ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Kwalifikacje są niezbędne

Pytanie Czytelnika przekazaliśmy do Ministerstwa Gospodarki i Pracy: W załączniku Nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (DzU nr 89, poz. 828) wymieniono rodzaje urządzeń, instalacji i sieci, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie kwalifikacji. W grupie 3, pod poz. 8 figurują "przemysłowe odbiorniki paliw gazowych o mocy powyżej 50 kW". Co należy rozumieć pod pojęciem "odbiorniki", w szczególności, czy zaliczamy do nich również silniki? Np., jeśli wózek jezdniowy (np. widłowy) z napędem silnikowym ma silnik o mocy powyżej kW, zasilany gazem LPG, to czy operator powinien mieć, oprócz uprawnień do obsługi wózka - określonych odrębnymi przepisami - również kwalifikacje, o których mowa w wyżej powołanym rozporządzeniu?
Prosiłbym również o wyjaśnienie, czy operator maszyny do rozkładania mieszanek bitumicznych, wymienionej pod poz. 2 w grupie II załącznika Nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bhp podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (DzU nr 118, poz. 1263), posiadający uprawnienia do obsługi tej maszyny (wynikające z przepisów ww. rozporządzenia), musi posiadać dodatkowe kwalifikacje "energetyczne", jeśli gazowe palniki, stanowiące element tej maszyny, mają moc powyżej 50 kW?

A oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego MGiP:

I. Przedmiotowe rozporządzenie w grupie 3 (Urządzenia, instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące i zużywające paliwa gazowe) pozycji 8 załącznika Nr 1 określającego rodzaj urządzeń, instalacji i sieci, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie kwalifikacji wymienia "przemysłowe odbiorniki paliw gazowych o mocy powyżej 50 kW", w zakres których można zaliczyć również urządzenia silnikowe zasilane gazem, w tym wózek jezdniowy (np. widłowy) z napędem silnikowym o mocy powyżej 50 kW, zasilany gazem LPG.

Zgodnie z § 5 i 6 tego samego rozporządzenia, osoby wykonujące prace związane z eksploatacją takich urządzeń w zakresie:
1) obsługi, rozumianej jako wykonywanie czynności mających wpływ na zmiany parametrów pracy obsługiwanych urządzeń z wyłączeniem czynności polegającej na kierowaniu tymi urządzeniami,
2) konserwacji,
3) remontów,
4) montażu i kontrolno-pomiarowym,
jak i osoby sprawujące dozór nad osobami wykonującymi takie prace, powinny uzyskać potwierdzenie posiadanych kwalifikacji w trybie wskazanym w rozporządzeniu.

II. W przypadku maszyn roboczych typu "mieszanki bitumiczne", wymienionych w pozycji 2, w grupie II załącznika Nr 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (DzU nr 118, poz. 1263) ich obsługa, zgodnie z § 23, może być dokonywana wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Jednak w sytuacji, gdy "mieszanki bitumiczne" lub ich części składowe pobierają i zużywają paliwa gazowe oraz mają moc powyżej 50 kW, to osoby zajmujące się eksploatacją takich urządzeń powinny również uzyskać potwierdzenie posiadanych kwalifikacji w trybie wskazanym w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Halina Bownik-Trymucha
p.o. Dyrektora Departamentu

Dodaj swój komentarz


Krekaz Igor: brawo Redakcja ATEST-u. Cieszy fakt, że nie pytacie już przedstawicieli handlowych UDT o interpretację przepisów. Dziękuję Pani Dyrektor za interpretację, co oznacza "obsługa". Pozdrawiam (2006-01-25)

ki: No brawa to jescze nie ma za co tu dawać.. !!!!, nie tylko UDT uzurpuje sobie niesłusznie prawo wyłączności w sprawie niektórych kwalifikacji bo zdarza się że instytut spawalnictwa w Gliwicach też. Jezeli chodzi o te butle przy wózkach widłowych to zmiana przepisu dotyczacego programu szkoleń wózkowych obejmuje od razu sprawę wymiany butli z gazem w wózkach widłowych wiec nie potrzeba robić dodatkowych uprawnień (kwalifikacji) przepisy weszły w życie bodajże w kwietniu ubiegłego roku. Ale kasę chce robić każdy więc nadal odbywają się kursy i egzaminy kwakifikacyjne tylko na wymiane butli z gazem dla tych co mają uprawnienia wózkowych, . nie powinno to jednak dotyczyc to tych osób , którzy zrobili kurs i kwakifikacje po wejściu w zycie zmany programowej!!! (2006-01-25)

rafal: gdzie mogę dostać jakiś podręcznik dzięki ktoremu przyswoje wiedze potrzebną do uzyskania kwalifikacji i dozoru grupy 3 (2009-02-08)

Maciej Ś.: Biorąc pod uwagę, że 736 W = 1KM, to 50 kW = 68 KM. To całkiem "mocny" wózek, prawie jak samochód osobowy o pojemności 1000 - 1300 ccm. (2009-02-08)

JB z Rzeszowa: Do Macieja Ś. A co ma piernik do wiatraka. Zakończ Waść te ciągłe popisywanie się przed swoimi przybocznymi tj. do których na leży aga, jędrek i inni tam poplecznicy.Idź chłopie najpierw na kurs, a dowiesz się po co są takie w ogóle uprawnienia. (2009-02-09)

Jędrek: J-a-B-ol z Rzeszowa nie przeginaj. To tylko rada!!!!!!!! (2009-02-09)

Jędrek: P.S Piernika i wiatraka.Pierniki wypieka się z mąki, a przy pomocy wiatraków dawno,dawno temu mąkę produkowano. (2009-02-09)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2005

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58069146