ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Pomiary natężenia pola elektromagnetycznego

Pan L.K. pyta: Czy pomiary natężenia pola elektromagnetycznego powinno się przeprowadzać przy ustawionych rzędowo kineskopach telewizyjnych, przy których są stanowiska pracy stałej (praca polega na testowaniu itp.)?

Pole elektromagnetyczne w zakresie częstotliwości 0 Hz - 300 GHz jest wymienione w pkt E załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie NDS i NDN czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU nr 217, poz. 1833). Istnieje zatem obowiązek wykonania pomiarów jego natężenia (art. 227 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy) na zasadach określonych przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU nr 73, poz. 645). Pracodawca powinien zatem dokonać rozeznania, czy na stanowiskach pracy występuje pole elektromagnetyczne, a następnie dokonać jego pomiarów. Jeśli wynik pomiaru nie przekroczy 0,1 wartości NDN, ponownych pomiarów dokonywać nie musi. Zwróćmy uwagę, że przy takiej konstrukcji przepisu, tego pierwszego pomiaru należy dokonać zawsze, jeśli tylko na stanowisku pracy występuje pole elektromagnetyczne, bez względu na jego źródło. Obowiązek ten zatem istnieje nie tylko w odniesieniu do stanowiska pracy, o które pyta Czytelnik, ale również, gdy mamy np. pomieszczenie biurowe, w którym znajduje się instalacja elektryczna, a jedynymi odbiornikami prądu są lampa i czajnik bezprzewodowy. Prawodawca nie przewidział tu żadnych wyjątków, czego efektem jest sprzeczność przepisów ze zdrowym rozsądkiem.

A.S.

Dodaj swój komentarz


piter: proponuję dodatkowo pomiary na stanowiskach pracy gdzie występują telefony komórkowe z rozgraniczeniem służbowe i prywatne (z określeniem czasu narażenia) oraz telefony bezprzewodowe - jeżeli PIP wpadnie na taki pomysł wydając zalecenia dokonania tych pomiarów to dopiero bądą szopki. (2005-10-03)

ktośtam: a dlaczego dodatkowo? jezeli zgodnie z rozporządzeniem trzeba robic pomary od PEM lampy to od telefonu tym bardziej, nie tylko komorkowego, ale tez stacjonarnego. PIP nie wpadnie na taki pomysł, bo sam by się tez musiał obmierzyc, a to są koszty. (2005-10-04)

pomiarowiec&nadzorowiec: Pomiary PEM powinno się wykonywać zgodnie z normą PN-T-06580-3, przy najbardziej niekorzystnym ale realnie występującym ustawieniu wszelkich parametrów (w tym także rozmieszczenie przestrzenne źródeł) mogących mieć wpływ na rozkład PEM w otoczeniu źródeł. Zdrowy rozsądek obliguje aby nie nakazywać wykonywania pomiarów tam gdzie nie mam możliwości aby pracownik znajdował się w strefie ochronnej pem (np. telefony stacjonarne, monitory komputerowe). Każdy kto trochę miał do czynienia z pomiarami pem szybko się zorientuje przy jakich urządzeniach tekie strefy mogą występować na stanowisku pracy. Napewno nie będzie to ani lampa ani czajnik. Pozdrawiam (2005-10-13)

marek : To wkońcu kto ma rację z tymi pomiarami PEM czy A.S. - wykonywać pomiary wszędzie gdzie jest położony przewód elektryczny przez który płynie prąd , czy Pomiarowiec. A może nasi urzędnicy w Ministertwie też nie wiedzą i na wszelki wypadek proponują wykonać pomiary na każdym stanowisku. Proszę o protokóły pomiarów wykonanych w Ministerstwie, i Instytucjach Państwowych: sejm, rada ochrany pracy, premier .... Artykuł Pani Majki w sprawie czynników rakotwórczych ujawnił jak trudno jest stanowić prawo , nie mając dostatecznej wiedzy w tematyce o której się chce stanowić prawo. Głupie prawo jest niezmiernie drogie dla maluczkich nie mających układów z Instytucjami Kontronymi. (2006-01-16)

Tadek: Wniosek z tego płynie, że najleoiej będą na tym prawie zarabiać ci, którzy dokonują pomiarów. Najczęściej są to jednostki budżetowe. (2006-05-06)

Tolek: Będą zarabiać "J.B" ale nie ich pracownicy-pomiarowcy !!! (2007-04-21)

janusz: Chciałbym wykonać pomiary PEM w zakresie od 0 do 300GHz. Jakim urządzeniem mogę to zrobić i ile ono może kosztować? (2008-07-24)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2005

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58391760