Kiedy potrzebne są dwa szkolenia bhp?
Pan W.R. pyta: Mam pewne wątpliwości dotyczące zakresu i częstotliwości szkolenia okresowego w dziedzinie bhp. Część pracowników inżynieryjno-technicznych w naszej firmie wykonuje pewne prace związane ze sprawdzaniem, uruchamianiem, regulacją itp. urządzeń elektrycznych, które można zaliczyć do prac szczególnie niebezpiecznych. Czy w związku z tym powinni oni przechodzić dodatkowe coroczne szkolenie okresowe w dziedzinie bhp? Jeżeli tak, to według jakiego programu ramowego? Zastanawiam się również, czy pracownik inżynieryjno-techniczny, który jest jednocześnie kierownikiem komórki organizacyjnej, powinien uczestniczyć w dwóch szkoleniach okresowych?
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860, ze zm.) pracodawca zapewnia pracownikowi odbycie, odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy, szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.
Zapewnienie odpowiedniego szkolenia, uwzględniającego rodzaj wykonywanej pracy wynika z konieczności:
zaznajomienia się z czynnikami zagrożeń podczas pracy i środkami zapobiegawczymi,
poznania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy, a także na określonym stanowisku pracy,
nabycia umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny, w szczególności w sytuacjach awaryjnych.
Cele szkolenia w dziedzinie bhp zostały szczegółowo określone w § 3 przywołanego rozporządzenia.
W świetle powyższego, jeżeli pracownik zatrudniony na stanowisku inżynieryjno-technicznym wykonuje (fizycznie) również prace związane ze sprawdzaniem, uruchamianiem, regulacją itp. urządzeń elektrycznych, zakwalifikowane do prac szczególnie niebezpiecznych, to powinien odbywać szkolenia okresowe według szczegółowych programów obowiązujących w jego zakładzie pracy na stanowiskach:
inżynieryjno-technicznych oraz
robotniczych, na których wykonuje się ww. prace szczególnie niebezpieczne.
Ze względu na zasadnicze różnice tematyczne między tymi programami, a także różne formy i częstotliwość szkoleń, odbycie przez pracownika szkolenia okresowego obowiązującego na stanowisku inżynieryjno-technicznym nie daje podstaw do zwolnienia go ze szkolenia okresowego obowiązującego na stanowisku robotniczym, na którym wykonuje ww. prace szczególnie niebezpieczne. Zatem pracownicy inżynieryjno-techniczni, którzy również wykonują prace szczególnie niebezpieczne w zakładzie pracy, powinni dodatkowo odbywać corocznie szkolenie okresowe w dziedzinie bhp. Program tego szkolenia powinien być oparty na ramowym programie szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, a szkolenie winno być zorganizowane w formie instruktażu.
Jeżeli chodzi o kierownika komórki organizacyjnej zakładu pracy, to powinien on odbywać szkolenie okresowe według szczegółowego programu opracowanego na podstawie ramowego programu szkolenia okresowego pracodawców i innych osób kierujących pracownikami. Program ten (szczegółowy) powinien być dostosowany do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez tego kierownika. W przypadku, gdy wykonuje on, oprócz funkcji organizowania i nadzorowania prac zespołu, również zadania "szeregowego" pracownika inżynieryjno-technicznego, to program ten należy dostosować do rodzaju tych zadań. Z porównania ramowego programu szkolenia okresowego pracodawców i innych osób kierujących pracownikami z ramowym programem szkolenia okresowego pracowników inżynieryjno-technicznych wynika, że w programie (szczegółowym) szkolenia tego kierownika należałoby uwzględnić tematy zawarte w punktach 4 i 5 ramowego programu szkolenia okresowego pracowników inżynieryjno-technicznych. Ukończenie szkolenia okresowego przez kierownika według takiego programu uzasadniałoby zwolnienie go ze szkolenia okresowego pracowników inżynieryjno-technicznych.
Krzysztof Kowalik dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy
Dodaj swój komentarz
nikt: znaczy się że najlepiej jakby odbył 3 rodzaje szkoleń lub nawet hmm (czynności biurowych nie wykonuje że tak zapytam ?). Brawo ! Grunt to zdrowy rożsądek i racjonalność ! (2015-11-16)
Maciej Ś.: Potrzebne, przydatne czy obowiązkowo wymagalne? Oto jest pytanie. (2015-11-16)
obserwator: Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Okręgowi inspektorzy pracy też tak interpretują rozporządzenie MPiPS w sprawie szkolenia - chociaż nie są do interpretacji upoważnieni. Program szkolenia pracodawców i osób kierujących pracownikami musi zawierać w programie identyfikacje, analizę i ocena zagrożeń czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, uciążliwymi i niebezpiecznymi oraz ocena ryzyka związanego z tymi zagrożeniami zagadnienia organizacyjne oraz w zakresie nadzoru prac pracownika na stanowisku robotniczym. Przechodzenie przez pracodawców i osoby kierujące pracownikami szkolenia dla grupy pracowników jest bezsensu. Tak interpretując to każdy prowadzący szkolenie stanowiskowe musiał by mieć szkolenie dla grupy robotniczej aby zaprezentować sposób bezpiecznego wykonywania czynności. (2015-11-16)
Tony Halik: Najważniejsza jest kasa, a nie tam jakieś szkolenie czy szkolenia z bhp (2015-11-27)
Dodaj swój komentarz
|