ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Urlop dla poratowania zdrowia

Pan J.M. zwraca się do redakcji z pytaniem: Jestem nauczycielem z 20-letnim stażem; od pewnego czasu poważnie choruję, lekarz neurolog zaleca mi urlop dla poratowania zdrowia. Jednak dyrektor twierdzi, że urlop taki nie przysługuje mi, ponieważ jestem udziałowcem spólki jawnej. Jednak nie wykonuję pracy zarobkowej. Czy posiadanie udziałów lub akcji jakiegoś przedsiębiorstwa, a więc uzyskiwanie przychodu, jest wykonywaniem pracy zarobkowej?

Z listu wynika, że dyrektor Pana szkoły odmawia Panu prawa do przyznania urlopu na poratowanie zdrowia. Wydaje się, że dyrektor opiera się na pkt. 7 art. 73 Karty Nauczyciela: W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej ...

W tym wypadku należy się odwołać do kodeksu spółek handlowych, gdzie w art. 39 § 1. stwierdza się, że każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Każdorazowo umowa spółki czy uchwała wspólników może ten obowiązek uszczegółowić.

Art. 46 kodeksu spółek handlowych brzmi: "Za prowadzenie spraw spółki wspólnik nie otrzymuje wynagrodzenia". Wspólnik nie jest też związany ze spółką umową o pracę.

Najważniejszym argumentem w tej sprawie jest decyzja lekarza, bo on tylko może wypowiedzieć się o potrzebie zdrowotnej udzielenia urlopu.

O wydawaniu takiego zaświadczenia mówi rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 listopada 2000 r. w sprawie trybu orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz.U. z 2001 r. Nr 1, poz.13).

W § 4. powołanego rozporządzenia postanowiono: "w przypadku stwierdzenia potrzeby udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi, lekarz wpisuje do dokumentacji medycznej nauczyciela orzeczenie o stanie zdrowia, zalecone leczenie oraz informację dotyczącą zatrudnienia i działalności, których wykonywanie jest sprzeczne z celami tego urlopu".

Jeżeli przedstawi Pan lekarzowi sprawę swojej działalności w spółce i lekarz wpisze te czynności jako niesprzeczne z celem udzielenia urlopu, to ma Pan podstawę do wystąpienia o urlop.

K.N.

Dodaj swój komentarz


krysiaczek: To wszystko jest bardzo niejasne, jedni piszą, że można pracować na umowę zlecenie. Inni, że nie. Może jakiś prawnik z dziedziny oświaty wyjaśni nam, jak to właściwie jest? (2012-08-27)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2005

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58395205