ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Praca wskazana przez sąd

Czytelniczka pyta: Firma, w której pracuję, przyjmuje osoby z nakazem sądowym do odpracowania kary za drobne przestępstwa (kradzież, jazda rowerem w stanie nietrzeźwym itp.). Osoby te wykonują u nas drobne prace, ale nieodpłatnie, nie podpisujemy z nimi żadnej umowy. Przyjmujemy ich tylko za okazaniem skierowania z sądu. Przed wykonaniem pracy wysyłamy ich na badania lekarskie, szkolimy z zakresu bhp. Zastanawiam się jednak, czy, skoro nie podlegają oni przepisom kodeksu pracy (bo nie zawieramy z nimi umów), to konieczne jest wysyłanie tych osób na badania lekarskie? W skali roku osób takich jest około 15-20 i dla firmy jest to spory koszt. Ostatnio doczytałam się, że pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie nie trzeba wysyłać na takie badania, więc zastanawiam się, co z osobami odpracowującymi karę.

Opisana przez Czytelniczkę sytuacja dotyczy zapewne wykonania, przewidzianej przepisami art. 35 § 1 kodeksu karnego, kary ograniczenia wolności, polegającej na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, wskazanej przez sąd w odpowiednim zakładzie pracy. Obowiązki takiego zakładu określają przepisy, wydanego na podstawie art. 58 § 4 kodeksu karnego wykonawczego, rozporządzenia Rady Ministrów z 23 marca 2004 r. w sprawie podmiotów, w których jest wykonywana kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna (DzU nr 56, poz. 544). W myśl przepisów § 4 ust. 3 wyżej powołanego rozporządzenia, podmiot jest obowiązany:

1) poddać skazanego badaniu lekarskiemu, na zasadach dotyczących pracowników, w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na określonym stanowisku;

2) zapoznać skazanego z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy;

3) zapewnić skazanemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy, środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, przewidziane na danym stanowisku pracy.

A.S.

Dodaj swój komentarz


Maniak 23: Niestety byłem skazany na prace społecznie - użyteczne przez sąd w Katowicach. W tej sprawie mam małe pytanie jaka jest minimalna stawka naliczana za jedną dniówkę (8 godzin) pracy fizycznej. W moim przypadku część kary finansowej spłaciłem ale że wcześniej nie byłem w stanie finansowo spłacać kolegium w wysokości 1000zł zamieniono mi to na prace użytecznie - społeczne. Odpracowałem 9 dni (72 godziny) resztę spłaciłem 900zł. Sad poinformował mnie że zostało mi jeszcze 70zł do spłacenia ponieważ za okres odpracowania odliczono mi 30zł (42gr za godzinę), wydaje mi się to śmieszne że za 8 godzin ciężkiej pracy fizycznej należy się 3,35zł. Do odpracowania miałem 400 godzin przez okres 10 m-cy, czyli miesięcznie 5 dni. 1000zł / 400godz = 2,5zł na godz 72godz * 2,50 = 180zł Skąd więc śmieszna suma 30zł którą obliczył jeden z sędziów. Proszę o odpowiedź na maila gdzie mogę się odwołać od tej decyzji oraz na jaką podstawę prawną się powoływać chyba że sędzie miał faktycznie rację przy tak absurdalnie śmiesznej kwocie. (2007-08-24)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2007

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58376781