ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Ubikacje w punktach gastronomicznych

Chciałbym zapytać, gdzie dokładnie można znaleźć szczegółowe przepisy dotyczące zaopatrzenia w ubikacje punktów gastronomicznych, sprzedających napoje alkoholowe (lane piwo) i kawę. Jak wszystkim wiadomo, są to płyny moczopędne. Słyszałem, że jeśli w punkcie takim podaje się piwo czy kawę, to nie dość, że musi on mieć dostęp do toalety dla klientów, to jeszcze tę toaletę udostępnić za darmo. Nie wiem, czy te pogłoski są prawdziwe. Problem ten nurtuje mnie zarówno z punktu widzenia behapowca, jak i klienta.

Odpowiedzi na pytanie Czytelnika udzielił Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Krakowie:
Zgodnie z § 84 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.22002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późn. zm.) - w budynku użyteczności publicznej i zakładu pracy należy urządzić ustępy ogólnodostępne. Stosownie do § 3 pkt. 6 cytowanego rozporządzenia - budynek użyteczności publicznej - to budynek przeznaczony dla administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym lub wodnym, poczty lub telekomunikacji oraz inny ogólnodostępny budynek przeznaczony do wykonywania podobnych funkcji; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy i socjalny.
Dodatkowo - zgodnie z § 6 ust. 1, 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26.04.2004 r. w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych w zakładach produkujących lub wprowadzających do obrotu środki spożywcze (DzU nr 104, poz. 1096) - w zakładzie musi być odpowiednia, ze względu na wielkość zakładu i rodzaj prowadzonej działalności, ilość ustępów z bieżącą wodą, podłączonych do instalacji kanalizacyjnej, przeznaczonych dla osób wykonujących prace przy produkcji lub w obrocie żywnością.
W zakładzie muszą być oddzielne ustępy przeznaczone dla osób niewykonujących prac przy produkcji lub w obrocie żywnością.
Zakład - stosownie do art. 3 pkt. 10 ustawy z dnia 11.05.2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (jedn. tekst z 2005 r. DzU nr 31, poz. 265) - to miejsce wykonywania działalności w zakresie produkcji lub obrotu żywnością, na wszystkich lub wybranych etapach tej działalności, począwszy od przygotowania do wprowadzenia do obrotu gotowych produktów pierwotnych, aż do oferowania do sprzedaży lub dostarczania żywności końcowemu kosumentowi, odpłatnie lub nieodpłatnie.
Ponadto tut. Inspektor informuje, że kwestia pobierania opłat za korzystanie z toalety w obiekcie gastronomicznym nie leży w kompetencji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

lek. med. Jadwiga Pacuła-Hebzda


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2005

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58484751