ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Odszkodowanie wypłaca PSP

Czytelnik - członek ochotniczej straży pożarnej - pyta: Kto wypłaca świadczenia odszkodowawcze z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem zaistniałym podczas odbywania ćwiczeń organizowanych przez Państwową Straż Pożarną?

Zagadnienie to reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 26 listopada 1997 r. w sprawie zakresu, szczegółowych zasad i trybu przyznawania świadczeń i odszkodowań osobom niebędącym strażakami, w razie wypadku lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udzielaniem pomocy lub udziałem w ćwiczeniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną (DzU nr 145, poz. 980), wydane na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (jedn. tekst: DzU z 2006 r., nr 96, poz. 667). Przede wszystkim należy stwierdzić, że w myśl art. 1 ust. 3 wymienionej ustawy strażakiem jest funkcjonariusz pożarnictwa pełniący służbę w Państwowej Straży Pożarnej, a zatem członek ochotniczej straży pożarnej nie jest strażakiem w rozumieniu tej ustawy. Zastosowanie ma tu więc powyższe rozporządzenie.

Świadczenia i odszkodowania określone w powołanym rozporządzeniu przysługują osobie, która nie jest strażakiem, a uległa wypadkowi w związku z:

- wykonywaniem poleceń strażaka Państwowej Straży Pożarnej, kierującego akcją ratowniczą,

- uczestnictwem w ćwiczeniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną.

Osobom poszkodowanym, które uległy wypadkom w powyższych okolicznościach przysługuje:

- jednorazowe odszkodowanie w razie doznania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,

- renta z tytułu niezdolności do pracy.

Natomiast członkom rodziny osoby poszkodowanej przysługuje:

- jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmierci osoby poszkodowanej,

- renta rodzinna.

Jednorazowe odszkodowanie pieniężne przysługuje osobie poszkodowanej, która doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie przysługuje za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie ulega proporcjonalnemu zwiększeniu, jeżeli uszczerbek na zdrowiu, będący następstwem wypadku, ulegnie zwiększeniu co najmniej o 10% w stosunku do tego, który był podstawą przyznania odszkodowania. Zwiększenie odszkodowania przysługuje, jeżeli zmiany w stanie zdrowia osoby poszkodowanej, uzasadniające zwiększenie odszkodowania, nastąpiły w ciągu 3 lat od dnia zdarzenia.

Do sposobu ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej albo związku śmierci osoby z wypadkiem, a także właściwości organów, trybu przyznawania i wypłaty odszkodowania, stosuje się odpowiednio przepisy o odszkodowaniach przysługujących w związku ze służbą w Państwowej Straży Pożarnej, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia. O stopniu i charakterze uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej orzekają komisje lekarskie podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.

W razie zbiegu prawa do świadczeń przewidzianych w rozporządzeniu z prawem do świadczeń przysługujących na podstawie przepisów o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych stosuje się przepisy korzystniejsze dla osoby uprawnionej do świadczeń.

Postępowanie w sprawach świadczeń i odszkodowań wszczyna się z urzędu lub na wniosek osoby poszkodowanej.

W sprawach nieuregulowanych w rozporządzeniu mają odpowiednie zastosowanie przepisy o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Świadczenia i odszkodowania przewidziane w rozporządzeniu wypłaca się z budżetu Państwowej Straży Pożarnej.

FM

Dodaj swój komentarz


Jędrek: Wystąpiłem swego czasu do Was z owym pytaniem.Nie ujawniając autora odpowiedzi przedłożyłem ową radcy prawnemu Urzędu Gminy.Jak szybko sprawa ruszyła, tak szybko ucichła.Z tego, co wiem PSP nie została,,ruszona".Odszkodowanie po styczniowym orzeczeniu strażakowi nie wypłacone z PSP.Prawdopodobnie wypłaci PZU z ubezpieczenia Strażaków OSP przez wójta gminy.Jestem przekonany,że strażak OSP jest uprawniony do dwóch odszkodowań. Z PSP i PZU. W okresie choroby wziął urlop dziekański(roczny).Później ukończył studia, a co za tym idzie utracił zarobek roczny z pracy.Namawiam go na wystąpienie na drogę sądową przeciwko PSP w tej sprawie, a także w sprawie opieszałości urzędu gminy (nie wypłacenie odszkodowania z PZU oraz nie przekazania sprawy do PSP. O toku sprawy będę informował. (2008-07-23)

Emil: Przytoczony wyżej przepis dotyczy osób (2008-08-29)

Maciej Ś.: Jak już dużo wcześniej ustalono bezspornie, że "sikawkowy" OSP nie jest strażakiem, a jest (za przeproszeniem) członkiem. - - - PZU (a właście PZU S.A.) jest "sklepem", w którym dobrowolnie można kupić (wykupić) ubezpieczenie i ma się nijak do ustawowych powinności odszkodowawczych określonych instytucji. (2008-08-29)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2008

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58389249