ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Świadczenia urlopowe

Czytelnik pisze: Jestem zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/2 etatu) u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników. W jakiej wysokości przysługuje mi tzw. świadczenie urlopowe?

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r., nr 70, poz. 335 ze zm.) przewiduje dwie formy organizowania przez pracodawców pomocy socjalnej dla pracowników: tworzenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub wypłacanie co roku jednorazowego świadczenia urlopowego.

Obowiązkowo zakładowy fundusz świadczeń socjalnych muszą tworzyć pracodawcy, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a także - bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników - niektórzy pracodawcy sektora finansów publicznych. Natomiast pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniający 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą utworzyć wymieniony fundusz dobrowolnie lub wypłacać świadczenie urlopowe. Nie jest zaś dopuszczalne tworzenie tego funduszu i równoczesne wypłacanie świadczenia urlopowego.

Świadczenie urlopowe wypłacane jest przez pracodawcę raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik wykorzystuje urlop bieżący, czy też zaległy. Świadczenie to nie przysługuje zatem, jeśli pracownik korzysta z urlopu przez okres krótszy niż 14 kolejnych dni kalendarzowych, bądź też w ogóle nie korzysta z urlopu w danym roku kalendarzowym. Świadczenie urlopowe pracodawca powinien wypłacić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu przez pracownika.

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, określonego w art. 5 ust. 2, 2a i 3 powołanej ustawy - odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika, przy czym wysokość świadczenia dla pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach i pracowników zatrudnionych w szczególnie uciążliwych warunkach pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. A zatem, w razie zatrudnienia na 1/2 etatu, wysokość świadczenia urlopowego wynosi połowę świadczenia należnego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, a które nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego. Wymiaru czasu pracy przy ustalaniu wysokości świadczenia urlopowego nie uwzględnia się jedynie w odniesieniu do pracowników młodocianych. Pracownikom młodocianym przysługuje więc świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego (art. 3 powołanej ustawy).

FM


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2008

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58064106