ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Dokładnie nie wiadomo

W związku z pytaniami Czytelników, zwróciliśmy się do minstra gospodarki i pracy o wyjaśnienie następujących kwestii: We wchodzącym w życie z dniem 1 lipca 2005 r. rozporządzeniu MGiP z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp (DzU nr 180, poz. 1860) znajdują się następujące zapisy:
- § 4 ust. 1. Szkolenie może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub, na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie bhp na podstawie przepisów o systemie oświaty.
- § 5 pkt 3) Pracodawca (...) oraz jednostka organizacyjna (...) zapewniają (...) wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia.
Uprzejmie prosimy o podanie:
- konkretnych przepisów o systemie oświaty, uprawniających do prowadzenia działaności szkoleniowej w dziedzinie bhp;
- jakie przygotowanie dydaktyczne (i na jakich przepisach oparte) powinni mieć wykładowcy?

A oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z MGiP.

W związku z Pana pismem, z 27 kwietnia br., dotyczącym przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Gospodarki z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860) - uprzejmie wyjaśniamy:

Wymienione w § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia, wchodzącego w życie z dniem 1 lipca br. (ale także w rozumieniu obecnie obowiązujących w tym zakresie przepisów, tj. § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy - DzU nr 62, poz. 285) - jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy należy rozumieć jako jednostki organizacyjne określone w przepisach ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 1996 r. nr 67, poz. 329 ze zmianami). Zgodnie z tą ustawą działalność oświatowa może być prowadzona m.in. przez szkoły i placówki, które uzyskały wpis do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Natomiast w rozumieniu art. 83a tej ustawy, działalność oświatowa, nie obejmująca prowadzenia szkoły czy placówki, może być podejmowana na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU nr 173, poz. 1807).

Jednostki organizacyjne upoważnione do prowadzenia szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy powinny zatrudniać wykładowców spełniających wymagania w zakresie kwalifikacji, o których jest mowa w wymienionym na wstępie rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy. W § 5 pkt 3 tego rozporządzenia, dotychczas obowiązujący przepis, określający wymagania jakie powinni spełniać wykładowcy i instruktorzy przeprowadzający szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy - został uszczegółowiony. W przepisie tego paragrafu określono, iż organizatorzy szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy powinni zapewnić "wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia". Zatem zarówno zasób wiedzy, jak i doświadczenie zawodowe wykładowcy problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy (lub instruktora) powinny być wystarczające dla pełnej realizacji programu szkolenia określonej grupy osób (inne wymagania w tym zakresie powinien np. spełniać wykładowca na szkoleniu konstrktorów, a inne wymagania powinny odnosić się do osoby prowadzącej szkolenie pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych).

Jednym z ważnych wymagań jest posiadanie przez wykładowcę (instruktora) przygotowania dydaktycznego, zapewniającego w szczególności prawidłowy przebieg procesu kształcenia, odpowiednie dla określonych grup uczestników szkolenia metody szkolenia, środki dydaktyczne i formy organizacyjne szkolenia.

Za zapewnienie wykładowców posiadających takie przygotowanie odpowiedzialność ponosi organizator szkolenia (pracodawca lub inna jednostka organizująca i prowadząca szkolenia).

Rozporządzenie nie nakłada obowiązku ukończenia przez wykładowców (instruktorów) odrębnego szkolenia przygotowującego do prowadzenia szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (pod względem dydaktycznym); wystarczające jest ukończenie np. szkolenia okresowego w dziedzinie bhp, w którego programie uwzględniona była omawiana problematyka.

