ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Co jest ważne dla stwierdzenia choroby zawodowej?

Drogą internetową Czytelniczka zwróciła się do nas z problemem: Pracowałam w zawodzie telegrafistki od 1977 do 1998 r. w TPSA; zdiagnozowano u mnie zespół cieśni nadgarstka (obustronnie), ale nie chcą uznać mi tej choroby za zawodową. Bedę się odwoływać, ale chciałabym wiedzieć coś więcej. Pracowałam na maszynie i dalekopisie, pisałam wszystkimi palcami obu rąk na klawiaturze. Od 1999 do 2004 r. pracowałam na komputerze, też używając wszystkich palców obu rąk. W orzeczeniu stwierdzono, że czynności zawodowe, jakie wykonywałam, nie miały cech monotypii, tj. były zróżnicowane, oraz nie wymagały obciążeń obu nadgarstków (u osoby praworęcznej) i nie dają, w moim przypadku, podstaw do uznania choroby zawodowej. Chciałabym wiedzieć, jakie warunki muszą był spełnione, aby to schorzenie było uznane za chorobę zawodową.

Zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Jego przyczyny mogą być miejscowe lub ogólne: zmiany pourazowe, zniekształcające kanał kostny, blizny, zmiany zwyrodnieniowe pochewek ścięgnistych, dodatkowe twory anatomiczne, guzy i zmiany guzopodobne, zaburzenia naczyniowe, przeciążenia spowodowane wykonywaniem pracy zawodowej, przeciążenia spowodowane uprawianiem sportu, zaburzenia hormonalne, zaburzenia przemiany materii, zaburzenia krążenia, choroby alergiczne.

Zespół cieśni nadgarstka występuje często u kobiet wykonujących powtarzalne czynności, np. u maszynistek, włókniarek - ulega zaostrzeniu w okresie przedmiesiączkowym i wielokrotnie towarzyszy chorobom reumatoidalnym.

W zakresie różnicowania dolegliwości należy wykluczyć ucisk na dolne korzenie nerwów szyjnych, dolnego pnia splotu ramiennego lub zespół rowka nerwu łokciowego. Dla rozpoznania choroby zawodowej konieczne jest wykluczenie przyczyn niezwiązanych z narażeniem zawodowym. Z kolei dla stwierdzenia choroby zawodowej (przez Inspektora Sanitarnego) niezbędne jest wykazanie stosownego narażenia zawodowego.

Niestety nie jestem w stanie ustosunkować się do problemu nieuznania u Czytelniczki choroby za chorobę zawodową, albowiem nie znam stosownych szczegółów, a krótki opis Czytelniczki nie wystarczy.

Przypominam, że zgodnie z przepisami Czytelniczka ma prawo do odwołania się od rozpoznania w Poradni Chorób Zawodowych na etapie rozpoznawania, kolejno od decyzji sanitarnej, a po ponownym badaniu i decyzji Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wnieść odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, przy czym tenże nie stwierdza choroby zawodowej, a jedynie bada zgodność decyzji sanitarnej z prawem. Oczywiście, od wyroku Sądu Administracyjnego przysługuje Kasacja do Naczelnego Sądu Administracyjnego - ale jedynie w zakresie zgodności wyroku sądu z przepisami prawa.

Absolutnie z ostrożności pragnę podnieść, że co prawda Czytelniczka pisała dwoma rękami, ale posługiwała się "myszką" jedynie jedną ręką, co mogło powodować, że u osoby praworęcznej zmiany obustronne o jednakowym natężeniu mogły być uznane za niezwiązane z narażeniem, z uwagi właśnie na symetrię. Podkreślam jednak, że nie znam szczegółów uzasadnienia i są to tylko moje przypuszczenia.

R.S.

Dodaj swój komentarz


JAK: "Wykluczenie przyczyn niezwiązanych z narażeniem zawodowym".??? Tak naprawdę takie(2006-08-17)

panna kasia: Mam 37 lat pracuje w cukierni i tez dorobilam(2008-03-25)

ania: przez 12 lat pracowałam jako szwaczka w tym 2(2009-05-05)

Jędrek: Aniu o tym zadecyduje lekarz medycyny pracy, ale nic(2009-05-05)

wieslawa : wieslawa 56 lat.Po przejsciu na rente chorobowa podjelam prace(2010-01-06)

Maciej Ś.: Do dzisiejszej „Gazety Wyborczej” (tj. z dnia 6 stycznia(2010-01-06)

Maciej Ś.: PS. Zespół cieśni nadgarstka jest ujęta na pozycji 20.(2010-01-06)

Jędrek: Pozostaje jeszcze przyczyna renty(2010-01-06)

tola: Również nabawiłam sie cieśni nadgarstka Mam 39 lat i(2010-02-18)

Praktyk: Dzieje się tak ponieważ system ubezpieczeń społecznych jest spolaryzowany(2010-02-18)

