ATEST Ochrona Pracy

16 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Mistrz wykładowcą

Na poniższe pytanie Czytelnika, przesłane przez nas do resortu pracy, otrzymaliśmy odpowiedź z Departamentu Prawa Pracy.
Czy mistrzowie po odbyciu zwyczajowego szkolenia do kierowania pracownikami, gdzie w programie ich szkolenia jest kilka godzin metodyki prowadzenia szkoleń są uprawnieni z tego tytułu do przeprowadzania szkoleń okresowych podległych pracowników i do wydawania zaświadczeń o ich ukończeniu?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860, ze zm.) organizatorzy szkolenia w zakresie bhp powinni zapewnić "wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia". Zatem zarówno zasób wiedzy, jak i doświadczenie zawodowe wykładowcy problematyki bhp powinny być wystarczające dla pełnej realizacji programu szkolenia określonej grupy osób (inne wymagania w tym zakresie powinien np. spełniać wykładowca prowadzący szkolenie konstruktorów, a inne wymagania powinny odnosić się do osoby prowadzącej szkolenie pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych).

Jednym z ważnych wymagań jest posiadanie przez wykładowcę (instruktora) przygotowania dydaktycznego, zapewniającego w szczególności prawidłowy przebieg procesu kształcenia, odpowiednie dla określonych grup uczestników szkolenia metody szkolenia, środki dydaktyczne i formy organizacyjne szkolenia. Za zapewnienie wykładowców, posiadających takie przygotowanie, odpowiedzialność ponosi organizator szkolenia (pracodawca lub inna jednostka organizująca i prowadząca szkolenia). Rozporządzenie nie nakłada obowiązku ukończenia przez wykładowców odrębnego szkolenia przygotowującego do prowadzenia szkoleń w zakresie bhp (pod względem dydaktycznym); wystarczające jest ukończenie np. szkolenia okresowego w dziedzinie bhp, w którego programie uwzględniona była omawiana problematyka. Należy jednak zauważyć, że w świetle § 4 ww. rozporządzenia szkolenia wykładowców tematyki bhp powinny być prowadzone przez jednostki organizacyjne zajmujące się działalnością szkoleniową w dziedzinie bhp na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Zgodnie z § 16 ust. 2 omawianego rozporządzenia zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego wydaje organizator szkolenia, a więc pracodawca lub jednostka organizacyjna, o której mowa w § 4 ust. 1 rozporządzenia.

Ewa Pomian-Wojcieszczuk
Zastępca Dyrektora Departamentu

Dodaj swój komentarz


Stasia Jnkowska Warchoł: wiem, ze to nie na temat ale tylko tym(2017-04-23)

expert: „W świetle paragrafu 4”(vide Atest 11/2006) nastąpiła zmiana roz.(2017-04-24)

expert: Zapraszam wszystkich do zapoznania się USTAWĄ z dnia 7(2017-04-24)

bhp: A ja zapraszam wszystkich do zapoznania z Załącznikiem do obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 października 2016 r. (poz. 1943) - Status - obowiązujący tekst jednolity Ustawy o systemie oświaty (2017-04-25)

bhprek: Szkoda tylko, że w ustawie Prawo oświatowe od 1 artykułu są opisane przepisy o systemie oświaty, ale widać te słownictwo już nie obowiązuje, tylko jest prawo oświatowe i tego trzymajcie. (2017-04-25)

czytelnik: A ja wyjaśniam,że nie mają zastosowania przepisy o oświacie, czy edukacji w szkoleniu w dziedzinie bhp,według których należy szkolić i wystawiać odpowiednie dokumenty po ukończeniu takiego szkolenia bhp - wstępnego i/lub okresowego. .Przepisy te także określają, kto może szkolić w dziedzinie bhp, a władnym do interpretacji tychże przepisów jest właściwy minister ds. pracy, a nie kto inny O tym powinien wiedzieć każdy" behapowiec" - młody stażem, a tym bardziej doświadczony. (2017-04-25)

tata kurka: Zachęcam do przeczytania artykułu pana Jerzego Kowalskiego" Każdy szkolić może", a przestaniecie się wymądrzać. Otóż do szkolenia w dziedzinie bhp np. w zakładzie pracy, jak się okazuje z tego artykułu, to wystarczy posiadać aktualne szkolenie okresowe bhp dla przykładu dla pracodawców i osób kierujących pracownikami oraz wiedzę i doświadczenie zawodowe. Natomiast w ośrodkach szkolenia zawodowego na kursach zawodowych od wykładowcy oprócz wykształcenia np. wyższego wymagane jest przygotowanie pedagogiczne, jakim jest choćby ukończenia kursu pedagogicznego. (2017-04-25)

jaś wędrownik: „jednak zauważyć, że w świetle § 4 ww. rozporządzenia szkolenia wykładowców tematyki bhp powinny być prowadzone przez jednostki organizacyjne zajmujące się działalnością szkoleniową w dziedzinie bhp na podstawie przepisów o systemie oświaty” – ale bzdury, ta Pani powinna się douczyć (2017-04-26)

Jan: Jasiu, nie bzdury, nie bzdury. Odpowiedź była napisana w listopadzie 2006 roku, wtedy par. 4 był aktualny. W 2007 wyszła poprawko, co należy rozumieć pod pojęciem jednostki organizujące. Jaś nie pij już "jasia wędrowniczka" hihi (2017-04-26)

doświadczony II: Mistrz w zakładzie pracy szkoląc pracowników w zakresie bhp zaliczany powinien być nie do wykładowców a do instruktorów tematyki bhp.. (2017-04-29)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2006

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58335027