ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Skierowanie na badania
ma charakter polecenia służbowego

Czytelnik ma wątpliwości: Według zapisu poniżej, osobiście nie widzę konieczności cyklicznego kierowania do lekarza w celu przedłużania ważności badań sanitarnych osób zdrowych. Jakie jest zdanie redakcji w tej sprawie?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno epidemiologicznych (DzU z 2006 r., nr 25, poz. 191)

§ 3. Badanie do celów sanitarno epidemiologicznych przeprowadza się przed:


  1) podjęciem pracy;
  2) rozpoczęciem nauki;
  3) ponownym podjęciem pracy lub nauki, po przebyciu zakażenia czynnikiem chorobotwórczym, o którym mowa w § 1.

§ 5 ust. 1 pkt 5. Lekarz przeprowadzający badanie lekarskie prowadzi ewidencję badań i ich wyników, zawierającą informację o braku przeciwwskazań zdrowotnych, czasowym albo trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania prac lub kształcenia się.

Badania do celów sanitarno epidemiologicznych przeprowadza się niezależnie od profilaktycznych badań lekarskich (art. 229 kodeksu pracy), w stosunku do osób podejmujących lub świadczących prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia określonego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.

Tryb przeprowadzania tychże badań posiada odrębną regulację prawną, zawartą w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2.02. 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno epidemiologicznych (DzU z 2006 r., nr 25, poz. 191).

Rozporządzenie to nie przewiduje potrzeby okresowego przeprowadzania badań tego typu. Przepis § 3 rozporządzenia wymaga jedynie, aby badanie to było przeprowadzane przed rozpoczęciem pracy oraz po każdym powrocie do pracy, przed jej ponownym podjęciem, po przebytym zakażeniu czynnikiem chorobotwórczym.

Na etapie prac nad projektem tego rozporządzenia ostatecznie zrezygnowano z proponowanego brzmienia § 3, który początkowo zawierał jeszcze punkt 4, przewidujący przeprowadzanie omawianych badań również w trakcie nauki lub wykonywania pracy: (a) okresowo; (b) w każdym przypadku podejrzenia zakażenia (projekt z 11.10.2005 r.). Stwierdzono bowiem, że obecna sytuacja epidemiologiczna kraju nie uzasadnia potrzeby okresowego przeprowadzania przedmiotowych badań (sugestia Krajowego Konsultanta ds. Epidemiologii).

Należy jednak mieć na uwadze, że badania sanitarno epidemiologiczne, w ramach stosunku pracy, przeprowadza się na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę. Skierowanie to ma charakter polecenia służbowego, z wszelkimi z tego tytułu wynikającymi konsekwencjami. Stąd też jego niewykonanie może za sobą pociągać niekorzystne dla pracownika konsekwencje, w postaci odpowiedzialności porządkowej (upomnienie, nagana), a nawet stanowić podstawę rozwiązania umowy o pracę (za wypowiedzeniem lub w trybie natychmiastowym).

Rozstrzygnięcie w zakresie ewentualnego sporu, wynikłego na gruncie omawianej kwestii ostatecznie należy do sądu pracy, który będzie ustalał zasadność podjętej przez pracodawcę decyzji przez pryzmat zastosowanych sankcji.

P.W.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2008

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58386855