ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Mierniki bezpośredniego odczytu

Pani J.W. prosi o podjęcie tematu zastosowania w badaniach środowiska pracy mierników stężeń substancji szkodliwych w powietrzu z bezpośrednim odczytem: Czy te mierniki są dopuszczone do wykonywania pomiarów środowiskowych? Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu nie dopuszcza ich stosowania w laboratoriach upoważnionych (bo nie ma norm), a jedynie w stacjach powiatowych.

Problem zastosowania przyrządów do bezpośredniego odczytu (elektrochemicznych wykrywaczy gazów, wskaźników rurkowych, mierników stężeń aerozoli, itp.) został pozytywnie rozwiązany w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Zacytuję odpowiedni fragment projektu: Metody badań i pomiarów czynników chemicznych powinny być zgodne z wymaganiami ogólnymi według normy PN-EN 482:2002. Szczegółowe zasady prowadzenia pomiarów i oceny stężeń czynników chemicznych i zapylenia w środowisku pracy określono we właściwych wytycznych.

Z kolei w projekcie wytycznych przewidziano: Norma PN-EN 482:2002 dotyczy również przyrządów z bezpośrednim odczytem. Zgodnie z jej przepisami procedury pomiarowe powinny charakteryzować się jednoznacznością, selektywnością, a w pomiarach, których celem jest porównywanie wyników z wartościami dopuszczalnymi, całkowita niepewność względna powinna wynosić 30 % dla zakresu pomiarowego od 0,5 do 2,0 wartości dopuszczalnej oraz 50 % dla zakresu pomiarowego od 0,1 do 0,5 wartości dopuszczalnej.

Projekt i wytyczne będą omawiane w kolejnych odcinkach naszego Forum Laboratoriów Środowiska Pracy.

M.M.
Nazwisko i adres autorki pytania znane redakcji.

Dodaj swój komentarz


Krzysztof M. Benczek: Oprócz normy PN-EN 482 określającej ogólne wymagania procedur pomiarów czynników chemicznych istnieje norma PN-EN 45544.1 i .2 "Powietrze na stanowiskach pracy. Elektryczne przyrządy do bezpośredniego wykrywania i bezpośredniego pomiaru stężeń toksycznych gazów i par. Część 1 tej normy zawiera wymagania ogólne i metody badań; część 2 wymagania charakterystyk aparatów stosowanych do pomiarów stężeń w zakresie wartości dopuszczalnych. Przyrządy stosowane do oceny warunków pracy powinny spełniać wymagania tej normy. (2004-11-23)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58364652