ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Szkolenie wstępne

Czytelnik pyta: Czy pracownik zatrudniony od kilku lat, który nie odbył szkolenia wstępnego w chwili rozpoczęcia pracy, może odbyć obecnie takie szkolenie, by fakt ten potwierdzić w karcie szkolenia?

Szczegółowe zasady dotyczące szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Zgodnie z tym rozporządzeniem szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:

- szkolenie wstępne ogólne (instruktaż ogólny),

- szkolenie wstępne na stanowisku pracy (instruktaż stanowiskowy).

Instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy. Celem instruktażu ogólnego jest zapoznanie pracownika z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Natomiast instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, oraz pracownika przenoszonego na takie stanowisko.

W razie wprowadzenia na stanowisku pracy, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, zmian warunków techniczno organizacyjnych, w szczególności zmian procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i innych urządzeń - pracownik zatrudniony na tym stanowisku odbywa instruktaż stanowiskowy, przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach. Instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowiącym podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

Odbycie instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika.

W tym konkretnym przypadku pracodawca nie dopełnił ciążących na nim obowiązków w zakresie szkolenia w dziedzinie bhp. Przeprowadzenie szkolenia wstępnego w chwili obecnej jest bezprzedmiotowe, skoro pracownik pracuje już od kilku lat na danym stanowisku. Może jednak zachodzić potrzeba przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego, gdyby zaistniały okoliczności wskazane wyżej. Pracownik podlega natomiast szkoleniu okresowemu w obowiązujących terminach.

FM

Dodaj swój komentarz


Andrzej: W opisanym przykładzie redakcja ma rację ale w tym przypadku należałoby tylko udokumentować te szkolenie w karcie szkolenia wstepnego i wpiąć w akta osobowe. Pozdrawiam (2008-11-30)

Tytus Kazimierz Twardowski: Moim zdanie, autor kryjący się za inicjałami FM nie ma racji i to z dwóch powodów. Po pierwsze to nigdy za dużo szkolenia. Każdy kierowca wie, że zdarzają się wypadki, szczególnie na skutek dużej prędkości. Jednak jedzie i to nieraz bardzo szybko. Ale jak zobaczy wypadek to zaraz zwalnia. Człowiekowi trzeba jednak przypominać. Zawsze jest czas aby szkolić. Teraz kiedy wzorzec karty szkolenia obejmuje poprzedzający szkolenie stanowiskowe instruktaż ogólny, to nawet po czasie jest ono obowiązkowe. Natomiast ile ono potrwa i jakich zagadnień on będzie dotyczył, to będzie to zależało od ustalonych przez instruującego i szkolonego potrzeb. Nie może być jednak sytuacji w której podpis zostanie złożony przez obydwie strony szkolenia bez szkolenia. Nawet po czasie, moim zdaniem takie szkolenie wstępne musi się odbyć, aby mogło się odbyć stanowiskowe. Powiem więcej, bez szkolenia wstępnego nie może być rozpoczęte szkolenie okresowe. Szkolenie wstępne nie zawiera się w szkoleniu okresowym a jest jego konsekwencja i kontynuacja. (2009-02-28)

Regina: Przykład z życie, po kontroli PIP pracodawca otrzymał nakaz, w którym była konieczność przeprowadzenia szkolenia wstępnego pracowników zatrudnionych o kilku miesięc ............................... Pytanie, kiedy i w jaki sposób przeprowadzić szkolenie wstępne nauczyciela rozpoczynającego pracę zgodnie z umowa 1 września? (2014-06-03)

Jędrek: 1.Przed dopuszczeniem do pracy lub niezwłocznie do końca daty oznaczonej w nakazie. 2.Wg szczegółowego programu.:} (2014-06-03)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2008

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58500555