ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Okulary zgodnie z zaleceniem lekarza

Pani W.W. pyta: Czy pracodawca jest zwolniony z obowiązku zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wzrok, w sytuacji, gdy lekarz wykonujący badania okresowe pracowników, ma przed sobą skierowanie pracodawcy wskazujące, że pracownik użytkuje podczas pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, widzi tego pracownika w okularach i nie zleca mu badań okulistycznych?

Przypominam treść § 8 ust. 2. rozporządzenia MPiPS z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973): "Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego". Pracodawca nie otrzymuje wyników badań okulistycznych; jedyny dokument, jaki otrzymuje, to zaświadczenie, o którym mowa w § 3 ust. 4. rozporządzenia MZiOS z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników... W zaświadczeniu tym lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne zamieszcza adnotację o potrzebie stosowania okularów (jeśli stwierdził taką potrzebę w oparciu o badanie przeprowadzone przez specjalistę). Jeśli adnotacji takiej nie zamieścił, pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikowi okularów. § 5 ust. 1. wyżej powołanego rozporządzenia przewiduje możliwość wystąpienia w ciągu 7 dni od daty wydania zaświadczenia z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania, jeśli pracownik lub pracodawca nie godzi się z treścią wydanego zaświadczenia. Badanie to przeprowadza się w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy. Czytelniczka miała prawo skorzystania z tej możliwości. Mogła również (i może nadal, gdyż nie wiąże jej tu żaden termin) zwrócić się z wnioskiem o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, jako instytucji sprawującej - w myśl przepisów art. 17 pkt 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997r. o służbie medycyny pracy (DzU z 2004 r. nr 125, poz. 1317) - kontrolę podstawowych jednostek służby medycyny pracy. Dziwię się jednak, że Czytelniczka nie postąpiła w sposób najprostszy z możliwych - nie zapytała wprost lekarza, dlaczego podczas badań profilaktycznych pominął dokonanie oceny jej wzroku, pomimo widniejącej na skierowaniu na badania informacji o pracy przy obsłudze monitora ekranowego?

A.S.

Dodaj swój komentarz


W.Gudalewicz: Tak na serio to należałoby lekarzom medycyny pracy przyjzeć się bliżej, gdyz niektórzy lekarze wydają orzeczenia o stanie zdrowia nie będąc nigdy na wizytacji w zakładach pracy, zaś nadzór nad lekarzami medycyny pracy jest fatal. Natomiast pracodawca nie wie czego żądać od lekarza medycyny pracy sprawującego nadzór nad zdrowiem pracowników, a powinien zażądać informacji o stanie zdrowotności załogi, a w tym o stanie wzroku pracowników, którzy wykonują pracę przy monitorach ekranowych. Pozdrawiam (2005-11-17)

Ryszard Szozda: Z szacunkiem - z cytowanego rozporządzenia nie wynika konieczność dokonania adnotacji na zaświadczeniu wydawanym wg wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia. W związku z tym, nie wiem, jak pracodawca lub pracownik może odwołać się do Wojewódzkiego Ośrodka medycyny Pracy. W tym wszakże zakresie proponuję zapoznanie się z moim artykułem zamieszczonym w Ateście (nr 12, strony 38 - 39 z roku 1999) Przepis prawny - czyli rozporządzenie dotyczące bhp przy monitorach ekranowych z roku 1998 jest łagodnie mówiąc niedoskonały i powodował wydanie wiele "interpretacji" tak zainteresowanych, jak takich, którzy uważają, że coś wniosą oraz ustawodawcy - wszyscy piszą, co poeta czyli ... chciał napisać, pisząc. Temat jest płodny i nadal aktualny - można ponownie napisać pracę na temat tego, co dalej z interpretowaniem i stosowaniem. (2005-11-19)

Ryszard Szozda: A propos wpisu p. Gudalewicza : ma Pan rację, trzeba się przyjrzeć temu wszystkiemu. Po pierwsze umowie pomiędzy pracodawcą a lekarzem - czego dotyczy. Po drugie - lekarz powinien wykonać takie analizy z tym, że pracodawca powinien za to zapłacić. Po trzecie niestety - pracodawca nie posiada z reguły wiedzy na temat "profilaktyki", co oznacza, że nie rozumie i nie wie, czego może domagać się od lekarza wykonującego badania profilktyczne. Temu celowi służą różnego rodzaju spotkania i prelekcje, mające przybliżyć pracodawcom i osobom działającym w ich imieniu wiadomości dotyczące problematyki - na przykład prawidłowego wydawania skierowania na badanie (i oczywiście nie tylko temu szczegółowemu problemowi). Ja osobiście takie prelekcje przeprowadzam na różnych warunkach (tak odpłatnie jak bez opłaty) - zależy komu. I potem nie mam kłopotów z pracodawcami, z którymi posiadam umowy. Nie jest to w zamierzeniu reklama moich usług (ostatnią tego typu "prelekcję" wygłosiłem 16.11.2005) - może to zrobić każdy lekarz wykonujący badania profilaktyczne - tylko ktoś powinien chcieć tego wysłuchać i oczywiście ("gentlemani" nie mówią o pieniądzach) zapłacić za to. Pozdrawiam. PS. Odsyłam do swojego piśmiennictwa w tym zakresie w ATEŚCIE, Medycynie Pracy i Chemiku. (2005-11-19)

W.Gudalewicz: Wzupełności zgadzam się z opinią koll. Szozdy i popieram, a wiąc jest temat wywoławczy do wyrazania opini na powyąszy temat. Wspomnę, że behapowcy mają obowiązek współpracować z lekarzem medycyny pracy, a jak to wyglóda w praktyce? (2005-11-20)

m: No toście sobie panowie pogadali....! Opieka profilaktyczna lekarzy to kolejna lobbystyczna i korupcjogenna sprawa. A co pisać na skierowaniu??? Dla mnie, behapowca z zamiłowania, sprawa jasna! No ale cóż może tylko dla mnie a może jeszcze dla nielicznych?? A tematu okularów do pracy przy komputerze mam już serdecznie dość!!! No i tego, że ktoś pisze na ten temat kolejne kolaboraty i bieże za to kasę też mam dosć.!!!! Więc nie jestem za, ani nawet przeciw!!! (2005-11-24)

Darek: Mam pytanie. Czy praca przy monitorze ekranowym poniżej połowy dobowego czasu wyklucza możliwość ubiegania się o zwrot kosztów poniesionych przez pracownika na zakup okularów? (2006-03-24)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2005

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58399890