ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Kto kontroluje jakość szkoleń?

Właściciel ośrodka szkoleniowego w piśmie do redakcji pyta:
Kto w Polsce kontroluje jakość i legalność przeprowadzanych szkoleń z zakresu bhp dla wszystkich grup pracowniczych oraz pracodawców?

Pytanie skierowaliśmy do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Oto odpowiedź:

Zgodnie z art. 2373 kodeksu pracy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Za zapewnienie takich umiejętności i wiedzy odpowiedzialność ponosi pracodawca; jest on obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.

Zatem pracodawca powinien zapewnić, aby szkolenia, które odbywają pracownicy, były przeprowadzane w wymaganym zakresie zgodnie z odpowiednim dla określonej grupy pracowników programem szkolenia i na poziomie umożliwiającym uzyskanie przez osoby uczestniczące w szkoleniu wymaganej wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

W przypadku, kiedy organizatorem szkolenia jest pracodawca - wówczas Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować jakość i zakres takiego szkolenia. Dla umożliwienia kontroli szkolenia, przeprowadzanego zarówno przez pracodawcę, jak i na zlecenie pracodawcy przez odpowiednie zewnętrzne jednostki organizacyjne, w obowiązującym od 1 lipca 2005 r. rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860, zm. w nr 116 z 2005 r., poz. 972) uwzględniono obowiązek przechowywania programów aktualnego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (§ 7 ust. 3).

Należy podkreślić, że - zgodnie z ww. artykułem kodeksu pracy - obowiązkowi odbycia szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy podlega też pracodawca. Zgodnie z przepisami tegoż kodeksu, pracodawca, jak też i osoba kierująca pracownikami, obowiązani są znać, w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nich obowiązków, przepisy o ochronie pracy, w tym przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 207 § 3). W przypadku, jeśli podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy stwierdzone zostanie, że pracodawca lub osoba kierująca pracownikami nie znają przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - wówczas inspektor pracy może wydać nakaz odbycia przez te osoby, w określonym terminie, szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

W przypadku, kiedy szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy organizują i prowadzą, np. w ramach zlecenia pracodawcy, zewnętrzne jednostki organizacyjne, o których jest mowa w § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy, np. publiczne i niepubliczne placówki oświatowe czy ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, które działają na podstawie przepisów ustawy z 27 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. w DzU z 2004 r., nr 256, poz. 2572 ze zmianami), umożliwiają (art. 68b ust. 1) uzyskanie akredytacji, przyznawanej przez kuratora oświaty właściwego dla siedziby takiej jednostki organizacyjnej, stanowiącej potwierdzenie spełnienia określonych wymagań i zapewnienia wysokiej jakości szkolenia. W rozumieniu tej ustawy (art. 68b ust. 8) szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy może być prowadzone również przez osoby prawne i fizyczne, prowadzące działalność oświatową wymienioną w art. 83a ust. 2, dla której uzyskały akredytację (działalność podejmowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - DzU nr 173, poz. 1807 ze zmianami).

Przyznanie akredytacji stwarza podstawę do przeprowadzenia oceny działania jednostki organizacyjnej (ośrodka czy placówki), nadzoru pedagogicznego i kontroli w ramach akredytacji, a zatem umożliwia m.in. ocenę jakości prowadzonego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności działalności w tym zakresie.

Należy podkreślić, że warunki i tryb uzyskiwania uzupełnienia wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, sposoby potwierdzania posiadanych kwalifikacji zawodowych - uzyskiwanych w wyniku ukończenia poszczególnych form kształcenia - zostały określone w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (DzU nr 31, poz. 216).

Ewa Pomian-Wojcieszczuk
Zastępca Dyrektora Departamentu Prawa Pracy

Dodaj swój komentarz


Piotr: Odpowiedż jest oczywista. Szkolenia prowadzone zgodnie z ustawą o(2006-09-17)

Re: Standard. Płatnik ( Pracodawca ) nie ma nic do(2006-09-17)

Piotr: Jak inspektorzy pracy mogą kontrolować szkolenia , które sami(2006-09-20)

Krystyna: Spytałam Inspektora Pracy na forum publicznym: "Jjak wygląda kontrola(2006-10-04)

inspektor: Witam. Kto wie gdzie jest nowy wzór zaświadczenia ze(2006-10-05)

nieuk: Dz.U.nr 31 poz.216,rozporządzenie z 3.02.2006r(2006-10-06)

sfrustrowany: Wszystkie przepisy dotyczące służby bhp i szkoleń w zakresie bhp są chore: Przykłady? Proszę bardzo: Zawodowy bhpowiec musi mieć minimum średnie specjalistyczne wykształcenie. Pracodawca, który nie chce sobie głowy zawaracać sprawami bhp idzie na kilkudziesięcigodzinny kurs dla pracodawców, którzy sami sobie prowadzą sprawy bhp i wszystko jest ok, i wystarczy, że pracodawca ma skończoną podstawówkę. Nie ma znaczenie, że tych jego 20 - 30 pracowników pracuje przy urządzeniach wysokiego napięcia, czyści kanały, pracują na wysokości, mają kontak z czynnikami chemicznymi, biologicznymi i innymi pracami przy których zagrożenia są bardzo duże. Może nawet sam "przeprowdzić" 16 godzinne szkolenia dla swoich brygadzistów czy majstrów ewentualnie kierowników. Jeżeli PIP-owiec otrzyma od takiego pracodawcy liste obecności na szkoleniach a w aktach osobowych będą zaświadczenia o ukończeniu szkolenia to wszystko jest w porządku. Jednak urząd, w którym zagrożenia są minimalne ale zatrudnia pow. 100 pracowników, bhpowiec musi już mieć minimum średnie wykształcenia technika bhp a najlepiej wyższe bo taki bhpowiec dodaje prestiżu urzędowi chociaż pracy nie ma za wiele. (2006-10-13)

