ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Kwalifikacje energetyczne

Poniższe pytanie, sformułowane na podstawie listów czytelników, z prośbą o odpowiedź skierowaliśmy do Ministerstwa Gospodarki.

Osoby pracujące w energetyce muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe. I to jest logiczne. Podobnych kwalifikacji wymaga się od pracowników obsługujących np. urządzenia elektrogrzejne czy piece elektryczne. Ci pracownicy większość czasu pracy poświęcają na czynności związane nie z energetyką, a z daną technologią: wrzucają złom do pieca elektrycznego, wkładają blachy z ciastem itp. Czy rzeczywiście potrzebne są im kwalifikacje energetyczne? Czy zaliczenie przez nich czterogodzinnego kursu daje im drugi zawód - wykwalifikowanych energetyków?

Odpowiedź otrzymaliśmy z Departamentu Energetyki wspomnianego resortu.

Zgodnie z załącznikiem nr 1, grupa 2, pkt 9 do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 28 kwietnia 2003 roku w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (DzU nr 89, poz. 828 ze zm.), od osób obsługujących piece przemysłowe o mocy powyżej 50 kW wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji w zakresie eksploatacji. Natomiast zgodnie z § 4 nie wymaga się potwierdzania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących: urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi, i urządzenia lub instalacje cieplne o mocy zainstalowanej niż wyższej niż 50 kW.

Lech Małecki
p.o. dyrektora departamentu

Dodaj swój komentarz


Re: Ciekawe stanowisko. Wg takiej interpretacji, mechanik wymieniajacy koła w bolidzie Kubicy tez powinien byc kierowcą wyścigowym . ( Ale za takim stanowiskiem stoii Lobby ) (2006-10-21)

JAK: Kiedy te fachowe studia beda tak fachowe, że osoba, która je kończy będzie to wiedzieć i nie będzie zadawać takich pytań????!!!!! To pytanie do tych co wydają dyplomy ukończenia studiów lub szkoły o kierunku bhp obojętnie jakiego stopnia!!! Za taką kasę to posiadajacy dyplom ukończenia tak fachowej szkoły ma to wiedzieć i jeszcze odpowiadać na pytania tym co nie maja szkoły o kierunku bhp!!! (2006-10-26)

iii: Re, ta interpretacja niijak się ma do mechanika Kubicy! Po co wydziwiać jak można zmienić przepisy jezeli są złe?! Wtym przypadku niczego złego tu nie widzę. może trzeba nauczyć się czytać ze zrozumieniem przepisy i także tą interpretację??? (2006-10-26)

Re: Dlaczego porównanie takie a nie inne?. W formule jest wszystko jasne Kubica jest kierujacym, a mechanik obsługujacym .. Natomiast w cytowanej odpowiedzi wszyscy sa obsługujacymi. Nie wyróżnia sie kierowcy ( pracownika ) któremu nie robi róznicy czy przy takim urządzeniu jest ochrona przeciwporażeniowa, czy przeciwpożarowa. (2006-11-02)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2006

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58393182