ATEST Ochrona Pracy

23 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Procedura orzekania o uszczerbku na zdrowiu

Pani A.P. pyta: Pracownik miał wypadek w pracy, sporządzono dokumentację powypadkową. Po leczeniu zgłosił się do pracodawcy z wnioskiem o przekazanie dokumentacji do ZUS w celu określenia uszczerbku na zdrowiu. Pracownik nie dostarczył jednak płatnikowi składek druku o stanie zdrowia wypełnionego przez lekarza prowadzącego leczenie - druku N-9. Co w takim przypadku należy zrobić? Czy pracownik może nie dostarczyć takiego zaświadczenia? Czy pracodawca jest zobowiązany przesłać do ZUS dokumentację bez zaświadczenia o stanie zdrowia?

Procedura orzekania o uszczerbku na zdrowiu, doznanym wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, jest określona przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (DzU nr 234, poz. 1974). W myśl § 3 rozporządzenia, płatnik składek (czyli pracodawca), po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego (czyli pracownika), przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika. Dokumentację tę kompletuje płatnik. Zgodnie z § 2 pkt 5 rozporządzenia, katalog dokumentów, które należy dostarczyć do ZUS u, obejmuje m.in. zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony (czyli właśnie formularz N 9). Dostarczenie tego dokumentu jest zatem obowiązkowe. W przypadku jego braku, ZUS nie nada sprawie biegu.

A.S.

Dodaj swój komentarz


Maciej Ś.: Prawdą jest, że płatnik składek (pracodawca - w przypadku wypadku przy pracy) dołącza do kompletu dokumentacji powypadkowej formularz N 9. Jednakże ten formularz-zaświadczenie wydaje (i wypełnia) lekarz. Płatnik składek (pracodawca) nie posiada narzędzia do wyegzekwowania tego dokumentu od lekarza. Zatem (a jest to w interesie poszkodowanego pracownika mającego zamiar ubiegania się o świadczenie z "kasy" ZUS) to właśnie ten poszkodowany pracownik musi, niestety, własnym sumptem osiągnąć od "pana doktora" ten (wypełniony) formularz. Inaczej nie będzie podjęte postępowanie określające ewentualny uszczerbek na zdrowiu, i ...... kicha z odszkodowania. (2010-08-18)

Wesoły Rychu: Szanowny Panie Macieju Ś. - ma Pan rację - kicha. Ale z drugiej strony - jaki interes ma lekarz w wypełnieniu takiego druku ? Czy ma za to wynagrodzenie ? Fundusz (NFZ jakby co) za to nie płaci. Słusznie Pan nie zauważył, że problem nie został uregulowany. W gazecie Wyborczej - jednym z pierwszych numerów - napisano - "ZA DARMO UMARŁO" - cenię Gazetę a przez grzeczność nie zaprzeczę. (2010-08-19)

Ada: Czy zatem jest to celowe ustalanie procedur przez ZUS, lub nie ustalenie ? Dlaczego nasze prawo nie jest jednoznaczne ? Jakie my jako pacjent mamy narzędzie by wyegzekwować od lekarza wypełnienie druku N-9 ? Czy prawdziwe, demokratyczne państwo prawa ma szansę u nas zaistnieć? Może to jest sprawa dla rzecznika praw pacjenta , a może praw obywatela? Bo przy takim zaufaniu do państwa ,które przypomina relację carskich zależności- proś się uniżenie o to, co Ci się należy- będziemy wychowywać dzieci - szukajcie lepszego , prawego życia gdzie indziej , bo tu się nie da i wyjeżdżajcie za NORMALNOŚCIĄ. Jakie to przykre i smutne. (2014-09-25)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2010

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58449593