JAK: Zgadzam się i twierdzę, że to niestety nieuleczalna choroba!! Dojdą lub już są jeszcze do tego przekrety! Taki pracodawca co NIBY sam prowadzi sprawy to tylko ma odpowiedni "kwi"t za kasę o wiele mniejsza niż behapowiec by musiał mieć "odpowiedni kwit" i podpisuje wszystko a tak naprawdę zrobi mu to i będzie robił w przyszłości za kasę na lewo dobry specjalista z dużym doświadczeniem, może juz nawet na emeryturze, ale dlatego za kasę na lewo, bo właśnie w 2013 roku tzw PAŃSTWO PRAWA I S... ZABIERZE MU NABYTE WCZEŚNIEJ UPRAWNIENIA bo nagle nie będzie miał tzw kierunkowego...... i wszystko w papierach będzie grało! Polak przeciez potrafi i na nic tu apele o uczciwość bo jej nie ma, nie było i nie będzie w PAŃSTWIE, (jakie wspólnie tworzymy) BEZPRAWIA oczywiście! :::(((!!!! (2006-10-16)

piotr: Jak zwykle wszyscy rozmiaja sie z reczywistoscią. ten emeryt w 2013 roku będzie nadal wystawiał i podpisywał zaświadczenia o ukończonym szkoleniu jako dyrektor firmy - ośrodka szkoleniowego, a niedouczeni po kupionych podyplomówkach od 2013 roku będa szkolić bo będa mieli uprawnienia. I tak to już jest w tym systemie. Trzeba się z tym pogodzić albo zmienic system.. (2006-10-17)

Bogdan: Moim zadaniem wiele osób niewłaściwie interpretuje zapis ustawy cyt." warunki i tryb uzyskiwania uzupełnienia wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, sposoby potwierdzania posiadanych kwalifikacji zawodowych - uzyskiwanych w wyniku ukończenia poszczególnych form kształcenia itd. dotyczą wlaśnie takich kwalifikacji, a tymi nie są np. szkolenia okresowe bhp. Żeby było jaśniej np. ktoś chce uzyskać kwalifikacje rolnika, czy też inny tytuł kwalifikacji - wówczas cytowana ustawa ma zastosowanie . Szkolenia okresowe BHP nie należą do grupy szkoleń dających kwalifikacje zawodowe( może jedynie dla służb BHP) (2007-09-25)

paszczur: jestem pracownikiem ochrony ---recista zakład pracy chronionej--kto morze mnie kontrolować na stanowisku pracy-czy pracownik ochrony z grupy interwencyjnej z licencjom 1 stopnia ma prawo do kontroli ----czy morze zaglondać do prywatnej szafki --nie było podstawy zwykła złośliwosć (2007-09-28)

kowalski.: Zgoda co do " podyplomówek ". (2007-10-05)

Ula: Drodzy Panowie "Bechapowcy" jeżeli chodzi o tzw kwalifikacje to ja nie mam pojęcia dlaczego upieracie się, że wystarczy Wam osoba po kursie bhp . Uważam, że Tzw jat mówicie "bechapowiec" na ogromną odpowiedzialność w zakładzie pracy i powinien posiadać odpowiednie wykształcenie co do tego niemam żadnych wątpliwości. Natomiast jeżeli chodzi o szkolenia z zakresu bhp to co do jakości tych szkoleń to mam ogromne wątpliwości i muszę powiedzieć, że czę sto osoby prowadzące takie szkolenie nie szanują własnej reputacji np skracając czas szkolenia do min ! Pracownik ma wątpliwość czy wogóle był na szkoleniu i po co ono jest a potem są wypadki , nie zastanawiamy się również dlaczego mamy tak dużo rencistów wręcz przodujemy w europie. A tak na marginesie to nie lubię zwrotu "bechapowiec" . (2008-01-02)

zyta: Ojakich podyplomowkach mowicie? J ataką skończylam i bardzo dużo mi dała, jest to wystarczająca liczba godzin, a doświadczenie i tak się zdobywa na polu pracy i nie pomoga kolosalne liczby godz, ale jeśli jest ktos odporny na wiedzę to mu doktorat tez nie pomoże. Pozdrawiam wszystkich behapowców z powołania pa (2008-04-16)

blabun: Podane informacje są nieaktualne; obecnie szkolenia bhp można przeprowadzać na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - potrzebny wpis do ewidencji działalności: 80.42.B Kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia gdzie indziej nie sklasyfikowane. Nie potrzeba żadnej akredytacji, ale dobrze jest uzyskać wpis do rejestru instytucji szkoleniowych we właściwym Woj.Urz.Pracy (2008-10-09)

blabun: Panie Bogdanie - ma pan oczywistą racje, poza tym niektórzy się wymądrzrają w oparciu o nieaktualne już przepisy n p; powołują się na Ustawę O oświacie, a nas dotyczy rozporządzenie Ministra Polityki Socjalnej w sprawie szkoleń BHP (2008-10-09)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2006

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58494177