ATEST Ochrona Pracy

24 kwietnia 2024 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

Atest Ochrona Pracy

Indeks tematyczny

"Ważne problemy bhp" to indeks zagadnień bhp, o które najczęściej pytają internauci i czytelnicy naszego czasopisma. Hasłom w indeksie są przyporządkowane artykuły zamieszczane w naszym serwisie internetowym. Lista artykułów uporządkowana jest od najnowszego do najstarszego.

Wypadki

<< Poprzednie   [1-20] [21-40] [41-60] [61-80] [81-100] [101-120] [121-140] [141-160] [161-160]   Następne >>


21. Atest 10/2022: Otwór w osłonie przyczynił się do wypadku
Do wypadku przy pracy doszło podczas typowego procesu poprzecznego przecinania podłużnych detali drewnianych na mniejsze odcinki. Operatorem pilarki był młody mężczyzna z kilkumiesięcznym doświadczeniem w zakładzie - mikrofirmie zatrudniającej kilku pracowników. Struktura organizacyjna pracodawcy była płaska, tzn. pracodawca oraz bezpośrednio podlegli mu pracownicy, bez szczebla pośredniego osoby kierującej. Skutkiem analizowanego zdarzenia była amputacja urazowa kciuka oraz palca wskazującego lewej dłoni.

22. Atest 09/2022: Wypadki przy pracy z udziałem wózków jezdniowych - brak świadomości istnienia zagrożeń czy świadome lekceważenie przepisów?
We wszelkiego rodzaju statystykach dotyczących w miarę aktualnych danych o wypadkach przy pracy, które są powszechnie dostępne na stronach internetowych instytucji, takich jak Główny Urząd Statystyczny czy Państwowa Inspekcja Pracy, nie znajdziemy zbioru: "wypadki z udziałem wózków jezdniowych", choć pewne informacje znajdujące się w tych opracowaniach pozwalają na podjęcie próby oszacowania stanu rzeczy w tym obszarze.

23. Atest 08/2022: O samobójstwach polskich marynarzy na statkach morskich oraz ich fingowaniu w celu zatarcia śladów zabójstw i wypadków przy pracy
Marynarze na statkach morskich tworzą jedną z grup zawodowych charakteryzujących się najwyższym stopniem narażenia na samobójstwa. Do najoczywistszych przyczyn wpływających negatywnie na zdrowie psychiczne marynarzy, w tym na ryzyko podejmowania przez nich prób i zamachów samobójczych, należą długie okresy przebywania z dala od rodziny i innych bliskich, zmęczenie i wyczerpanie oraz bezpieczeństwo zatrudnienia i warunki pracy.

24. Atest 06/2022: Urazowa amputacja ręki
Do wypadku doszło na budowie jednego z odcinków autostrady A1. Poszkodowany został pięćdziesięcioletni pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego. Do jego codziennych, typowych obowiązków należały szeroko pojęte procesy transportowe i zaopatrzeniowe, zgodnie z bieżącymi potrzebami oraz poleceniami kierownika budowy i/lub kierowników poszczególnych rodzajów robót. Jak ustalono w toku postępowania wyjaśniającego - bezpośrednio przed wypadkiem kierowca z uwagi na chwilowy przestój w realizacji swoich zadań (oczekiwał na zlecenie kolejnego transportu) postanowił zrobić sobie obchód po obsługiwanym odcinku budowy.

25. Atest 05/2022: Wypadki przy pracy - upadki i poślizgnięcia na płaszczyźnie
Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można założyć, że duża grupa osób zaangażowanych w ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, które w tym zakresie miały do czynienia z potknięciem czy poślizgnięciem ofiary wypadku, w pewnym momencie musiała zastanowić się jak określić przyczynę takiego zdarzenia. Można w tym miejscu zadać - wydaje się oczywiste w tej sytuacji - pytanie "nad czym tu się zastanawiać?". Poszkodowana osoba przewróciła się, więc upadek jest przyczyną wypadku. Jednak jeżeli przyjrzymy się uważniej treści obowiązujących w tym zakresie przepisów, to sprawa nie jest już taka oczywista.

26. Atest 04/2022: Wypadek przy naprawie przenośnika taśmowego
Do wypadku doszło podczas wymiany fartucha gumowego w jednym z eksploatowanych w zakładzie przenośników taśmowych. Pracownik wszedł na taśmę przenośnika unieruchomionego, ale bez zabezpieczenia włącznika kłódką systemu LOTO. Szafa sterująca znajdowała się na niższej kondygnacji. Przenośnik został uruchomiony przez osobę sprzątającą, co spowodowało przetransportowanie poszkodowanego w obszar rozdrabniaczy kamienia, gdzie doznał ciężkich urazów tułowia oraz klatki piersiowej, skutkujących zgonem.

