ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Co z zasiłkiem wychowawczym?

Pan J. R. napisał do nas: Ponieważ istniało duże prawdopodobieństwo poronienia, lekarz prowadzący uznał, że lepiej będzie jeżeli żona (pracuje na stacji benzynowej) będzie na zwolnieniu lekarskim. W 3. miesiącu ciąży żona niestety poroniła, efektem czego było załamanie nerwowe i kolejne zwolnienie lekarskie. Minęło 6 miesięcy i żona została wezwana do ZUS. Lekarz orzecznik ZUS stwierdził po konsultacjach z psychiatrą, że przedłuża okres rekonwalescencji o kolejne 3 miesiące. Po dwu miesiącach, czyli w 8. miesiącu zwolnienia lekarskiego, małżonka znów jest w ciąży i nie może wrócić do pracy ze względu na jeszcze większe prawdopodobieństwo poronienia. Co dalej w takiej sytuacji? Czy żona może nadal przebywać na zwolnieniu i otrzymywać chorobowe z ZUS? Co z zasiłkiem "wychowawczym", "macierzyńskim"?

Odpowiadając na przesłany list informujemy, że w myśl ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 60, poz. 636) zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby przez 6 miesięcy, a jeżeli po upływie tego okresu ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, okres zasiłkowy ulega przedłużeniu - nie dłużej jednak niż na dalsze 3 miesiące.

Na podstawie ww. ustawy pracownik, który po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (9 miesięcy) jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Z przysłanego listu Czytelnika wynika, że został już przedłużony okres zasiłkowy do 9 miesięcy. Jeżeli lekarz leczący uzna, że żona Czytelnika jest nadal niezdolna do pracy, powinien wystąpić z wnioskiem do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Lekarz orzecznik ZUS zajmie stanowisko dotyczące przyznania powyższego świadczenia i określi jego okres. Z praktyki wynika, że najczęściej przyznawane jest w takich przypadkach prawo do świadczenia rehabilitacyjnego do czasu porodu. Powyższe świadczenie (ponieważ w tym wypadku byłoby związane z ciążą) będzie wynosiło 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Po urodzeniu dziecka, ubezpieczonej będzie przysługiwało prawo do zasiłku macierzyńskiego i wychowawczego na zasadach ogólnych.

Olaf Rzegotka
p.o. rzecznika prasowego
Oddziału ZUS w Krakowie

Dodaj swój komentarz


behapert: Zasiłek wychowawczy powinien przysługiwać wszystkim matkom wychowującym dzieci do lat trzech.Jego wysokość obliczona powinna być od osiąganego dochodu w rodzinie.Jest to jeden ze sposobów na wzrost populacji narodowej i ograniczanie bezrobociaZapis ten dedykuje planistom, demografom ,socjologom i na końcu politykom. (2004-05-24)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58498749