ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Ani przy pracy, ani w drodze...

Czytelnik pyta: Jak należy traktować wypadek podczas imprezy integracyjnej oraz w drodze na lub z imprezy, gdy udział w imprezie jest dobrowolny, a po zakończonej pracy autokar zabiera pracowników do wybranego ośrodka wczasowego, gdzie do godz. 22 odbywa się zabawa przy ognisku. Następnie autokar odwozi pracowników do centrum miasta.

Wydarzenie nie jest wypadkiem przy pracy. Nie jest także wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy ani wypadkim w drodze do lub z pracy.

J.K.

Dodaj swój komentarz


X: Czy do końca macie rację ? Wg zamieszczonej informacji, mozna to rozpatrywać na dwa sposoby. Dla tych którzy nie pojechali na spotkanie integracyjne droga z pracy zaczęła sie przed imprezą. Natomiast dla tych, co pojechali droga z pracy rozpoczyna sie po powrocie do centrum miasta. Czas spedzony na spotkaniu jest przerwą w powrocie do domu, życiowo uzasadnionym ( zakładadać trzeba, że przyczyna jakiegos zdarzenia nie był tylko i wyłacznie alkohol ) i nie przerywa drogi z pracy. Należy zdarzenie uznac za wypadek. (2006-07-02)

Y: Gdyby było to spotkanie obowiązkowe, organizowane przez pracowdawcę gdzie mają obowiązek stawić się pracownicy i podczas tego spotkania dochodzi do wypadku to mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy ( pracownik jest w dyspozycji pracodawcy). W opisanym przypadku nie widzę podstaw aby zakwalifikowac dane zdarzenie ani jako wypadek przy pracy ani w lub z pracy ( przerwa w drodze nie była w tym wypadku życiowo uzasadniona) (2006-07-11)

X: skoro w tytulw widnieje słowo INtegracja pracowników, to rozumie, ze na spotakniu konieczna jest obecność pracowników ( w tym wypadku koszty poniesione przez pracodawcę na i spotkanie stanowią koszty uzyskania i na 100 % je sobie odliczy. ) A integracje można zaliczyć do wykonywania obowiazków wymienionych w art 100 kp paragraf 1 i par 2 pkt 6. skoro jest to przedłuzenie działalności pracodawcy, to pracownicy udali sie tam na podstawie wykonywania innych poleceń pracodawcy. Zgodze sie z tezą, że najłatwiej i najszybciej jest stwierdzic, że nie ma wypadku. Jednak takie twierdzenie, zgodnie z Ustawą wypadkową wymaga uzasadnienia, a nie tylko stwierdzenia. Nadal pozostaje przy uznaniu zdarzena. Pozdrawiam (2006-07-11)

bhp: Zdarzenie wypadkowe nie kwalifikuje się ani do wypadku przy pracy ani nie może być uznane za wypadek w drodze. Jest to typowy uraz powstały w życiu osobistym. (2006-07-15)

X: Odrzuccie rutyne i zapoznajcie sie zapisami ustawy wypadkowej. Zmienicie zdanie. Mozliwosci uznania jest kilka. Pozdrawiam (2006-07-15)

praktyk: jak można określić kwalifikację wypadku jeśli jest znana tylko jedna , w dodatku wątpliwa przesłanka związku z praca, a nie ma mowy o nagłości zdarzenia i przyczynie zewnętrznej ? (2007-04-20)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2006

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58493933