27. Atest 04/2022: Praca na drabinie - bezpieczna codzienność czy praca szczególnie niebezpieczna?
Aby teoretycznie odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie, należałoby odnieść się do przepisów bhp regulujących przedmiotowe zagadnienie, zaś bardziej praktyczne podejście wiązałoby się z koniecznością skonfrontowania teorii z rzeczywistością. O ile jednak z analizą stanu prawnego mającego tu zastosowanie nie ma większych problemów, o tyle np. znalezienie źródła informacji na temat wypadków przy pracy, które zaistniały w związku z czynnościami prowadzonymi z użyciem tego prostego i dostępnego dla każdego sprzętu, jest już znacznie trudniejsze.

28. Atest 02/2022: Wypadek podczas koszenia trawnika
Tym razem opisujemy zdarzenie niebędące wypadkiem przy pracy, który byłby objęty "rządami" Kodeksu pracy w stosunku do poszkodowanego czy też ustawą z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy chorób zawodowych. Jego okoliczności są jednak na tyle powszechnie spotykane, że ten materiał będzie z pewnością stanowił inspirację do zastosowania i/lub podwyższenia poziomu działań zapobiegawczych (profilaktycznych) przy organizacji podobnych prac.

29. Atest 02/2022: Zapoznanie z protokołem wypadkowym - trudne przypadki
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 1.07.2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy zespół powypadkowy zobowiązany jest zapoznać poszkodowanego z treścią protokołu powypadkowego przed jego zatwierdzeniem, by umożliwić mu skorzystanie z prawa zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole. Przepisy rozporządzenia nie określają, w jaki sposób ma przebiegać owe zapoznanie, ani też co zrobić, gdy wykonanie tej czynności będzie utrudnione lub niemożliwe. W niniejszym artkule przyjrzymy się paru tego typu sytuacjom, bazując na utrwalonym orzecznictwie i dominujących poglądach prezentowanych w doktrynie.

30. Atest 01/2022: Czy każde odstępstwo od wymogów należy traktować jako przyczynę wypadku?
W postępowaniach prowadzonych przez zespoły powypadkowe, powoływane przez pracodawców w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, ujawniane są różnego rodzaju naruszenia przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zdarza się, że członkowie tych zespołów stają przed podwójnym dylematem - po pierwsze: czy każde takie naruszenie, jak na przykład brak aktualnych badań profilaktycznych poszkodowanego pracownika, należy wskazać jako przyczynę zdarzenia, po drugie: czy definiując taką nieprawidłowość, należy wskazać w protokole powypadkowym, że zaniechanie w tym zakresie stanowi naruszenie konkretnego przepisu przez pracodawcę.

31. Atest 01/2022: Obserwacje behawioralne kluczem do minimalizacji wypadków
W naszym cyklu "Praktycy podpowiadają praktykom" publikujemy artykuł poświęcony obserwacjom behawioralnym BBS w konkretnej fabryce, które przyczyniły się do ograniczenia liczby wypadków przy pracy. W ciągu 27 miesięcy grupa osób zaangażowanych w ten projekt wyniosła 40 osób (na 250 zatrudnionych). Obecnie BBS-y wykonują 22 osoby z administracji oraz 10 osób z produkcji. Powołano zespół do spraw obserwacji BBS oraz doskonalenia bhp, który spotyka się co kwartał i konsultuje działania operacyjne.

32. Atest 12/2021: Istotne (?) zmiany w statystykach wypadkowych według raportów GUS
Liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy wzrosła w stosunku do pierwszego półrocza 2020 r. - informację tej treści można znaleźć w opublikowanym we wrześniu br. sprawozdaniu Głównego Urzędu Statystycznego "Wypadki przy pracy w pierwszym półroczu 2021 r. - dane wstępne". Sprawozdanie takie GUS publikuje cyklicznie, według podobnego schematu, dlatego w tym przypadku możliwe jest porównanie ze sobą konkretnych danych.

33. Atest 10/2021: Dane statystyczne jako źródło planowania działań w zakresie poprawy warunków pracy
Jak je interpretować?

Pierwotnie celem tego - z założenia krótkiego - opracowania miało być porównanie danych zawartych w dwóch raportach przygotowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Punktem wyjścia miał być materiał "Wypadki przy pracy i problemy zdrowotne związane z pracą", opublikowany przez GUS 29 lipca 2021 r. Publikacja licząca 70 stron zawiera mnóstwo interesujących informacji, natomiast podstawowym założeniem było porównanie zawartych w niej danych z odpowiadającym im treściowo materiałem z ostatniego dostępnego cyklicznego opracowania GUS na temat wypadków przy pracy, czyli sprawozdania za rok 2019.