Magda77: Mam 32 lata i właśnie odmówiono mi uznania zespołu(2010-06-10)

Maciej Ś.: Orzecznicy (kierując się poważnymi opracowaniami badań w tym zakresie)(2010-06-10)

pusia55: przez prawie 30 lat byłam kucharką-potem kelner -barman,czy w(2010-06-21)

Radek: Czy będąc stoczniowcem zespół ten to choroba zawodowa czy(2010-10-21)

Maciej Ś.: Z wpisu "Radka" nie wiadomo "co i po co"(2010-10-21)

Maciej Ś.: Zacząć trzeba od ZGŁOSZENIA (pracodawcy) PODEJRZENIA choroby(2010-10-21)

bozkac: cześć ja pracowałam przez 19 lat w kuchni a(2010-12-28)

ASIA : ASIA.. JA TEŻ MAM ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA NA OBIE(2011-06-09)

A2: PIP i ROP - do LIKWIDACJI(2011-06-09)

ona_37: ASIA : ASIA.. JA TEŻ MAM ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA(2011-08-12)

Maciej Ś.: Jeśli u pracownika stwierdzono chorobę, która jast ujęta w(2011-08-13)

władka: Mam decyzje choroby zawodowej na obie ręce zespół cieśni(2011-09-01)

paździoch: władka: Mam decyzje choroby zawodowej na obie ręce zespół(2011-09-02)

pusia55: Właśnie dzisiaj dostałam nastepną odmowę,z Sosnowca,że za krótko-to znaczy(2012-01-03)

ona_37: Do Maciej Ś. W zawiązku z decyzją stwierdzającą chorobę(2012-01-28)

asia: asia jestem po zabiegu zespolu cieśni nadgarstka lewego .Stało(2012-02-28)

pusia55: Witam-znowu odwołuję się od decyzji-nie korzystnej dla mnie,Nie uznano mi choroby zawodowej,walcze od 2009 roku,Teraz Sanepid w Olkuszu znowu prześle do Krakowa moje papiery ,W definicji napisano-otyłość-nietolerancja glukozy,nadciśnienie,dyskopatia ,w kręgosłupie szyjnym lędżwiowym,i że to wpłynęło na moje schorzenie a nie praca,Dranie podpierają się tylko paragrafem i numerem ustawy,nie patrzą na nas jak na ludzi,Cholera mnie bierze -ale nie odpuszczę ,bo napisali ze moja choroba jest nie ustabilizowana-a wszystkie EMG wychodziło że ciesnia jest-tylko w Katowicach wszystkim wyszło że nie mają cieśni-jak to jest.Ijak tu nic nie działać,jak się nie odwoływać.Trzymajcie za mnie kciuki,bo jeszcze trochę to potrwa.. (2012-03-07)

ona_37: do pusia55:Ja w Katowicach miałam robione EMG 3 razy,w pierwszym wyszły cieśnie w drugiem nie(powtarzali bo wróciłam do pracy i odczuwałam pogorszenie),w związku z dwoma rożnymi wynikami,lekarz zadzwonił do mnie czy bym nie powtórzyła badania powtórzyłam i okazało się ,że mam zespół cieśni i drugie badanie poszło do kosza.Mam uznane za chorobę zawodową (2012-03-18)

pusia55: właśnie myślę jak napisać skargę do SĄDU ADMINISTRACYJNEGO W KRAKOWIE,DOSTAŁAM ODMOWĘ ŻE CHOROBY NIE MAM,BO SOSNOWIEC JEJ NIE STWIERDZIŁ,A WYNIKI ZE SZPITALA W OLKUSZU,SĄ ,-I WYCHODZI ZE MAM CHOROBE CIEŚNI,JESTEM ZAŁAMANA,BO NIE BARDZO WIEM JAK MAM SIĘ ZABRAĆ ZA PISANIE TEJ SKARGI,może ktoś mi coś podpowie.. (2012-04-24)

pusia55: do ona_37-to miała pani szczęście ,moje 4 z Olkusza są ze ciesnię mam tylko w Katowicach -to co zlecili z Sosnowca,wyszło że nie mam ,i na tej podstawie dano odmowę,, (2012-04-24)

u.g.: współczuję wszystkim ludziom cierpiacym na cieśn nadgarstka. Sama jestem ofiara tej choroby na obydwie ręce.Wszystkie badania to doże 0 ponieważ jest to sprawa indywidualna jeżeli ja nie mogę sprostać najprostrzym wymaganiom w moim zawodzie i uznaje się po roku choroby iz podjega pod chorobę zawodowa to o co tu chodzi? jak zwykle o pieniadze a nie o człowieka (2012-07-11)

dr: Maciej każdego dnia najwięcej klika i nie ma cieśni nadgarstka. (2012-07-12)

