ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Zasady obowiązujące przy przecinaniu kabli elektroenergetycznych

Pytanie Czytelnika:
W wielu książkach dla elektryków, zawierających informacje niezbędne do przygotowania się do egzaminu kwalifikacyjnego czy prowadzenia eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych, spotykam się z opisem zasad obowiązujących przy przecinaniu kabli energetycznych. Zastosowaniem sprzętu ochronnego i narzędzi, tj. uziemionej piłki z izolowaną rękojeścią, okularów ochronnych lub przyłbicy, rękawic elektroizolacyjnych, dywanika lub podestu elektroizolacyjnego, butów elektroizolacyjnych. Bardzo proszę o odpowiedź: na podstawie jakich norm, rozporządzeń (przepisów prawa) są zamieszczane we wspomnianych publikacjach te zasady.

Obowiązujące przepisy,
dotyczące eksploatacji urządzeń elektrycznych

Prace przy sieciach elektroenergetycznych, w tym przy liniach kablowych, mają być wykonywane wg instrukcji. Opracowanie instrukcji (tzw. instrukcji ruchu i eksploatacji) określających szczegółowe warunki korzystania z sieci przez użytkowników oraz warunki i sposób prowadzenia ruchu, eksploatacji i planowania rozwoju jest wymaganiem określonym ustawą z 10.04.1997 r. "Prawo Energetyczne" w art. 9g. p. 4 (jednolity tekst. DzU z 2006 r., nr 69, poz 625).

Obowiązek opracowania instrukcji eksploatacji, zatwierdzonej przez pracodawcę, określającej procedury i zasady wykonywania czynności niezbędnych przy eksploatacji urządzeń wynika z obowiązującego rozporządzenia MG z 17.09.1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych, DzU z 1999 r., nr 80, poz. 912 (§ 8, p. 1 i 2 i dalsze). Rozporządzenie to określa również zasady obowiązujące przy prowadzeniu prac pod napięciem (§ 55.1 i dalsze).

Szczegółowych rozporządzeń dotyczących eksploatacji poszczególnych rodzajów urządzeń, w tym kabli elektroenergetycznych, obecnie nie wydaje się. Wymaga się, aby instrukcje eksploatacji były opracowywane na podstawie stosownych przepisów i norm oraz "zasad wiedzy technicznej".

Zasady bezpieczeństwa pracy podczas przecinania kabli

Jeżeli w terenie, gdzie przebiega wiele kabli, trzeba przeciąć jeden z nich, to nie ma pewności, czy kabel odkopany i przygotowany do przecinania został w polu rozdzielni wyłączony i uziemio­ny. Dlatego przecinanie kabla elektroenergetycznego należy traktować jako pracę pod napięciem przy zastosowaniu odpowiednich środków ochronnych, a w szczególności rękawic i obuwia elektroizolacyjnego, podestów lub dywaników izolacyjnych oraz okularów ochronnych.

Ponadto należy przestrzegać następujących zasad:

- Odsłoniętego kabla pod napięciem nie należy przenosić lub przesuwać i dotykać, albowiem w miejscu przegięcia może dojść do zwarcia i rozerwania kabla, a ponadto pancerz i/lub metalowa powłoka kabla mogą być pod napięciem.

- Kabel ma dużą pojemność i po wyłączeniu zachowuje napięcie, a dotknięcie żyły wyłączonego kabla wysokiego napięcia albo połączonego z nią biegu­na aparatu grozi porażeniem. Dopiero po wyłączeniu, rozładowa­niu, sprawdzeniu braku napięcia i uziemieniu linii kablowej można przystąpić do pracy na linii.

Procedura postępowania

Z pomostu izolacyjnego, po założeniu rękawic elektroizolacyjnych, należy odsłonić metalową powłokę lub żyłę powrotną kabla i założyć na niej pierścienie uziemiające i je uziemić. Następnie monter w okularach ochronnych przecina kabel nożycami kablowymi, a w razie ich braku uziemioną piłką osadzoną na izolacyjnej rękojeści.

Produkowane są nożyce do cięcia kabli z głowicą gilotynową lub z głowicą tnącą obrotową.

Przy stosowaniu środków ochrony osobistej należy również brać pod uwagę zagrożenie zdrowia pracowników, które mogą powodować materiały używane przy robotach kablowych. Ołów, z którego są wykonane powło­ki kabli o izolacji papierowo-olejowej, może powodować zatrucia. Żywice chemoutwardzalne, używane do muf i głowic, mogą wywoływać u niektórych osób objawy alergii, podobnie jak zalewy kablowe.

J.S.

Dodaj swój komentarz


hahahaha: https://www.cda.pl/video/229425967 (2019-07-31)

Korekta: Dobre(?) jaja. Mimo to facet żyje i przygląda się swojej głupocie (2019-07-31)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2006

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58396210