34. Atest 10/2021: Wypadek w warsztacie samochodowym
Do wypadku doszło w niewielkim warsztacie mechaniki pojazdowej, specjalizującym się w naprawach samochodów ciężarowych. Późniejszy poszkodowany miał wykonać naprawę elementu zawieszenia naczepy samochodowej. Do tego celu niezbędne było uniesienie jednego z wahaczy. Pracownik użył słupkowego podnośnika hydraulicznego Jack, który ustawił na dwóch drewnianych klockach w celu zapewnienia pożądanej wysokości uniesienia.

35. Atest 09/2021: Przygniecenie klapą naczepy
Do wypadku doszło przy produkcji naczep samochodowych. Pracownik wykonywał typowe czynności związane z wykańczaniem wnętrza naczepy służącej do transportu materiałów sypkich. Z nieustalonych przyczyn (brak bezpośrednich świadków, brak zapisu monitoringu, luki pamięciowe poszkodowanego) doszło do opadnięcia tylnej klapy zabezpieczonej uprzednio metalową podpórką. Głowa poszkodowanego została dociśnięta przez klapę do bocznej burty naczepy. Mężczyzna doznał poważnych obrażeń, w tym porażenia rąk i nóg.

36. Atest 08/2021: Wypadki przy pracach w pobliżu czynnych instalacji elektroenergetycznych
Dziewięć osób poniosło śmierć w wyniku porażenia prądem elektrycznym w zbadanych przez inspektorów pracy wypadkach przy pracy w 2018 r. - taką informację można znaleźć w sprawozdaniu Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy. Z części tego sprawozdania poświęconej wypadkom przy pracy można się również dowiedzieć, że w 2018 r. do wypadków ze skutkiem śmiertelnym najczęściej dochodziło wskutek upadku z wysokości (48 poszkodowanych), uderzenia przez przedmiot (25 poszkodowanych) i utraty kontroli nad środkiem transportu (16 poszkodowanych).

37. Atest 08/2021: Drzewo błędów
Metoda drzewa błędów, ang. fault tree analysis, została opracowana w 1960 r. w Bell Telephone Laboratories (obecnie: Nokia Bell Labs) i tam też zastosowana po raz pierwszy. Jest to metoda popularna i szeroko opisana, przy czym i obecnie ukazują się publikacje w czasopismach technicznych i naukowych zarówno poświęcone konkretnym zdarzeniom, jak i rozwijające metodę. Jej angielska nazwa została, raczej niefortunnie, przetłumaczona na język polski jako "analiza drzewa niezdatności". Ta dość dziwnie brzmiąca nazwa sprawia, że autorzy niniejszego artykułu postanowili używać sformułowania "analiza metodą drzewa błędów" lub wprost "drzewo błędów".

38. Atest 06/2021: Upadek z dachu
Bezpośrednio przed wypadkiem późniejszy poszkodowany rozpoczął transport pionowy płyt szalunkowych z dachu budynku. Do transportu wykorzystywał wciągarkę budowlaną mocowaną na suwnicy. Gdy chciał opuścić ładunek, doszło do przekroczenia krytycznego momentu stabilności konstrukcji wciągarki na skutek przeciążenia i w efekcie upadek całości urządzenia wraz z poszkodowanym na podłoże. Mężczyzna doznał poważnych obrażeń: złamana noga, pęknięta miednica i kilka żeber, wstrząśnięcie mózgu.

39. Atest 05/2021: Czynnik ludzki a wypadki przy pracy
Od wielu lat obserwujemy automatyzację procesów pracy i zastępowanie ludzi przez maszyny. Każdy z nas widział lub korzystał już z samoobsługowych kas, myjni samochodowych, asystenta pasa ruchu czy bankomatów - to stałe elementy naszej codzienności. W internecie możemy przeczytać o aplikacjach na komputer, które potrafią analizować dokumenty procesowe szybciej niż prawnicy, robotach zastępujących kelnerów w restauracji, a nawet... opiekunki dla dzieci. Wydaje się zatem, że dzięki stopniowej zmianie roli człowieka - z osoby wykonującej pracę na osobę nadzorującą proces - wyeliminujemy całkowicie błędy i wypadki. Czy jednak na pewno?

40. Atest 03/2021: Odszkodowanie należne pracownikowi za przedmioty utracone lub uszkodzone w związku z wypadkiem przy pracy
Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, poza świadczeniami określonymi w ustawie wypadkowej, rekompensującymi mu doznany uszczerbek na zdrowiu, może domagać się od pracodawcy odszkodowania za przedmioty osobistego użytku oraz przedmioty niezbędne do wykonywania pracy, które utracił w tym wypadku. Niniejszy artykuł nakreśla istotę prawa do przedmiotowego odszkodowania.


<< Poprzednie   [1-20] [21-40] [41-60] [61-80] [81-100] [101-120] [121-140] [141-160] [161-160]   Następne >>

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2024

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58478331