ATEST Ochrona Pracy

22 października 2021 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

Atest Ochrona Pracy

Indeks tematyczny

"Ważne problemy bhp" to indeks zagadnień bhp, o które najczęściej pytają internauci i czytelnicy naszego czasopisma. Hasłom w indeksie są przyporządkowane artykuły zamieszczane w naszym serwisie internetowym. Lista artykułów uporządkowana jest od najnowszego do najstarszego.

Prewencja

<< Poprzednie   [1-20] [21-40] [41-60] [61-67]   Następne >>


41. Atest 11/2007: Targi A+A
- Ochrona pracy z szarej myszki stała się nowoczesną dyscypliną mającą wpływ na procesy produkcyjne. Targi A+A nie tylko przeszły tę drogę, ale i wywarły znaczący wpływ na tę zmianę - powiedział Eugen Müller, przewodniczący niemieckiego Federalnego Stowarzyszenia Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Bundesarbeitsgemeinschaft für Sicherheit und Gesundheit bei der Arbeit - Basi). Ostatnie targi A+A potwierdzają te słowa. Trwały cztery dni (19-21 września br.) i pokazały, że bhp to silna światowa branża.

42. Atest 07/2007: Wypalenie zawodowe
Chyba każdemu z nas zdarzają się takie chwile, kiedy po prostu nie wytrzymujemy tempa pracy, dodatkowe zlecenia wydają się być ponad nasze siły, a myśl o pójściu do pracy wcale nie napawa radością, a raczej niechęcią i złością. O zagrożeniu wypaleniem zawodowym pisze Halina Pajor.

43. Atest 02/2007: Środki ochrony indywidualnej - o czym warto wiedzieć?
Rozpoczynamy cykl publikacji, którego celem jest przybliżenie spraw związanych z doborem środków ochrony indywidualnej. W tym artykule autor, Ryszard Szefler, prezentuje wymagania wynikające z przepisów prawa, obowiązujące pracodawców oraz producentów śoi.

44. Atest 12/2006: Olsztyn
W cyklu "Przedstawiamy Okręgowe Inspektoraty Pracy" zamieszczamy reportaż Roberta Kozeli o ludziach, działaniach, problemach i akcjach prewencyjnych OIP w Olsztynie.

45. Atest 10/2006: Starszy jak pijany?
Wiadomo, że starsi kierowcy mają niższy poziom sprawności od kierowców młodych. Ale czy wtedy można uważać, że osoba w wieku, powiedzmy, 60 lat zachowuje się na drodze tak jak podpity trzydziestolatek? Gdyby młodym i starszym stawiać jednakowe wymagania, jeśli chodzi o sprawność psychofizyczną, to 80% kierowców nie mogłoby jeździć, co jest rzeczą absurdalną - mówi Małgorzata Waszkowska z Zakładu Psychologii Pracy Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

46. Atest 06/2006: Brak prozdrowotnej postawy wśród nauczycieli
List do redakcji

47. Atest 11/2005: Ochrona przed promieniowaniem mikrofalowym
Wszyscy mniej lub bardziej boimy się promieniowania mikrofalowego. Świadczy o tym chociażby gorąca dyskusja internautów pod artykułem na temat stacji bazowych telefonii komórkowej. W sposób planowy i zorganizowany przed tym promieniowaniem trzeba chronić ludzi najbardziej narażonych, czyli pracowników, którzy muszą przebywać w bezpośredniej bliskości źródeł promieniowania. Niezbędny do tego jest specjalny ubiór - dzięki naukowcom z CIOP-PIB pojawi się on niedługo na naszym rynku.

48. Atest 11/2005: Jak badać trzeźwość pracownika
Jak badać trzeźwość pracownika, który nie uległ wypadkowi, a przyszedł do pracy po paru głębszych? Jak się okazuje, nie jest to takie proste: nie chcą tego robić ani, szpitale, ani policja czy inne służby. Aleksander Stukowski radzi więc pracodawcom, aby zakupili alkotesty spełniające odpowiednie wymagania metrologiczne.

49. Atest 03/2005: Monitor ochroniarza to nie monitor w biurze
Odpowiedzi redakcji

50. Atest 10/2004: Doceńmy badania okresowe
Badania okresowe stanowią bardzo istotną, jeśli nie najważniejszą, część działalności służby medycyny pracy - pisze dr med. Eugeniusz Depta.

51. Atest 10/2004: Kształt młotka, a dolegliwości i ich koszty
Zgięcie młotka może przynieść duże oszczędności w postaci zmniejszonej absencji chorobowej związanej z dolegliwościami powstałymi podczas pracy młotkiem prostym. O zaletach i wadach pracy młotkiem zgiętym o 15 stopni pisze dr Artur Wandycz.

52. Atest 09/2004: Okulary do pracy przy komputerze
Odpowiedzi redakcji

53. Atest 06/2004: Zleceniobiorcy też szkoleni i badani
Odpowiedzi redakcji

54. Atest 06/2004: Niewłaściwe badania lekarskie podstawą odszkodowania
Coraz częściej sądy stawiają biegłym pytania: czy strona pozwana (zakład pracy) zadośćuczyniła przepisom dotyczącym przeprowadzania badań profilaktycznych, a jeżeli nie, to w jakim zakresie uchybiła normom prawnym, i czy przeprowadzenie wszystkich badań u powoda mogło uchronić go przed pogorszeniem stanu zdrowia. Zaniedbania w tej sprawie mogą przysporzyć znacznych kosztów pracodawcy - pisze Ryszard Szozda.

55. Atest 02/2004: Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
Odpowiedzi redakcji

56. Atest 12/2003: Kontrola instalacji gazowych i przewodów kominowych
W naszym kraju urządzenia ogrzewcze na paliwa stałe i ciekłe oraz urządzenia gazowe są przyczyną prawie 3 tys. pożarów rocznie. Tomasz Sawicki pisze co i jak należy kontrolować, żeby uniknąć zagrożeń.

57. Atest 12/2003: Targi w Düsseldorfie
Po raz pierwszy na największych światowych targach ochrony pracy A+A w Düsseldorfie Polska była tak dobrze widoczna. Firmy dostrzegły, że po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej rynek znacznie się powiększy, i że to właśnie międzynarodowe, prestiżowe targi dają szansę na znalezienie klientów w Indiach, Malezji czy Stanach Zjednoczonych, mimo rosnącego wciąż nacisku dużych koncernów - pisze Robert Kozela z Düsseldorfu.

58. Atest 08/2003: Przeglądy obiektów szkolnych przed nowym rokiem szkolnym
Z opracowania Bronisława Biesia powinien skorzystać dyrektor każdej placówki edukacyjnej.

59. Atest 07/2003: Bezpieczne wakacje
Ten odcinek wkładki "BHP w szkole" przyda się nie tylko nauczycielom i organizatorom wypoczynku dzieci i młodzieży, ale również rodzicom.

60. Atest 07/2003: Zapobieganie awariom w zakładach chemicznych
Adam S. Markowski pisze o tworzeniu systemów zapobiegania poważnym awariom w polskich zakładach "dużego ryzyka".


<< Poprzednie   [1-20] [21-40] [41-60] [61-67]   Następne >>

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2021

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 43837799