ATEST Ochrona Pracy

18 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Co może technik bhp?

Od 9 lat pracuję w szkole jako nauczyciel. W tym roku zdałem egzamin państwowy i uzyskałem dyplom technika bhp. Czy w związku z tym mogę:
1) prowadzić szkolenia okresowe z zakresu bhp;
2) zostać zatrudniony u innego pracodawcy jako inspektor bhp na umowę-zlecenie.

Ad. 1. Zgodnie z obecnym stanem prawnym kwalifikacje czytelnika należy uznać za wystarczające do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie bhp oraz do prowadzenia większości zajęć podczas szkoleń organizowanych przez samych pracodawców. Czytelnik nie pisze, czy posiada dodatkowo inne kwalifikacje, w związku z tym należy rozważyć powierzenie realizacji modułów specjalistycznych (np. ppoż., pierwsza pomoc) innym kompetentnym osobom.

Szkolenia okresowe w dziedzinie bhp mogą organizować pracodawcy (z wyjątkiem szkolenia osób będących pracodawcami, pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki bhp) lub jednostki prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bhp.

Organizator szkolenia zapewnia: programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk; wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne, zapewniające właściwą realizację programów szkolenia; odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej; wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia; właściwy przebieg szkolenia oraz prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń.

Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Gospodarki z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Ad. 2. Niestety, w przypadku czytelnika zaproponowane rozwiązanie nie jest możliwe. Pracodawca może powierzyć realizację zadań służby bhp specjaliście spoza zakładu, legitymującemu się kwalifikacjami co najmniej specjalisty ds. bhp, lub osobie, która była zatrudniona w Państwowej Inspekcji Pracy na stanowisku inspektora pracy min. 5 lat. Czytelnik natomiast (technik bhp), zgodnie z aktualnymi regulacjami prawnymi, może uzyskać kwalifikacje maksymalnie starszego inspektora ds. bhp.

Podstawa prawna: rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 1997 r., nr 109, poz. 704 ze zm.). Koniec

A.N.

Dodaj swój komentarz


Maciej Ś.: Szanowny "odpowiadaczu" - Programy ramowe przewidują (krótkie w czasie(2012-02-13)

paul: A część szkolenia związana z prawem pracy to nie(2012-02-20)

Kolombo: Do Ad.2. Po co więc dalej szkolić techników(2012-03-05)

Maciej Ś.: Technikum bhp (policealne) jest ofertą dedykowaną dla osób posiadających(2012-03-05)

Panna: Nikt tu nie mówi o krzywdzie. Tylko o niewlaściwym ksztalceniu tzw. przyszlych i obecnych behapowców. Mamy 21 wiek i ciągły postęp techniczno-technologiczy. Należy to brać pod uwagę i rozważyć podniesienie wymagania po 2013 roku i kształcić wyłącznie behapowców na iżynierii bezpieczeństwa na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, no i wtedy zobaczymy ile będzie chętnych do wykonywania tego niełatwego zresztą zajęcia. (2012-03-05)

Maciej Ś.: Istotą (i wyznacznikiem) istnienia hierarchii stanowiskowej jest (formalnie) poziom wykształcenia w połączeniu ze stażem (praktyką, doświadczeniem). Personel szpitala - per analogiam - też jest hierarchiczny; jest średni personel............i wyższy. Na każdym poziomie hierarchicznym aktualizowanie wiedzy jest wskazane (a niekiedy i wymagane). Istnienie zatem inspektorów ds. bhp, jak i pielęgniarek, nie jest zagrożone "ciągłym postępem techniczno-technologicznym". Nie każdy musi być głównym specjalistą ds. bhp (np. w przedsiębiorstwie zatrudniającym 2 pracowników) czy też ordynatorem oddziału szpitalnego. (2012-03-05)

Panna: Macieju Ś. twoje porównanie zawodu piełęgniarki do behapowca jest pozbawione sensu i świadczy tylko o tobie źle. Obecnie młode pielęgniarki zdobywają zawód na wyższych uczelniach. To jedno. Po drugie do tego zawodu trzeba mieć talent i powołanie. Po trzecie trzeba się tej pracy poświęcić bezgranicznie. Ponadto w czasie pobierania nauki odbywają praktyki zawodowe w tym szpitalne. Jeszcze wiele różnych rzeczy przemawia na korzyść pielęgniarek z odpoiednim stażem i specjalizacją, w tym możliwość podjęcia pracy za granicą za wyższe wynagrodzenie niż w kraju. Czego tego nie można powiedzieć o tzw. behapowcach. W dwuosobowych firmach i większych nawet to pracodawca może wykonywać zadania służby bhp we własnej firmie. Dlatego nie zgadzam się z twoim wywodem, bo nie jest on przekonującym. (2012-03-05)

Panna: Nie zgadzam się Macieju Ś. z twoją wypowiedzią, która jest pozbawiona sensu Pielęgniarki zwłaszcza mlode już wybierają studia medyczne ze względu na możliwość podjęcia pracy w państwach zachodnich UE. To samo będzie w przyszlości z młodymi behapowcami. (2012-03-05)

Maciej Ś.: Zgadzam się z niezgadzaniem się z moim poglądem. Jednakże niezgadzanie się nie stanowi argumentu prowadzącego do konkluzji, że moja wypowiedź "jest pozbawiona sensu". (2012-03-05)

krakus: Pytanie Kolombo do super Prezesa (2012-03-05)

krakus: Co może zrobić technik bhp odpowiedż : powiesić się na szyi koleżanki (2012-03-05)

Piotr: Ten pan może tytuł specjalisty ds. bhp po latach jak będzie miał staż bhp. Bo punkcie c dla tego tytułu, jest:zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 5-letni staż w służbie bhp, (2013-01-09)

Piotr: Oj pomyliłem się trzeba mieć studia. Bo to się zmieniło na nie korzyść tych co chcieli wszystko rozpocząć prace służbie bhp. (2013-01-09)

Kamil : Zdobyłem TYTUŁ technika BHP i co ? Odpowiadam NIC. Juz ponad 2 lata pracuje naszczęście jako kierownik , a co z tytułem . Dyplomik leży sobie w szafeczce i czeka na lepszy jutro, czy nadejdzie ??? hmmm (2013-04-28)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2012

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58356418