ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Posiłki profilaktyczne

Pan Z.P. pyta: Kto wykonuje pomiary związane z wysiłkiem energetycznym, czy wykonuje je sanepid, czy inspektor bhp, lub jakaś firma? W firmie, w której pracuję, inspektor bhp przeprowadził chronometraże i stwierdził, że posiłek należy się za częściową odpłatnością.

Przepisy bhp, tj. art. 232 kodeksu pracy oraz wydane na jego podstawie rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279) nie przewidują wydawania posiłków profilaktycznych za częściową odpłatnością. Jeśli wykonywana praca związana jest z wydatkiem energetycznym przekraczającym wartości określone w § 3 ust. 1 wyżej powołanego rozporządzenia, pracodawca obowiązany jest zapewnić posiłki nieodpłatnie. Jeśli wydatek energetyczny nie przekracza tych wartości - posiłki profilaktyczne nie przysługują.

Rozwiązania pośredniego (częściowa odpłatność) stosować nie można. Pracodawca może natomiast, ale już nie w oparciu o przepisy bhp, lecz z własnej woli, zapewnić pracownikom posiłki za częściową odpłatnością, ale wówczas ta część wartości posiłku, którą pokrywa pracodawca jest w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem pracownika i podlega opodatkowaniu. Pomiary wydatku energetycznego może wykonywać każdy (oczywiście pod warunkiem, że potrafi to wykonać) - nie ma w tym względzie żadnych formalnych ograniczeń. Radziłbym jednak nie wykonywać tych pomiarów we własnym zakresie, lecz zlecić ich wykonanie firmie świadczącej takie usługi lub stacji sanitarno-epidemiologicznej. W przypadku przyznania pracownikom nieodpłatnych posiłków, w oparciu o własne pomiary, konflikt z urzędem skarbowym jest raczej nieunikniony.

Dodaj swój komentarz


W.Gudalewicz: Najwyższy czas, aby rozporzadzenie odnoszace się do posiłków i napoi było znowelizowane. Jednocześnie proponują oddzielić posiłki od napoi, gdyz sa to dwa odzielne zagadniaenia. (2006-02-25)

Jerzy Wójcik: Problematyka związana z warunkami wydawania posłków profilaktycznych jest potraktowana zbyt ogólnikowo. W praktyce pracodawcy często uchylają się od ich wydawania aby nie powiększać kosztów funkcjonowania zakładu. Często też na podobnych stanowiskach pracy, tuż obok siebie, pracują pracownicy orazi osoby zatrudnione z tytułu umowy cywilnoprawnej. Jednym należy się posiłek a ci drudzy mogą tylko popatrzeć z zazadrością i konflikty gotowe. Pracodawcy bardzo nie lubią takich sytuacji w swoich zakładach. Ten problem powinien być gruntowanie uregulownany. (2006-03-12)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2006

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58490805