ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Słaby wzrok i praca na wysokości

Na naszej stronie www. internauta zamieścił pytanie: Mam słaby wzrok, noszę szkła -4,5 dioptrii. Od 30 lat jestem wysyłany na badania wysokościowe i od 30 lat okulista pisze o trwałej niezdolności do pracy na wysokości. Pracuję jako automatyk przemysłowy w warsztacie. Jako ciekawostkę podam, że mój kolega automatyk nosi szkła -8 dioptrii, i też go tymi badaniami nękają. Czy takie upośledzenie wzroku nie dyskwalifikuje automatycznie? Lekarze pytają - po co was na te badania wysyłają? Ale nie ma nikogo kto by to zmienił!

Niestety, żaden przepis nie zakazuje pracodawcy (który płaci za badania) kierowania na badania, w tym przypadku określające zdolność do pracy na wysokości. Oczywiście, nikt nie zmusi pracownika do wykonania takich badań, tym niemniej należy pamiętać, że pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia o zdolności do pracy na określonym stanowisku. Dlatego należy zastanowić się, czy poddać się takiemu badaniu, czy też nie. Trudno mi się wypowiadać na ten temat tylko na podstawie Pana listu, ale może to być sytuacja, że to nie pracodawca, ale osoba działająca w jego imieniu tak postępuje. Może należałoby porozmawiać z pracodawcą, który nie orientuje się, iż jest przez to narażany na dodatkowe koszty.

Zgodnie z przepisami, noszenie szkieł stanowi przeciwwskazanie do pracy na wysokości powyżej 3 metrów podobnie jak wada wzroku zmuszająca do ich noszenia (szkła kontaktowe nie stanowią przeciwwskazania).

dr n. med. Ryszard Szozda


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58082733