ATEST Ochrona Pracy

25 lutego 2021 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2021

Drabinka gimnastyczna w biurze

Czytelniczka pisze: Pracuję w firmie z branży IT - wszyscy nasi pracownicy wykonują pracę biurową. Kierownictwo wpadło na pomysł, aby zawiesić w biurze drabinkę gimnastyczną oraz drążek do podciągania, żeby pracownicy mogli na chwilę oderwać się od pracy, poćwiczyć i odpocząć w ten sposób od pozycji siedzącej. Moim zdaniem instalowanie takiego sprzętu w biurze może być kwestią ryzykowną - łatwo o wypadek przy korzystaniu z tych rzeczy. W jaki sposób można argumentować brak zgody ze strony służby bhp na zamontowanie takich urządzeń w biurze? Chyba że nie ma jednak przeciwwskazań? Proszę o pomoc i doradztwo w tej trudnej kwestii.

Pracodawca ma prawo wyposażyć miejsca pracy biurowej w urządzenia do ćwiczeń fizycznych, z których pracownicy mogą korzystać na zasadzie dobrowolności, np. w czasie przerw w obsłudze monitora ekranowego - zob. § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148., poz. 973), zgodnie z którym pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Jeżeli w czasie takich ćwiczeń dojdzie do wypadku, to - zgodnie z definicją i obszernym orzecznictwem - będzie to wypadek przy pracy. Ćwiczenia, o których mowa, mają bowiem powiązanie z wykonywaniem przez zatrudnionego czynności na rzecz pracodawcy.

Należy przemyśleć potrzebę opracowania instrukcji bhp dla takich ćwiczeń, np. zabraniającą pracownikowi wchodzenia na wysokość powyżej 1 m.Koniec

Małgorzata Majka

Dodaj swój komentarz


praca na wysokości: to praca już na podwyższeniu CO NAJMNIEJ (a nie powyżej) 1 metra. (2020-01-31)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2020

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 39962872