ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Nie ma powodu do paniki

Panowie R.G. i J.Z. zwrócili się z pytaniem: Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy z 15 listopada 2003 r. wprowadziła delegację dla Ministra Zdrowia w przedmiocie określenia wymagań, jakie powinny spełniać laboratoria wykonujące badania i pomiary (art. 227 par. 2 pkt 3). Przepis ten ma wejść w życie z dniem uzyskania przez Polskę członkostwa w UE. Nasze laboratorium wykonuje badania w środowisku pracy, posiadamy certyfikat akredytacji laboratorium badawczego i na tej podstawie wykonujemy pomiary. Jesteśmy zainteresowani ewentualnymi zmianami. Próbując dotrzeć do projektu rozporządzenia wykonaliśmy wiele telefonów, m.in. do Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia (odsyłano nas do różnych departamentów) i innych instytucji. Mimo usilnych starań nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, nikt na ten temat nic nie wie. Wynika z tego, że delegacja ta jest niewykonywana.

Art. 227 § 2 k.p. w brzmieniu dotychczasowym zawierał delegację dla ministra zdrowia do wydania rozporządzenia określającego tryb i częstotliwość dokonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, a także sposobu rejestrowania i przechowywania wyników tych badań i pomiarów oraz udostępniania ich pracownikom. Rozporządzenie to - jak wiadomo - ukazało się w 1996 r. (Dz.U. nr 86, poz. 394; zm. Dz.U. z 2003 r., nr 21, poz. 180). Ustawa z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 213, poz. 2081) zmieniła w znacznym stopniu zakres delegacji zawartej w art.. 227 § 2 k.p., niezbędne jest zatem wydanie nowego przepisu wykonawczego. Powołana ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2004 r., z tym, że przewidziano obowiązywanie niektórych jej przepisów dopiero z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej, zatem z dniem 1 maja br. Do tych przepisów należy m.in. przedmiotowy art. 227 § 2. Ustawodawca nie zastrzegł, że do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych obowiązują dotychczasowe (jak to uczynił np. w odniesieniu do przepisów wykonawczych w sprawie szkoleń w dziedzinie bhp, o których mowa w art. 2375 k.p.), zatem z dniem 1 maja br. wyżej powołane rozporządzenie traci moc. Czym i kiedy ma być zastąpione - nie wiem. W chwili pisania tego tekstu (połowa kwietnia br.) nowe rozporządzenie się nie ukazało; również na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia (www.mz.gov.pl) wśród zamieszczonych tam licznych projektów nowych aktów prawnych interesującego nas rozporządzenia nie ma.

Zgodnie z przepisami § 127 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz.U. nr 100, poz. 908) rozporządzenie powinno wchodzić w życie w dniu wejścia w życie ustawy, na podstawie której jest ono wydawane. Jednocześnie § 128 tegoż rozporządzenia stanowi, że rozporządzenie można wydać po dniu ogłoszenia ustawy, w której jest zamieszczony przepis upoważniający do jego wydania, a przed dniem wejścia w życie tej ustawy. W takim przypadku termin wejścia w życie rozporządzenia wyznacza się na dzień nie wcześniejszy niż dzień wejścia w życie ustawy upoważniającej do wydania tego rozporządzenia.

Jak widać - przepisy powyższe zostały przez ministra zdrowia naruszone. Nawet jeśli "rzutem na taśmę" rozporządzenie ukaże się przed dniem 1 maja (w co raczej należy wątpić), to i tak będzie w nim przewidziane jakieś bliżej nieokreślone vacatio legis. Powstanie zatem luka prawna, chyba że prawodawca zdecyduje się na następujące rozwiązanie: rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 maja, ale jednocześnie zostanie wyznaczony dłuższy termin na dostosowanie się do niektórych jego przepisów, np. dotyczących laboratoriów, o których piszą Czytelnicy.

A.S.

Dodaj swój komentarz


behapert: Smutne to i prawdziwe,że minister zdrowia nie zdążyłna czas wprowadzić przepisów wykonawczych do kodeksu pracy po wejściu do UE(dot. to także substancji rakotwórczych-art222) nie wiadomo także co minister pracy czyni w zakresie prawnego nowego unormowania zagadnień szkolenia w zakresie bhp-art.237in5.Wstyd państwo urzędnicy centralnego szczeblaWierzyć sie nie chce, że tak wiele tam pracy,iżby na czas zdążyć. (2004-05-19)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58378415