ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Świadczenia związane z wypadkiem przy pracy

Pani Katarzyna M. pisze: Mam 46 lat i 27 letni staż pracy w państwowej firmie. Podczas wykonywania czynności służbowej doznałam urazu kręgosłupa. Wstępna diagnoza wskazuje na dyskopatię lędźwiową. Jestem na zwolnieniu wypadkowym, czekam na szczegółowe badania. Chciałabym się dowiedzieć o możliwości odszkodowania z ZUS u oraz zakładu pracy. Praca, którą wykonywałam przez długie lata powinna być wykonywana przez mężczyznę. Zakład pracy nie poinformował mnie o tym. Czy wobec tego może być winnym mojego ewentualnego uszczerbku na zdrowiu, bądź inwalidztwa?

Zgodnie z art. 237.1 § 1 i 2 kodeksu pracy, każdemu pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy lub zachorował na chorobę zawodową określoną w wykazie chorób zawodowych, przysługują:

świadczenia z ubezpieczenia społecznego (ZUS):
- zasiłek chorobowy,
- świadczenie rehabilitacyjne,
- zasiłek wyrównawczy,
- jednorazowe odszkodowanie,
- renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa,
- renta rodzinna,
- dodatek pielęgnacyjny,
- dodatek do renty rodzinnej - dla sieroty zupełnej,
- pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą;

od pracodawcy:
- odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy, z wyjątkiem utraty lub uszkodzenia pojazdów samochodowych oraz wartości pieniężnych.

Obecnie - w związku z wypadkiem przy pracy - korzysta Pani z zasiłku chorobowego. Po jego wyczerpaniu, o dalszym postępowaniu zadecyduje lekarz prowadzący oraz ZUS. Jeśli okaże się, że wypadek spowodował stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu, może zostać Pani przyznane jednorazowe odszkodowanie oraz ewentualnie renta z tytułu niezdolności do pracy. O jej przyznaniu zadecyduje orzecznik ZUS. W celu ustalenia stopnia uszczerbku na zdrowiu i podjęcia decyzji o ewentualnym przyznaniu świadczeń, dokumentacja medyczna oraz wypadkowa powinna zostać przesłana do właściwego miejscowo organu ZUS.

Jeśli wykonywane przez Panią czynności znajdowały się w wykazie prac wzbronionych kobietom lub były niezgodne z określonymi normami dźwigania, to można uznać, iż stanowi to wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 283 § 1 kodeksu pracy - "kto będąc odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami (...) nie przestrzega przepisów lub zasad bhp") i jako takie podlega karze grzywny. Jednakże upływ czasu (27 lat) może być przeszkodą w udowodnieniu potencjalnej winy pracodawcy. Jeśli jednak stan niezgodny z prawem miał charakter ciągły i ma Pani możliwość udowodnienia tego faktu, to dodatkowych roszczeń odszkodowawczych od zakładu pracy może Pani dochodzić jedynie na drodze cywilno--prawnej, co jednakże związane jest z koniecznością poniesienia kosztów (opłaty sądowe).


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2009

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58367345