ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

DEKLARACJA WSPÓŁPRACY

Państwowa Inspekcja Pracy
oraz
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników
Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy

mając na celu zapewnienie skutecznej ochrony człowieka w środowisku pracy oraz uznając potrzebę współpracy w zakresie kształtowania bezpiecznych i ergonomicznych warunków pracy
deklarują
rozwój współpracy pomiędzy organami Państwowej Inspekcji Pracy i Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

I. Zakres Współpracy

1) podejmowanie wspólnych inicjatyw mających na celu dostosowanie metod prewencji w dziedzinie ochrony pracy do zmieniających się warunków społecznych i gospodarczych;

2) wymiana informacji o zagrożeniach występujących w procesach pracy oraz podjętych działaniach mających na celu ich eliminowanie lub ograniczanie;

3) wzajemne przekazywanie wniosków dotyczących potrzeby podjęcia prac legislacyjnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz opinii o nowych rozwiązaniach prawno-organizacyjnych związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy;

4) podejmowanie działań w celu podniesienia poziomu wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wśród pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy;

5) podejmowanie wspólnych przedsięwzięć informacyjno-promocyjnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

II. Formy współpracy

1. Strony będą inicjować współpracę w zakresie działalności szkoleniowej poprzez:

- konsultowanie ramowych materiałów dydaktycznych oraz metodycznych do szkoleń prowadzonych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy,

- uczestnictwo w seminariach, sympozjach i konferencjach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

2. Strony będą udostępniać łamy własnych czasopism do wzajemnej prezentacji poglądów i stanowisk w celu upowszechniania warunków i zasad bezpiecznej pracy.

III. Ustalenia końcowe

1. Współdziałanie stron odbywać się będzie:

- na szczeblu centralnym pomiędzy Prezesem Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy i Głównym Inspektorem Pracy,

- na szczeblu terenowym pomiędzy prezesami zarządów oddziałów i okręgowymi inspektoratami pracy.

2. Strony będą dokonywać systematycznej analizy realizacji postanowień niniejszej deklaracji.

3. Deklaracja została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Polaczek, Zając


Diabeł tkwi w szczegółach

W procesie beatyfikacyjnym albo kanonizacyjnym występuje advocatus diaboli, rzecznik tego co mogłoby niekorzystnie świadczyć o kandydacie na świętego lub błogosławionego. Wszystko po to, żeby uniknąć, być może po wielu latach, kompromitacji instytucji. Spróbuję krótko wcielić się w taką rolę w związku z powyżej zamieszczonym porozumieniem. To ważny dokument, ale na razie stanowi tylko deklarację dobrej woli obu stron, zwłaszcza tej silniejszej, za którą stoi potężna administracja i duże środki finansowe.

Otóż mam w pamięci podobne porozumienia podpisywane w przeszłości przez kolejnych szefów PIP, a to z policją, inspekcją sanitarną, strażą pożarną, UDT itd. I rezultaty. Doprawdy żadne, choć w sprawozdaniach to pewnie "działa".

Łatwo wyjaśnić przyczyny- obie strony, poza względami "politycznymi", nie miały specjalnego interesu, żeby w takie przedsięwzięcia się angażować. Nikt nie chce pracować na chwałę innego, równie ważnego urzędu.

W porozumieniu PIP - Stowarzyszenie sytuacja jest inna - inspekcja pracy ma znacznie większy potencjał i możliwości, nie ma prestiżowych wątpliwości kto ważniejszy. Można autentycznie zaangażować się.

Stowarzyszenie wymaga dużej pomocy szkoleniowej, doradczej, a nawet administracyjnej. Dotąd dostawaliśmy od kilku lat z PIP raporty rejestrujące fatalną jakość służb bhp. Pisałem w związku z tym, że nikomu nie zależy, żeby to zmienić. A może jednak? Z uwagą i nadzieją poczekamy na rezultaty. Silna służba bhp jest w interesie PIP. Chciałbym jako adwokat diabła nie mieć racji w tej sprawie. I żeby Tadeusz Zając został błogosławionym, choćby przy tej okazji.

Jerzy Knyziak

Dodaj swój komentarz


miabra: Po zmianie Rządu czas na zmiany w PIPie. Wtedy Panie Redaktorze nie trzeba będzie wtedy pisać w ten sposób na temat np. tego porozumienia. Już najwyższy czas by zmienić GIPa i jego otoczenie. Myślę, że nowe władze dostrzegą ten problem. (2001-10-26)

ins bhp J.Kluczek: Diabeł tkwi w szczegółach, w pełni zgadzam się z takim pojmowaniem przez p.redaktora deklaracji o współpracy PIP I Stowarzyszenia.Mam obawy iżby deklaracja nią tylko nie pozostała.Trzeba przełożyć zapisy deklaracji na język praktyki. Najbliższe miesiące pokażą jaką wartość posiadają intencje umawiających się Stron (2001-10-26)

St. Stadler: Ustodunkuję się do dwu poruszonych problemów.
1. Ocena służby bhp dokonywana przez PIP,nie świadczy źle o samej służbie bhp ale o randze jaką pracodawca nadaje służbie bhp i problemom bezpieczeństwa pracy. Pole manewru służbie bhp wyznacza pracodawca.
2. Jaka jest wartość podpisanego porozumienia? - na pewno nie polityczna, nie mająca nic wspólnego z opcjami politycznymi, - taka, jaką pracownicy służby bhp na tym fundamencie wybudują. Oddział Gdańsk OSPS BHP tezy zawarte w porozumieniu realizuje z Okregowym Inspektorem Pracy od 1993r (2001-11-1)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2001

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58368060