zamieszcza informacje o występujących na tym stanowisku czynnikach szkodliwych dla zdrowia i uciążliwościach. Na podstawie tych informacji lekarz określi zakres i częstotliwość badań.

A.S.

Dodaj swój komentarz


lech: murarz czy pomocnik murarza - w wielu firmach małych, budowlanych - to praca na wysokości do 3 m i kontakt z cementem. Często są to prace ziemne układanie tzw mediów w dołach do 1,5m głębokości . Zakres badań okresowych niewiele się będzie różnił u tych pracowników od badania pracownika administracyjnego, choć lekarz w badaniu lekarskim zwracał będzie uwagę na szereg problemów, o których z tzw urzędnikiem nie będzie mówił. (2004-11-26)

Stanislaw: Stanislaw Monter instalacji sanitarnych aktualne badania okresowe wazne jako zdolny do pracy na wysokości do 3 metrow . Kontrola PIP stwierdzila że pracujac w w/w zawodzie musze posiadać zdolnośc do pracy na wysokości powyzej 3 metrów czy słusznie? (2015-06-26)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2003

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58074213