bonia: witam ja obecnie jestem po zabiegu ciesni na prawa ale tez stwierdzona w lewej.Jestem pracownica fizyczna pracuje obiema nadgarstkami przezucam na zmiane kilka to.Nie wiem co robic bo boje sie ze mnie zwolnia jesli pójde na zabieg drugiej reki ,o odszkodowanie pewnie bedzie trudno .Watpię by uznano to za chorobe zawodową choc powinni bo to praca typowo nadgarstkami przeklada sie z jednej dloni do drugiej ,jak narazie poprawy nie ma.Wolę pracowac niz chodzic po sadach (2013-03-20)

renia: witam jestem po operacjach ciesni nadgarstka lewej i prawej reki . w mojej pracy jest nas 7 z taka choroba ,tez sa panie po zabiegach . zglosilismy u pracodawcy aby uznano w naszym zakladzie zespol ciesni nadgarstka jako chorobe zawodowa .Czy moze ktos wie ile t rwa zalatwienie tej sprawy .Czy ktos wziol jakies odszkodowanie za to schorzenie pozdrawiam renia (2013-05-19)

ona37: renia, obowiązkiem lekarza, pracodawcy, bhp-wca jest zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej(kodeks pracy się kłania) najszybciej dowiesz się jakie papiery są potrzebne i kto ma je wypełnić u Inspektora sanitarnego. Żeby dostać odszkodowanie najpierw musi być pozytywne orzeczenie lekarza medycyny pracy chorób zawodowych nst. decyzja inspektora sanitarnego to na podstawie decyzji starasz się o uszczerbek na zdrowiu. Orzecznik najczęściej skonsultuje ciebie z lekarzem neurologiem po konsultacji otrzymujesz wezwanie do zus w celu orzeczenia uszczerbku na zdrowiu. Z tym orzeczeniem starasz się o jednorazowe odszkodowanie. Leczenie musi być wstępnie zakończone,czyli jak nie było zabiegu. Z doświadczenia wiem,że po zabiegach nie uznają choroby zawodowej bo jest poprawa ale starać zawsze się można.W moim przypadku ZCN zdiagnozowano w poradni chorób zawodowych,starałam się o chorobę zawodową zespołu rowka nerwu łokciowego, którego nie uznali bo byłam po operacji i była poprawa w badaniu EMG. Doświadczyłam również błędu w badaniu EMG. Mieli dwa rożne wyniki pozytywny i negatywny(drugie EMG zrobili bo czułam pogorszenie po powrocie do pracy)więc nie mgli wydać żadnego orzeczenia i miałam trzeci raz z wynikiem pozytywnym. Ten sam lekarz ten sam sprzęt ;) W razie pytań pisać na maila ona_37@gazeta.pl W wolnej chwili postaram się odp. Pozdrawiam (2013-06-10)

Basia: W lipcu i wrześniu br miałam operację lewej ręki ucisk jest dalej teraz mam małpią rękę chcą mnie operować trzeci raz ale ja nie wyrażam zgody prawa reka przed operacją ze stwierdzoną cieśnią jestem w trakcie załatwiania orzecznictwa (2014-11-15)

kamaetna: Witam .Od 13 lat pracuje jako tapicer .Od roku zmagalam sie z bolami rak .Po badanich EMG zdjagnozowano ciezkie uszkodzenie nerwu.W sierpniu mialam zabieg po ktorym mam brak czucia w kciuku i w palcach srodkowym .Jestem na zwolnieniu lekarskim ze wzgledu na wykonywana prace.Moje pytanie dotyczy stwierdzenia choroby zawodowej ,kiedy i jak mam postapic. (2014-11-19)

wiesia: obie rece operowane lewa przykurcze stwierdzilo dwuch lekarzy czekam(2015-06-18)

monia 55: Witam ja mam uznaną chorobę zawodową zespół cieśni nadgarstka(2015-07-08)

Jędrek: Troszku mało. Proponowałbym się odwołać i walczyć min. o(2015-07-08)

ALDONA: Witam ;;Pani monia 55; mogę prosić mail, mam kilka(2015-08-24)

Blublu: Ja pracuje już 35 lat i mam też ciśnie(2016-07-14)

Gosia: monia55 proszzę o radę jak pani to zrobiła, bo(2016-11-16)

Alutka45: Witam- 10 lat temu miałam zabieg na prawą rękę(2016-12-01)

Edyta: Witam! Jestem w trakcie procedury orzekania o chorobie zawodowej(2018-02-15)

Olka: Witam a czy ktoś z państwa dostał odszkodowanie za(2018-03-17)

Tenia: Witam jestem po oprecji c.n.reka prawa praca w banku.(2018-03-28)

Bogusia tuchowicz : Jestem 4 miesiące po zabiegu ciesni nadgarstka prawej ręki(2019-10-21)

Józef: Możesz zgłosić podejrzenie choroby zawodowej do: pracodawcy lub lekarza(2019-10-21)

Józef: Czytając ostatnie wpisy "ucieśnionych" należałoby zakazać pracy fizycznej rękoma,(2019-10-21)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2006

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58068377