ATEST Ochrona Pracy

23 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Obsługa wózków

Czytelnik pyta: Czy do obsługi wózków paletowych podnośnikowych (podnoszenie palet na wysokość 1,50 m, o wadze 600 kg) należy mieć uprawnienia?

Z pytania nie wynika, czy wózek posiada jakikolwiek napęd silnikowy. Jeżeli jest on poruszany tylko i wyłącznie za pomocą mięśni pracowników, to uprawnień nie potrzeba.

Zakładam jednak, że wózek posiada napęd silnikowy - spalinowy lub elektryczny - wówczas należy korzystać z jednego z wymienionych niżej przepisów:

I. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym - DzU nr 70, poz. 650 (przepis podstawowy).

§ 4.1. Do obsługi wózka może być dopuszczony pracownik, który ukończył 18 lat i uzyskał:
   1) uprawnienia operatora, zgodnie z odrębnymi przepisami lub
   2) imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę, ważne na terenie zakładu pracy tego pracodawcy.

2. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może być wydane pracownikowi po ukończeniu, z wynikiem pozytywnym, szkolenia dla kierowców wózków, zorganizowanego przez pracodawcę, według programu opracowanego lub zatwierdzonego przez jednostkę organizacyjną wyznaczoną przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

3. Obsługujący wózki jezdniowe z napędem silnikowym zasilane gazem oraz inni pracownicy dokonujący wymiany butli z gazem w wózkach powinni być przeszkoleni w zakresie bezpiecznego użytkowania butli, w tym ich bezpiecznej wymiany.

4. Zakres tematyki szkolenia, o którym mowa w ust. 3, powinien być kreślony w programach szkolenia dla obsługujących wózki jezdniowe z napędem silnikowym.

II. Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych - DzU z 2001 r., nr 79, poz. 849 (przepis tylko dla wózków podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia).

§ 2. 1. Sprawdzenie kwalifikacji przeprowadza się na wniosek osoby zainteresowanej lub na wniosek pracodawcy zatrudniającego tę osobę.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać:
   1) rodzaj i zakres kwalifikacji, o których sprawdzenie ubiega się osoba zainteresowana,
   2) imię i nazwisko,
   3) datę i miejsce urodzenia,
   4) numer PESEL,
   5) adres stałego miejsca zamieszkania,
   6) wykształcenie,
   7) przebieg praktyki zawodowej,
   8) miejsce pracy i adres pracodawcy,
   9) zawód wykonywany,
   10) posiadane zaświadczenia kwalifikacyjne,
   11) zakład, w którym będzie możliwe przeprowadzenie egzaminu.

3. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

4. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć potwierdzenie dokonania opłaty za sprawdzenie kwalifikacji, zgodnie z załącznikiem nr 2 (rodzaje urządzeń technicznych, przy których obsłudze i konserwacji wymagane jest posiadanie kwalifikacji).

III. Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych - DzU z 2001 r., nr 118, poz. 1263.

§ 23. Maszyny robocze, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia, mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Grupa IV. Maszyny różne i inne urządzenia techniczne

12 Wózki podnośnikowe napęd spalinowy bez klasy

13 Wózki podnośnikowe akumulatorowe bez klasy

14 Wózki platformowe napęd spalinowy bez klasy

15 Wózki platformowe akumulatorowe bez klasy.

MO


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2009

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58464636