ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Kiedy 100% zasiłek chorobowy?

Czytelnik P.W. w liście do redakcji stwierdził, że: zgodnie z nową ustawą wypadkową ZUS dopiero po zakończeniu leczenia i rehabilitacji, a trwa to miesiąc lub dwa, wydaje decyzję uprawniającą do świadczeń z tego tytułu. W związku z tym, kiedy należy naliczać i wypłacać 100% zasiłek chorobowy na podstawie tej ustawy:
- od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, bez decyzji ZUS,
- od pierwszego dnia po wydaniu decyzji ZUS, z wyrównaniem wstecz?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, Dz.U. nr 199, poz. 1673, z późn. zm., ZUS rzeczywiście wydaje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenia jego wysokości, co ma miejsce po całkowitym zakończeniu leczenia. Decyzja ta jednak nie jest podstawą do wypłacenia poszkodowanemu zasiłku chorobowego, ponieważ tę kwestię reguluje art. 10 cyt. ustawy wypadkowej, zgodnie z którym prawo do zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego ustalają i świadczenie to oraz zasiłki wypłacają:

1. płatnicy składek, jeżeli są zobowiązani do ustalenia prawa do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa i ich wypłaty,

2. ZUS - w pozostałych wypadkach.

W sytuacji określonej w pkt. 2, wniosek o wypłatę zasiłku składany jest do ZUS-u i tenże ustala prawo i wypłaca zasiłek. W przypadku pierwszym, pracodawca jako płatnik decyduje o tym, czy pracownikowi przysługuje 100% zasiłek, czy nie. Podstawą do takiej oceny jest ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Jeżeli zatem pracodawca nie ma wątpliwości co do tego, że zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, wówczas ma obowiązek wypłacać 100% zasiłek od pierwszego dnia niezdolności do pracy związanej z tym wypadkiem. Z punktu widzenia sytuacji prawnej pracownika, takim dowodem potwierdzającym roszczenie o wypłacenie zasiłku będzie protokół powypadkowy. W przypadku, gdy pracodawca nie uzna zdarzenia za wypadek przy pracy, pracownikowi pozostaje dochodzenie roszczeń w tym zakresie, poprzez skierowanie sprawy do ZUS-u o ustalenie uprawnień do tego zasiłku. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do sądu okręgowego wydziału ubezpieczeń społecznych, a od wyroku tego sądu apelacja do sądu apelacyjnego.

Problem może natomiast powstać w sytuacji, gdy pracodawca uzna zdarzenie za wypadek przy pracy, a następnie ZUS, rozpatrując kwestię prawa do jednorazowego odszkodowania, odmówi w drodze decyzji prawa do świadczeń z tej ustawy. W takim przypadku pracownikowi pozostaje wskazany wyżej tryb dochodzenia roszczeń. Pracodawca natomiast może się znaleźć w niekorzystnej sytuacji, jeżeli pracownik prawomocnie spór przegra, podczas gdy on wypłacił pracownikowi 100% zasiłek zamiast 80% wynagrodzenia z art. 92 k.p. ZUS będzie bowiem żądał skutecznie od pracodawcy zwrotu 100% zasiłku. Z tytułu zwykłej niezdolności do pracy, pracownik ma prawo do 80% wynagrodzenia z art. 92 k.p., wobec tego pracodawca poniesie stratę w postaci nadpłaconych 20%. W konsekwencji, owe 20% będzie obciążać pracodawcę w ramach zasady ryzyka podmiotu zatrudniającego, gdyż nie będzie podstaw do tego, aby otrzymany wcześniej zasiłek w części 20% pracownikowi potrącić. Rozważanie kwestii dochodzenia roszczeń na zasadzie bezpodstawnego wzbogacenia, ma w tych warunkach znaczenie raczej teoretyczne, gdyż skuteczność takiego żądania zależy od tego, czy w momencie wniesienia pozwu pracownik rzeczywiście jest wzbogacony, co jest bardzo trudne do udowodnienia, gdyż zasiłek chorobowy jest przeznaczany na bieżące potrzeby pracownika i jego rodziny. Nie jest jednak dopuszczalne, aby pracodawca, który uznał w protokole powypadkowym zdarzenie za wypadek przy pracy, wstrzymywał się następnie z wypłaceniem 100% zasiłku do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez ZUS. Taka sytuacja wyczerpywałaby ewidentnie znamiona wykroczenia z art. 282 § 1 pkt 1 k.p., zagrożonego karą grzywny do 5000.- złotych.

T.N.

Dodaj swój komentarz


jw: Ale to paranoja (2004-12-22)

szukający: Autor artykułu napisał " W przypadku, gdy pracodawca nie uzna zdarzenia za wypadek przy pracy, pracownikowi pozostaje dochodzenie roszczeń w tym zakresie, poprzez skierowanie sprawy do ZUS-u o ustalenie uprawnień do zasiłku. " Proszę o pomoc gdzie, w którym przepisie są wyszczególnione takie uprawnienia dla pracownika? (2004-12-23)

behapert: Pracodawcy nic do ustalania lub uznawania za wypadek konkretnego zdarzenia.Pracodawca zatwierdza lub odmawia zatwierdzenia protokołu powypadkowego.Pracownikowi poszkodowanemu wypadkiem przy pracy lub wypadkiem zrównanym przysługuje zawsze prawo do skierowania swojego niezadowolenia z rozstrzygnięcia na drogę postępowania przed sądem pracy.To Sądy decydują a ZUS nic do tego.ZUS może w określonych przypadkach odmówić świadczenia, na którą to decyzję też przysługuje odwołanie do sądu pracy. (2004-12-27)

gość: Ciekawe co to za autorytet T.N. udzielił tak cennej informacji pracownikowi o jego uprawnieniach i opiekuńczej roli ZUS (2004-12-27)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58493487