ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Okulary do pracy przy laptopie

Pani E.Sz. pyta: 12 osobową grupę pracowników w zakładzie stanowią ankieterzy pracujący w terenie. Każda ankieterka wyposażona jest w laptop, który wykorzystuje do pracy w domu, w miejscu pracy oraz w terenie. Ankieterzy nie mają określonego dobowego czasu pracy, obowiązuje ich wykonanie zadania. Trudno jest określić czy jest to 4 godzinny czas pracy codziennie przy monitorze. Ankieterzy jednego dnia, aby wykonać zadanie, spędzają przy monitorze nawet 6-8 godzin, innego dnia nie pracują z wykorzystaniem komputera. Czy takiemu ankieterowi należy się dofinansowanie z zakładu pracy na wykonanie okularów korekcyjnych?

Problem sprowadza się do pytania, czy przepisy rozporządzenia MPiPS z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973) mają zastosowanie do laptopów. § 3 pkt 4 rozporządzenia stanowi, że przepisów tych nie stosuje się do "systemów przenośnych nieprzeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy". Przepis ten różnie interpretowano. Jedna interpretacja - dość pokrętna - głosi, że wszystko zależy od tego, czy laptop stoi na stałe na biurku i wykorzystuje się go tak samo jak komputer stacjonarny, czy też jest używany w sposób opisany przez Czytelnika. w pierwszym przypadku, przepisy rozporządzenia się do niego stosują, w drugim, nie.

Według innej interpretacji, gdyby przepisy rozporządzenia stosować do laptopa, w ogóle nie można by go używać, co wynika choćby z zapisu (pkt 3.1 załącznika do rozporządzenia): "Klawiatura powinna stanowić osobny element wyposażenia podstawowego stanowiska pracy". Reasumując, do laptopa, zwłaszcza używanego w różnych miejscach (biuro, dom, siedziba klienta), przepisów rozporządzenia nie stosuje się, zatem - konsekwentnie - również przepisu o dofinansowaniu zakupu okularów korekcyjnych. Jest to oczywiście absurd, ale obawiam się, że trudny do usunięcia, gdyż resort pracy, jak wiadomo, wykazuje tendencję do kurczowego trzymania się postanowień dyrektyw UE. Dyrektywy 90/270/EWG w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe, jak dotąd, nie zmieniono, a zauważmy, że przyjęto ją w roku 1990, czyli w czasach, gdy laptopy nie były jeszcze powszechnie używane.

A.S


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2010

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58402452