ATEST Ochrona Pracy

24 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Dni dodatkowo wolne od pracy

Czytelnik A.H. pracuje w systemie 4-brygadowym i z tego tytułu otrzymuje za każdy miesiąc przepracowany jeden dzień dodatkowo wolny od pracy. W bieżącym roku wykorzystał już należne mu 26 dni urlopu wypoczynkowego, wykorzystując przy tym tylko 2 dni urlopu na żądanie. Owe dni wolne od pracy traktuje jako rodzaj urlopu i dlatego stawia pytanie: Czy mogę skorzystać w tym roku z kolejnych dwóch dni urlopu na żądanie, ponieważ zgodnie z art. 1672 kp w każdym roku kalendarzowym pracownik ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie.

Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, że w aktualnym stanie prawnym przepisy Kodeksu pracy nie przewidują dnia dodatkowo wolnego za przepracowany miesiąc w systemie 4-brygadowym. Uprawnienie, o którym Czytelnik wspomina, może więc wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych, takich jak: zakładowy układ zbiorowy pracy lub regulamin pracy. Niekiedy zdarza się, że kwestie te reguluje także regulamin wynagradzania. Ponadto, podstawa prawna prawa do owego dnia wolnego może wynikać z ponadzakładowego układu zbiorowego pracy. Czytelnik nie podaje bliżej swego miejsca zatrudnienia, dlatego odpowiedź wyjaśniająca tę kwestię nie jest możliwa. Zainteresowany może sprawdzić stosowne zapisy w powołanych wyżej przepisach prawa pracy.

Omawiane uprawnienie nie jest jednak rodzajem urlopu wypoczynkowego i dlatego, odpowiadając wprost na postawione pytanie, trzeba uznać, że Czytelnik nie będzie miał już prawa do dwu dni urlopu na żądanie. Odpowiedź nie byłaby pełna, gdyby nie wyjaśnić szczegółów ewidencyjnych. Czytelnik powinien uzyskać wgląd do swojej rocznej ewidencji czasu pracy i zobaczyć, jakie figurują w niej zapisy. To znaczy, przede wszystkim ustalić, jaka symbolika literowa została przypisana dniu wolnemu, należnemu za przepracowany miesiąc w systemie 4-brygadowym. Przeczytać trzeba także przepisy, stanowiące prawo do tych dni, albowiem w ich treści powinien być zapis na temat zasad wykorzystywania tych dni. Ustalenie to ma istotne znaczenie, albowiem w zależności od istniejących zasad wykorzystywania tych dni może się np. okazać, że pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi takiego dnia wolnego w następnym miesiącu kalendarzowym. W konsekwencji, jeśli z ewidencji czasu pracy będzie wynikać, że Czytelnik wykorzystał pełen urlop wypoczynkowy, ale nie wykorzystał owych dni w bieżącym roku, wówczas miałby prawo żądania dokonania przez pracodawcę stosownych zmian w ewidencji czasu pracy. Zmiany winny polegać na tym, że np. zamiast 6 dni urlopu za bieżący rok, należałoby odnotować 6 dni wolnych za miesiące od stycznia do czerwca 2003 r., jeżeli te dni nie zostały dotychczas wykorzystane. W takim stanie faktycznym Czytelnik miałby oczywiście pełne prawo domagać się udzielenia dwu dni urlopu na żądanie. Wszystko zależy jednak od konkretnych zapisów przepisów regulujących prawo do dnia wolnego za przepracowany miesiąc w systemie 4-brygadowej organizacji czasu pracy.

T.N.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2003

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58473417