ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Jak rozliczyć czas pracy?

Pan A.M. zwrócił się do redakcji z pytaniami: W jaki sposób należy rozliczać czas pracy pracowników, którzy używają prywatnych samochodów do celów służbowych? Czy jest różnica w zaliczeniu czasu pracy w sytuacji, w której pracownik prowadzi samochód prywatny w ramach umowy cywilnoprawnej i służbowy w ramach użyczenia przez pracodawcę w celu dotarcia do miejsca wykonywania pracy? Czy czas pracy prowadzenia samochodu sumuje się z czasem pracy zawodowej inżyniera? Czy podczas dochodzenia powypadkowego należy uwzględnić, że pracownik, który uległ wypadkowi, pracował np. siedemnaście godzin - licząc od godziny wyjazdu z zakładu pracy do godziny wypadku? Czy należy uznać, że prowadzenie swojego samochodu w ramach umowy cywilnoprawnej to odrębna praca, mimo że wykonywana na rzecz tego samego pracodawcy? W jaki sposób interpretują tego rodzaju pracę organa dochodzeniowe, np. policja?

Czas dojazdu do pracy nie jest zaliczany do czasu pracy. Nie ma na to wpływu własność samochodu używanego przez pracownika. Jeśli pracownik, zatrudniony na jakimkolwiek stanowisku, wykonuje na polecenie pracodawcy funkcję kierowcy, to czas ten jest czasem pracy i czas pracy na tych stanowiskach podlega zsumowaniu. W postępowaniu powypadkowym bierze się pod uwagę rzeczywisty czas pracy, bez względu na rodzaj umowy łączący pracownika z pracodawcą.

Te odpowiedzi są podane z pozycji prawa pracy i nie mogę Panu odpowiedzieć w jaki sposób ta sytuacja może być oceniana przez organy dochodzeniowe, np. policję.

K.N.

Dodaj swój komentarz


spec: Zwiuć się do policji bo kwalifikacja jest jasna w zakresie Prawa Pracy (2005-10-27)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2005

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58087254