ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Rozbieżności w formach szkoleń

Pytanie, jakie skierowało do redakcji Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich z Ośrodka Doskonalenia Kadr w Szczecinie zapewne zainteresuje wielu czytelników, dlatego przesłaliśmy je do Departamentu Warunków Pracy w resorcie pracy.

W związku z ukazaniem się rozp. Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (DzU z 2006 r., nr 31, poz. 216) pojawiła się rozbieżność z rozp. Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860).

Rozbieżność dotyczy form kształcenia (szkolenia); rozp. MEiN przewiduje następujące formy: 1) kurs, 2) kurs zawodowy, 3) seminarium, 4) praktyka zawodowa, natomiast rozp. MGiP wymienia nieco inne formy, jak: 1) kurs, 2) seminarium, 3) instruktaż, 4) samokształcenie kierowane, przy czym forma instruktażu występuje jako jedyna w odniesieniu do szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych (§ 15 ust. 1 ww. rozp. MGiP).

Rozporządzenie MEiN zawiera również wzór zaświadczenia (zał. nr 1) o ukończeniu jednej z pozaszkolnych form kształcenia, którą należy wpisać na zaświadczeniu zgodnie z § 2 przywołanego rozporządzenia MEiN z 3 lutego 2006 r.

Powstaje pytanie, jaki wzór zaświadczeń należy stosować do szkoleń okresowych bhp na stanowiskach robotniczych?

Warto zwrócić uwagę, iż forma instruktażu z punktu widzenia dydaktyki ma również odniesienie do innych szkoleń związanych z ochroną pracy, np.: "hakowy", "obsługa przenośników", "obsługa pilarek łańcuchowych o napędzie spalinowym" itp.

Odpowiedź otrzymaliśmy już z Departamentu Prawa Pracy w MPiPS.

Tryb przeprowadzania szkolenia w zakresie bhp określają przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860, z późn. zm.). Dopuszczalne formy szkolenia okresowego dla poszczególnych grup pracowników określają przepisy § 15 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia i są nimi: instruktaż (dla pracowników wymienionych w § 14 ust. 2 pkt 2) oraz kurs, seminarium lub samokształcenie kierowane (dla pracowników wymienionych w § 14 ust. 2 pkt 1 i 3-5).

W § 16 ust. 2 tego rozporządzenia, w sprawie wzoru zaświadczenia potwierdzającego odbycie szkolenia okresowego, odesłano do odrębnych przepisów. Do dnia 13 marca br. tymi odrębnymi przepisami były przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472), które w załącznikach zawierało różne wzory zaświadczeń (w zależności od formy kształcenia). Rozporządzenie to było spójne z ww. rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy. Z dniem 14 marca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. (DzU nr 31, poz. 216), które uchyliło niektóre przepisy ww. rozporządzenia z 1993 r., w tym załączniki zawierające wzory zaświadczeń. W tej sytuacji obecnie do dokumentowania ukończenia szkolenia okresowego w zakresie bhp powinien być wykorzystywany wzór zaświadczenia zamieszczony w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego br.

Jednocześnie informujemy, że Ministerstwo wystąpiło do Ministerstwa Edukacji i Nauki o rozważenie możliwości zmiany nowego rozporządzenia, w celu umożliwienia stosowania wzoru zaświadczenia do dokumentowania ukończenia szkolenia w dziedzinie bhp we wszystkich formach szkolenia określonych w wymienionym na wstępie rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r.

Ewa Pomian-Wojcieszczuk
Zastępca Dyrektora Departamentu

Dodaj swój komentarz


Terminator: Bardzo się cieszę, że ktoś ten bardzo ważny temat poruszył, ponieważ jest to bardzo ważna i istotna sprawa dla szkolących, tylko dlaczego tak póżno, czy nikt wcześniej tego błędu nie zauważył? Może dlatego, że niewktórzy BHP-owcy zajmują się tylko walką między sobą, przekrzykując się kto jest mądrzejszy? (2006-07-22)

Zofia: Temat niezwykle ważny. Toczy się spór pomiędzy BHP-owcami a kadrowcami. Z Kodeksu pracy wynika, że pracoawca nie może żądac od pracownika podania informacji o miejscu urodzenia - zmieniono wzór kwestionariusza i wzór swiadectwa pracy, tymczasem dla potrzeb wystawienia tak "ważnego" dokumentu jak zaświadczenie o szkoleniu bhp potrzebne jest miejsce urodzenia? I co dalej? Faktem jest, że ww.rozporządzenie tego wymaga i można zastosować zapisy art.22,2 kp. tylko czy o to chodzi: czy zaświadczenie o ukończeniu kursu (szkolenia)bhp jest dokumebtem wazniejszym niż świadecwto pracy? (2006-10-04)

kolo: Co za idioci ! I jeszcze to województwo przy dacie urodzenia !!! (2006-10-05)

Edzio-praktyk -technik specjalista bhp: A Pan Inspektor PIP każe wymienić zaświadzczenia wydane 15 kwietnia br. na kwity zgodnie z Rozporzązdeniem Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego br. (2006-10-22)

Piciu teoretyk: Co to znaczy "każe wymieniać"? Wydał decyzję? Jeśli nie, to nie ma tematu. A jeśli tak, to ciekawe, jaki przepis prawa pracy uznał za naruszony. Rozporządzenie MEN takim przepisem nie jest. (2006-10-22)

Blabun: Sprawa szkoleń panowie jest już zaktualizowana zmieniajacym rozporządzeniem MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 9.10.2007r: ; podano wzór zaświadczenia szkolenia okresowego, oraz bardzo ważne dla szkolących behapowców okreslenie ( korzystne dla nas) - kto jest jednostką organizacyjną do prowadzenia szkoleń i jaka ustawa daje nam do tego prawo( już nie o systemie oświaty) (2007-12-07)

Dominika: chciałabym wznowić dyskusję na temat zaświadczeń. Proszę o radę odnośnie stosowania właściwego wzoru zaświadczenia. Co w przypadku gdy firma posiada wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych i wykonuje głównie szkolenia bhp i ppoż. oraz dla operatorów wózków jezdniowych. Jeśli chodzi o wózki to stosowane jest zaświadczenie zgodne z MEN załącznik nr 5 do rozporz. z 2012 roku, natomiast jeśli chodzi o BHP to stosowane są zaświadczenia według wzoru z rozporz. Ministra Gospodarki i Pracy. Czy dobrze? We wzorze MEN-owskim brak jest możliwości wybrania formy szkolenia (instruktaż, seminarium, kurs lub samokształcenie kierowane) - więc w jaki sposób to określić na zaświadczeniu? Proszę o radę bo już sama nie wiem co jest prawidłowe?! (2016-03-09)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2006

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58399937