Jerzy Kowalski
Dyrektor Departamentu

Dodaj swój komentarz


aneta: Czyli , aby zorganizowac szkolenie bhp wystarczy działalność godpodarcza tak? (2005-07-15)

realista: Tak. (2005-07-15)

ujomek: A nawet wcale nie musi! (2005-07-31)

Błędny Rybak: Czyli - bałaganu ciąg dalszy bo szkolnictwo, które miało przejąć na siebie nauczanie bhp w końcowych klasach, obowiązku nie wypełniło. I nic nie zastąpiło szkolenia podstawowego, zlikwidowanego aby odciążyć pognębionych, szkoleniami bhp, pracodawców! (2005-08-01)

realista: Do Ujomka - z ciekawości - kiedy nie musi być? Z tego co wiem to szkolenie może zorganizować pracodawca lub jednostka organizacyjna (zgodnie z Ustawą o systemie oświaty), jeśli są jeszcze inne możliwości to proszę o odpowiedź. (2005-08-01)

K.P.: Pracodawca organizujący szkolenie okresowe bhp w/g rozporządzenia powinien rozszerzyć posiadaną działalność,zapewniając wykładowców,programy,sale, materiały i.t.d (jest to działalność jako pozaszkolne formy doskonalenia zawodowego,które muszą być wpełni udokumentowane). O ile nie spełni tych wymagań powinien zlecać firmom szkoleniowym które prowadzą taką działalność zarejestrowaną.Behapowiec może wziąć udział w zajęciach,a umowę zawiera z firmą szkoleniową.W dużych firmach można stworzć kadrę do szkolenia z osób które posiadają doświadczenie,wiedzę,chęć, posiadają przygotowanie pedagogiczne oraz odbyły wewnętrzne szkolenie w zakresie metod prowadzenia instruktaży bhp,zawierając umowę zlecenia. Problem występuje w tych firmach,które nie spełniają tych wymagań, w tym przypadku pozostaje zlecać firmom szkoleniowym. Ukończenie przez pracodawcę kursu prowadzenia zadań w zakresie bhp, nie uprawnia do wystawiania zaświadczeń ,zwłaszcza że muszą posiadać odrębne szkolenie dla pracodawców. Kurs taki stoi w sprzeczności z ustaleniami co do stawianych wymogów, a życie i praktyka udowodni jaki popełniono błąd. (2005-08-02)

P.M.: Dyrektor Kowalski w części końcowej zaprzecza sobie a mianowicie: najpierw pisze, że wykładowca powinien mieć przygotowanie pedagogiczne a w części końcowej, że może mieć tylko szkolenie okresowe i nie musi mieć przygotowania pedagogicznego. Do Pana K.P. ! W dużych firmach organizowane były szkolenia bhp przez własnych bhpowców ale za dodatkową opłatą i po godzinach pracy. A teraz pracodawcy chcą, żeby szkolić w godzinach pracy bez dodatkowych opłat. Czy jest to zgodne z prawem? (2005-08-03)

spec: Panie Kowalski wyjaśnienie, które Pan podpisał jest sprzeczne z wyjaśnieniami Pana Leszczyńskiego w zakresie przygotowania pedagogicznego?, Chyba Pan wcześnej przyszed do pracy, (2005-08-09)

ujomek: Do realisty. Pracodawca organizuje więc nie musi miec działalnosci osoba której zostaną zlecone prace w ramach organizacji szkolenia. Na umowę zlecenie , o dzieło i inne cywilnoprawne umowy (2005-08-24)

Karolcia : ja mam pytanie bo sa ogolnie duze niescislosci czy Osoba ktora ma technika BHP i otwora wlasna dzialalnosc gospodarcza moze prowadzic szkolenia czy nie bo raz slysze ze moze a innym razem ze nie moze gdyz zeby takie szkolenia prowadzic trzeba mniec pedagogiczne wykształcenie i ok z tym sie zgodze tylko czemu nie ma nigdzie tego jasno powiedzianego. drugie pytanie co faktycznie moge majac technika BHP ?? i jak mam zaczac bo juz zaczynam sie gubic nikt nic jasno nie wie dzieki za pomoc (2006-06-26)

KM: Jestem specjalistą d/s bhp ukończyłem studia podyplomowe w zakesie bhp mam wyższe wykrztałcenie pedagogiczne. Czy mogę przeprowadzić szkolenie dla pracodawców? (2007-03-15)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2005

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58398512